První vietnamská válka na pozadí osudu Ladislava Charváta

Autor : 🕔20.12.2012 📕5.726

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Nová publikace Ladislava Kudrny přináší zcela nové informace o působení Čechů a Slováků na bojištích jihovýchodní Asie v rozmezí let 1945–1954. Díky tomu, že autor mohl studovat relevantní materiály přímo v archivu francouzské cizinecké legie, jsou čtenáři vůbec poprvé předloženy údaje o počtech československých občanů sloužících v jejích řadách od samého počátku až do současnosti. Nechybí ani zpracování počtu padlých Čechoslováků v Indočíně, včetně jejich jmenného seznamu, a zasazení problematiky první vietnamské války do kontextu mezinárodních událostí. Jedinečnost publikace podtrhuje množství doposud nikdy nezveřejněných fotografií mapujících nasazení (nejen) našich občanů v průběhu indočínské války. Jedná se o monografii, jejíž nedílnou součástí jsou přepsané autentické dopisy mladého Ladislava Charváta, kterého osud zavál až na vzdálené vietnamské bojiště.

Ukázka z knihy:

Musím být kolikrát krutý sám k sobě a veškeré city v sobě dusit.

Za prvé, bych byl směšný druhým a sobě také. Ne, zde není podnebí na vzpomínání. Nemohu psát více, ale myslím, že už znáte, co je legie, [a] k tomu ještě parašutista v Indočíně a hlavně v Tonkinu. O tom klukovi z Turnovské jsem neslyšel, není divu, vždyť Tonkin je větší než celé Čechy. Dopis a lístek z Velhartic jsem nedostal. Myslím, že tam v pohraničí mají „páni rudí“ větší moc a dopis někdo pěkně otočil. Babičce, jak píšeš, je špatně. Není divu, vždyť jsi mi kolikrát vyprávěla, co v životě zkusila, a má už taky nějaký ten křížek na zádech. Nezbývá nyní jenom prosit Boha, aby ji mezi námi co nejdéle zanechal. Myslím však, že už se modlit neumím. Legionáři myslím, více klejí, než se modlí. Jedině, oč prosím, abych se tady z této předsíně pekla dostal, a potom snad zbude trochu času začít nový život bez rvaní a bez střílení. Za pár měsíců tady bude podle mého mínění hrát největší hudba světa skočnou. Tlačí se [totiž] na nás komunisti z Číny.

Doc. PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. (1975) vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2008 působí jako historik v Ústavu pro studium totalitních režimů. Je autorem osmi vědeckých monografií, desítek studií a popularizačních článků. V současné době se kromě historie československého zahraničního odboje za druhé světové války věnuje nasazení Čechů a Slováků v první a druhé vietnamské válce a dále problematice undergroundu v totalitním Československu.

Monografie:

Když nelétali. Život našich letců v Polsku, Francii a Británii za 2. světové války. Libri, Praha 2003 (Cena Edvarda Beneše 3. stupně v kategorii historie 20. století. První místo v kategorii diplomových prací v soutěži o Cenu ministra obrany za nejlepší studentskou práci s tematikou 2. světové války).

Českoslovenští letci v německém zajetí 1940–1945. Naše vojsko, Praha 2005.

Českoslovenští letci ve Velké Británii a válečné fenomény. Naše vojsko, Praha 2006.

Na zemi a obloze západní Evropy. Příběh českého letce Stanislava Fejfara. Naše vojsko, Praha 2007 (Cena Miroslava Ivanova za literaturu faktu za rok 2009, Kategorie III – díla autorů literatury faktu do 39 let).

„Útěkář“ Otakar Černý, plukovník letectva v záloze. Jeden český osud na pozadí dvou totalitních režimů. Naše vojsko, Praha 2008.

Jeden ze zapomenutých mužů. Plukovník letectva Petr Uruba, pilot 311. československé bombardovací perutě, jako průvodce „krátkým“ 20. stoletím. Ústav pro studium totalitních režimů, Praha 2008.

Odhodláni bojovat. Vlastenectví československých letců na pozadí válečných a politických událostí druhé světové války. Naše vojsko, Praha 2010.

Bojovali a umírali v Indočíně. První vietnamská válka a Čechoslováci v cizinecké legii. Ústav pro studium totalitních režimů a Naše vojsko, Praha 2010 (Cena Miroslava Ivanova za literaturu faktu za rok 2011, Kategorie III – díla autorů literatury faktu do 39 let).

Autor : 🕔20.12.2012 📕5.726

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 2 weeks ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago