První vietnamská válka na pozadí osudu Ladislava Charváta

Autor : 🕔20.12.2012 📕5.087

Nová publikace Ladislava Kudrny přináší zcela nové informace o působení Čechů a Slováků na bojištích jihovýchodní Asie v rozmezí let 1945–1954. Díky tomu, že autor mohl studovat relevantní materiály přímo v archivu francouzské cizinecké legie, jsou čtenáři vůbec poprvé předloženy údaje o počtech československých občanů sloužících v jejích řadách od samého počátku až do současnosti. Nechybí ani zpracování počtu padlých Čechoslováků v Indočíně, včetně jejich jmenného seznamu, a zasazení problematiky první vietnamské války do kontextu mezinárodních událostí. Jedinečnost publikace podtrhuje množství doposud nikdy nezveřejněných fotografií mapujících nasazení (nejen) našich občanů v průběhu indočínské války. Jedná se o monografii, jejíž nedílnou součástí jsou přepsané autentické dopisy mladého Ladislava Charváta, kterého osud zavál až na vzdálené vietnamské bojiště.

Ukázka z knihy:

Musím být kolikrát krutý sám k sobě a veškeré city v sobě dusit.

Za prvé, bych byl směšný druhým a sobě také. Ne, zde není podnebí na vzpomínání. Nemohu psát více, ale myslím, že už znáte, co je legie, [a] k tomu ještě parašutista v Indočíně a hlavně v Tonkinu. O tom klukovi z Turnovské jsem neslyšel, není divu, vždyť Tonkin je větší než celé Čechy. Dopis a lístek z Velhartic jsem nedostal. Myslím, že tam v pohraničí mají „páni rudí“ větší moc a dopis někdo pěkně otočil. Babičce, jak píšeš, je špatně. Není divu, vždyť jsi mi kolikrát vyprávěla, co v životě zkusila, a má už taky nějaký ten křížek na zádech. Nezbývá nyní jenom prosit Boha, aby ji mezi námi co nejdéle zanechal. Myslím však, že už se modlit neumím. Legionáři myslím, více klejí, než se modlí. Jedině, oč prosím, abych se tady z této předsíně pekla dostal, a potom snad zbude trochu času začít nový život bez rvaní a bez střílení. Za pár měsíců tady bude podle mého mínění hrát největší hudba světa skočnou. Tlačí se [totiž] na nás komunisti z Číny.

Doc. PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. (1975) vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2008 působí jako historik v Ústavu pro studium totalitních režimů. Je autorem osmi vědeckých monografií, desítek studií a popularizačních článků. V současné době se kromě historie československého zahraničního odboje za druhé světové války věnuje nasazení Čechů a Slováků v první a druhé vietnamské válce a dále problematice undergroundu v totalitním Československu.

Monografie:

Když nelétali. Život našich letců v Polsku, Francii a Británii za 2. světové války. Libri, Praha 2003 (Cena Edvarda Beneše 3. stupně v kategorii historie 20. století. První místo v kategorii diplomových prací v soutěži o Cenu ministra obrany za nejlepší studentskou práci s tematikou 2. světové války).

Českoslovenští letci v německém zajetí 1940–1945. Naše vojsko, Praha 2005.

Českoslovenští letci ve Velké Británii a válečné fenomény. Naše vojsko, Praha 2006.

Na zemi a obloze západní Evropy. Příběh českého letce Stanislava Fejfara. Naše vojsko, Praha 2007 (Cena Miroslava Ivanova za literaturu faktu za rok 2009, Kategorie III – díla autorů literatury faktu do 39 let).

„Útěkář“ Otakar Černý, plukovník letectva v záloze. Jeden český osud na pozadí dvou totalitních režimů. Naše vojsko, Praha 2008.

Jeden ze zapomenutých mužů. Plukovník letectva Petr Uruba, pilot 311. československé bombardovací perutě, jako průvodce „krátkým“ 20. stoletím. Ústav pro studium totalitních režimů, Praha 2008.

Odhodláni bojovat. Vlastenectví československých letců na pozadí válečných a politických událostí druhé světové války. Naše vojsko, Praha 2010.

Bojovali a umírali v Indočíně. První vietnamská válka a Čechoslováci v cizinecké legii. Ústav pro studium totalitních režimů a Naše vojsko, Praha 2010 (Cena Miroslava Ivanova za literaturu faktu za rok 2011, Kategorie III – díla autorů literatury faktu do 39 let).

Autor : 🕔20.12.2012 📕5.087

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • RaS Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • jikjik Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1 Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik 25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 3 weeks ago

 • R Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago