Práce na obnove najväčšieho vojnového cintorína z prvej svetovej vojny začali

Autor : 🕔22.07.2011 📕9.417

Podobné články

Další články autora

V roku 2010 dobrovoľníci z Klubu vojenskej histórie Beskydy za podpory obce Veľkrop kompletne vyčistili plochu vojnového cintorína a jeho bezprostredné okolie. Odstránené boli náletové dreviny, popadané konáre. Plocha vojnového cintorína bola viackrát pokosená. Osadený bol provizórny centrálny drevený kríž a jednoduchá informačná tabuľa. Každý z dobrovoľníkov odpracoval niekoľko desiatok hodín. V priebehu roka, sa vojnový cintorín zmenil na nepoznanie. Začiatkom roka 2011 práce na vojnovom cintoríne pokračovali. V apríli na ploche cintorína pracovali dobrovoľníci z našich partnerských organizácii z Českej republiky, Maďarska a Poľska. Vďaka podpore z Ministerstva vnútra SR sme tento rok mohli pristúpiť aj k celkovej obnove vojnového cintorína. Od 14. do 16. júla 2011 dobrovoľníci znova pracovali na vojnovom cintoríne. Tento raz však brigáda nebola zameraná len na záchranu vojnového cintorína, ale začalo sa tiež s rekonštrukčnými prácami na vojnovom cintoríne.

Veľkým problémom pri údržbe vojnového cintorína boli zvyšky náletových drevín, no najmä množstvo pňov po stromoch, ktoré rástli na ploche vojnového cintorína. Počas aprílovej brigády sme sa snažili ručne odstrániť tieto pne. Ukázalo sa však, že týmto spôsobom by sme na ich kompletne odstránenie potrebovali niekoľko mesiacov. Privolali sme si tak na pomoc kolesový báger, ktorý pne aj s koreňovým systémom vytrhal zo zeme. Brigádnici následne dočistili okolie a upravili ho do pôvodného stavu. Odstránených bolo množstvo pňov, ktoré by zaplnili dve, až tri nákladné auta.

Druhý zo stavebných strojov začal s prípravou na vykladanie centrálnych kamenných chodníkov. Bolo potrebné odstrániť 10 - 15 cm zeminy.

Následne bol do upravenej plochy navezený štrk, ktorý poslúži ako lôžko na ukladanie kameňa. Vojnový cintorín vo Veľkrope sa nachádza na kopci nad obcou. Vedie k nemu nespevnená cesta a tak aj doprava akéhokoľvek stavebného materiálu na plochu vojnového cintorína je veľmi komplikovaná.

Po prípravných prácach mohli brigádnici pristúpiť k výstavbe centrálnych kamenných chodníkov. Použitý bol prírodný kameň a to z dôvodu, aby celkova úprava vojnového cintorína nepôsobila rušivo v scenérii peknej Karpatskej prírody.

Kameň ku kameňu a po niekoľkých hodinách práce sa z ničoho začal vynárať jeden z centrálnych chodníkov. Počas brigády sa podarilo dokončiť zhruba desať metrov chodníka. V tejto činnosti sa bude pokračovať aj na ďalšej brigáde, ktorá sa uskutočni v auguste. Zároveň pristúpime aj k zvýrazňovaniu masových hrobov, a to formou ich obloženia kameňom.

Rekonštrukcia vojnového cintorína vo Veľkrope sa ešte len začala. Potrebné bude ešte zabezpečiť financie na množstvo stavebného materiálu. Dobrovoľníkov ešte čaká veľa práce na ploche vojnového cintorína. Jedno nám však nechýba - odhodlanie do roku 2014 spoločnými silami zrekonštruovať tento vojnový cintorín. Je to jediné, čo pre vojakov pochovaných na tomto vojnovom cintoríne, môžeme urobiť.

Ďakujem všetkým, ktorí akoukoľvek formou prispeli na rekonštrukciu vojnového cintorína vo Veľkrope. Ďakujem však najmä dobrovoľníkom, ktorí bez nároku na honorár odpracovali už množstvo hodín na tomto vojnovom cintoríne.

Postup prác na vojnovom cintoríne vo Veľkrope od roku 2009 si môžete pozrieť tu:

https://www.kvhbeskydy.sk/index.php/fotogaleria/akcie/?album=5&gallery=157

Zdroj:
www.kvhbeskydy.sk

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔22.07.2011 📕9.417

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • RaS Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • jikjik Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1 Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik 25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 3 weeks ago

 • R Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago