Belgická obrněná auta bojovala v Rusku

Autor : 🕔26.02.2011 📕10.267

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Belgičané byli prvními bojovníky První světové války, kteří ve větším měřítku používali obrněných aut jako vojenské zbraně. Během obležení Antverp, od poloviny srpna do prvního týdne října 1914, byl značný počet motorových vozidel odstrojen a přestavěn ochrannými plechy. Byly na ně namontovány kulomety a dokonce byly použity i otočné kupole. Většina vozidel byla přestavěna v automobilce Minerva v Antverpách. Ostatní velké kovozávody a výrobní podniky se věnovaly jiným segmentům válečné výroby.

Tato obrněná vozidla byla používána pro průzkum, dopravu zpráv na velké vzdálenosti, provádění nájezdů a menších útoků. Skutečnost, že malá belgická armáda čelila velké přesile nepřítele, vedla k tomu, že obrněná auta byla používána v gerilovém stylu „ hit-and-run“ proti obkličující německé armádě. Tato nová zbraň nejenže byla efektivní v provádění nájezdů, vyhazování mostů a doručování zpráv na nebezpečná místa, ale byla i velmi fotogenická. Můžeme říci - dokonalý sen vydavatelů tisku. Britský tisk, oslavující „malou statečnou Belgii“, uveřejnil množství fotografií obrněných aut v Antverpách a okolí. Díky tomu máme dnes možnost nahlédnout za oponu času.

Po pádu Antverp v říjnu 1914 a ústupu za Yser se frontová linie stabilizovala a poziční válka nedávala větší možnosti využití velmi pohyblivých obrněných aut. Ruský vojenský přidělenec k belgické armádě navrhl, aby obrněná auta byla použita na východní frontě. Podle protokolu car Nikolaj II. poslal oficiální žádost belgickému králi Albertovi. Bylo rozhodnuto odeslat jednotku několika set Belgičanů do Ruska. Protože Rusko a Belgie byli spolubojovníci, ale ne oficiální spojenci, bylo z legálních důvodů nutno, aby belgičtí vojáci působili na ruské frontě jako dobrovolníci v ruské armádě.

Belgická jednotka vyplula z Brestu 22. září 1915 a doplula do Archnagelska 13. října 1915. Po cestě byli z Petrohradu posláni do Haliče, kde se zapojili do bojů proti R-U silám. Belgické obrněné automobily byly zvláště efektivní při ničení kulometných hnízd. Pokračovaly v akci ještě po revoluci až do podepsání Brest-litevského míru. Belgická jednotka pak byla odvolána domů, ale byla nucena, tak jako Čechoslováci, absolvovat celou anabázi po dráze transsibiřské magistrály až do Vladivostoku. Po cestě Belgičané čelili známým útokům místních bolševických sil, snahám o odzbrojení atd. Dne 18. dubna 1918 se nalodili na americkou loď SS Sheridan a odpluli do San Franciska. Odtud se vydali na cestu napříč Amerikou, která byla velmi mediálně sledována. Z New Yorku vypluli dne 15. června 1918 a do Paříže přijeli o dva týdny později. Krátce potom byli rozpuštěni. Poslední žijící příslušník Belgického expedičního sboru zemřel v roce 1992.

Když jednotka belgických obrněných vozidel poprvé vyplouvala, tvořilo ji 333 Belgičanů, všichni dobrovolníci. V Rusku byla jednotka doplněna 33 Rusy. Doplňováním a náhradami prošlo jednotkou celkem 444 Belgičanů. Měli 58 vozidel, z toho 12 obrněných aut, k tomu 23 motorek a 120 jízdních kol. Celkem 16 Belgičanů padlo v akci. Ztraceno bylo pouze jedno obrněné auto. Bylo zajato Němci a později bylo použito při nepokojích v Berlíně roku 1919.

Následující fotografie pocházejí ze soukromého alba, patřícího kdysi René Rosseltovi, narozenému roku 1888 v Bruselu. Padl v akci 2. července 1917 blízko Konijuky a po dvou dnech byl pochován v Tarnopolu. Po válce byly jeho ostatky převezeny do vlasti a pochovány v Bruselu 1921. Album obsahuje 30 fotografií a četné výstřižky z novin. Bylo zakoupeno na bleším trhu v Antverpách v březnu 2000.


René Rosselt na lodi plující do Ruska a na frontě v Haliči


Zastřelený René Rosselt


a jeho pohřeb v Tarnopolu.

Zdroj:
J. Huygelier – The Belgian Expeditionary Corps in Russia (1915-1917), uvedeno na Mezinárodní historické konferenci v Moskvě 1994
Obrázky – převážně z uvedeného fotoalba

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔26.02.2011 📕10.267

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago