Otazníky o oleji a závislosti na Arabech

Autor : 🕔29.07.2010 📕5.979

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Jeden z důvodů, proč John McCain prohrál prezidentské volby, byly hádanice  levicovějších Demokratů s pravicovějšími Republikány o vhodnosti, užitečnosti kutání, využívání ropy v domácí půdě a v pobřežních vodách. Ve zmrzlých končinách, pustinách Aljašky, kde nežije ani jeden Eskymák,  jakož i ono offshore drilling.

Prosazovatele takových iniciativ ale efektivně umlčeli, převálcovali environmentalisté, ochránci přírody, mocné jejich lobby, s téměř stoprocentní podporou liberálních, politickou korektností hýřících medií.

Obama zvítězil.

S velkým zájmem, leč s menším překvapením, jsem v únoru (12.2.2010) v televizi (Fox Cable News – zdroj Obamu nevelebící) zastihl informaci, že náš nový prezident, který tak efektivně zatracoval podmořské vrty, ono offshore drilling, podepsal příkaz o poskytnutí půjčky dvou miliard dolarů, z ochuzeného měšce daňových poplatníků ve prospěch Brasilian Oil Exploration Company, té osmé největší na světě, započít s vrty v brazilskych pobřežních vodách. Tím ale překvapení ještě nekončí. Součástí této smlouvy je totiž výlučné právo ČÍNSKÉ vlády k nákupu vší tak získané ropy a největším vlastnickým podílníkem (stockholder) není nikdo jiný než George Soros, americký miliardář maďarského původu, jeden z největších mecenášů Obamovy volební kampaně.  Poskytl mu odhadovaný jeden milion dolarů. Nyní se Sorosovi dostává odměny mnohonásobně většího zisku. Správnost zajímavé informace potvrdil Wall Street Journal, solidní zdroj.

Tohle byla zpráva z února. V posledním dni měsíce března The New York Times národu oznámily novinku – jeden z dalších obratů o 180 stupňů v politice Bílého domu: čo bolo, to bolo, terazky som prezidontom já. Před volbami úspěšné vítězné tažení proti snaze s offshore drillingh, nyní po volbách však výzva s podmořskými vrty započít. Ve vodách Atlantiku – od severního cípu státu Delaware po střední část Floridy, celkem 167 milionu akrů oceánu. Totéž v blízkosti států podél mexického zálivu. A na Aljašce dojde k vrtům na souši, dobývat ropu a zemní plyn – čili aktivity během volební kampaně vehementně úspěšně zatracované.

A největší překvapení teprve teď přijde – informace až přespříliš optimistická, obdržel jsem ji e-mailem, s odvoláním na zdroje jako Stansberry Report Online či The Denver Post a The Pittsburgh Post Gazette. Tento poslední jmenovaný zdroj přináší zprávu o největším nálezu zásob ropy za posledních 56 roků. Končina jménem Williston Basin, ale zpravidla známá jménem „Bakken“ pokrývá oblast od severní Montany přes Severní Dakotu do Kanady. Již několik desetiletí se něco málo vědělo o jejím potenciálu, ale teprve nedávný technologický breakthrough (vhodný český ekvivalent mě nenapadá) umožní získat, obohatit se obrovským množstvím 500 miliard barelů ropy ročně. Na otázku, kolik že tam je v zemi oleje, jeden z Forbes Bros odpověděl „Víc než na celém arabském Středním Východě dohromady.

Přesnější je zpráva U.S.Geological Service z dubna 2008:
Onen „Bakken“ je největší naše naleziště od doby zahájení těžby v Prudhoe Bay na Aljašce. S potenciálem  se tak zbavit závislosti na všech cizích zdrojích.

The Energy Information Administration (EIA) odhaduje zásoby ropy na 503 miliard barelů.

Tisíc stop pod povrchem Skalistých hor jsou nedotčené ropné zásoby v odhadovaném množství dvou trilionů barelů.

Oficiální odhady zásob vypadají takto:
8 krát víc než Saúdská Arábie.
18 krát víc než Irák.
21 krát víc než Kuvajt.
22 krát víc než Irán.

Proč se tedy ještě nic pořádného nepodniklo, kdo má zájem něco tak užitečného blokovat? Rusové se určitě radovat nebudou. Eminentní zájem ovšem má OPEC, dosud notně tyjící  z dosavadního stavu věcí. Však rozpadem tohoto jejího téměř monopolu by  se rozplynul jejich hospodářský blahobyt, spolu s vlivem politickým.

Nemenší vervou se energetické  emancipaci Ameriky brání environmentalisté, ochránci přírody, všelikých národností, ať už zeleně, rudě či jakkoliv zbarvení.

Pěkné to souznění takových zájmů:  kolik asi peněz OPEC poskytuje na jejich konta, k jejich  dosavadnímu, značně úspěšnému prosazování týchž priorit, leckdo by se třeba otázal.

Zdroj:
https://www.otaulc.com/
Autor : 🕔29.07.2010 📕5.979

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 11 hours ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 1 day ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 day ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 3 days ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 2 weeks ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 2 weeks ago

 • Letusak Je to opraveno, dekujeme za upozorneni, ale vezte, ze to jde i bez tech zbytecnych invektiv, na to tady uplne nejsme zarizeny.

  Blesky na obloze 03 - P-38 Lightning - Jaký byl? · 3 weeks ago

 • Jiří Kříž Junkersy 86 měly zajímavou kariéru u SAAF - viz třeba https://www.saairforce.co.za...
  nebo jiné zdroje.

  Na španělském nebi - Junkers Ju 86 D-1 · 3 weeks ago

 • pilot.pirx "přeplňovaných turbokompresory na kompresní poměr 9,6 : 1" To by mne zajímalo, co má společného kompresor (turbo nebo mechanický) s kompresním poměrem, když "Kompresní poměr, neboli stupeň stlačení směsi ε, je poměr celého pracovního objemu válce...

  Blesky na obloze 03 - P-38 Lightning - Jaký byl? · 3 weeks ago

 • Ladislav Matisko Kto to pise? Ta gramatika je strasna.

  Bitka pri Vozokanoch · 4 weeks ago