Otazníky o oleji a závislosti na Arabech

Autor : 🕔29.07.2010 📕5.816
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Jeden z důvodů, proč John McCain prohrál prezidentské volby, byly hádanice  levicovějších Demokratů s pravicovějšími Republikány o vhodnosti, užitečnosti kutání, využívání ropy v domácí půdě a v pobřežních vodách. Ve zmrzlých končinách, pustinách Aljašky, kde nežije ani jeden Eskymák,  jakož i ono offshore drilling.

Prosazovatele takových iniciativ ale efektivně umlčeli, převálcovali environmentalisté, ochránci přírody, mocné jejich lobby, s téměř stoprocentní podporou liberálních, politickou korektností hýřících medií.

Obama zvítězil.

S velkým zájmem, leč s menším překvapením, jsem v únoru (12.2.2010) v televizi (Fox Cable News – zdroj Obamu nevelebící) zastihl informaci, že náš nový prezident, který tak efektivně zatracoval podmořské vrty, ono offshore drilling, podepsal příkaz o poskytnutí půjčky dvou miliard dolarů, z ochuzeného měšce daňových poplatníků ve prospěch Brasilian Oil Exploration Company, té osmé největší na světě, započít s vrty v brazilskych pobřežních vodách. Tím ale překvapení ještě nekončí. Součástí této smlouvy je totiž výlučné právo ČÍNSKÉ vlády k nákupu vší tak získané ropy a největším vlastnickým podílníkem (stockholder) není nikdo jiný než George Soros, americký miliardář maďarského původu, jeden z největších mecenášů Obamovy volební kampaně.  Poskytl mu odhadovaný jeden milion dolarů. Nyní se Sorosovi dostává odměny mnohonásobně většího zisku. Správnost zajímavé informace potvrdil Wall Street Journal, solidní zdroj.

Tohle byla zpráva z února. V posledním dni měsíce března The New York Times národu oznámily novinku – jeden z dalších obratů o 180 stupňů v politice Bílého domu: čo bolo, to bolo, terazky som prezidontom já. Před volbami úspěšné vítězné tažení proti snaze s offshore drillingh, nyní po volbách však výzva s podmořskými vrty započít. Ve vodách Atlantiku – od severního cípu státu Delaware po střední část Floridy, celkem 167 milionu akrů oceánu. Totéž v blízkosti států podél mexického zálivu. A na Aljašce dojde k vrtům na souši, dobývat ropu a zemní plyn – čili aktivity během volební kampaně vehementně úspěšně zatracované.

A největší překvapení teprve teď přijde – informace až přespříliš optimistická, obdržel jsem ji e-mailem, s odvoláním na zdroje jako Stansberry Report Online či The Denver Post a The Pittsburgh Post Gazette. Tento poslední jmenovaný zdroj přináší zprávu o největším nálezu zásob ropy za posledních 56 roků. Končina jménem Williston Basin, ale zpravidla známá jménem „Bakken“ pokrývá oblast od severní Montany přes Severní Dakotu do Kanady. Již několik desetiletí se něco málo vědělo o jejím potenciálu, ale teprve nedávný technologický breakthrough (vhodný český ekvivalent mě nenapadá) umožní získat, obohatit se obrovským množstvím 500 miliard barelů ropy ročně. Na otázku, kolik že tam je v zemi oleje, jeden z Forbes Bros odpověděl „Víc než na celém arabském Středním Východě dohromady.

Přesnější je zpráva U.S.Geological Service z dubna 2008:
Onen „Bakken“ je největší naše naleziště od doby zahájení těžby v Prudhoe Bay na Aljašce. S potenciálem  se tak zbavit závislosti na všech cizích zdrojích.

The Energy Information Administration (EIA) odhaduje zásoby ropy na 503 miliard barelů.

Tisíc stop pod povrchem Skalistých hor jsou nedotčené ropné zásoby v odhadovaném množství dvou trilionů barelů.

Oficiální odhady zásob vypadají takto:
8 krát víc než Saúdská Arábie.
18 krát víc než Irák.
21 krát víc než Kuvajt.
22 krát víc než Irán.

Proč se tedy ještě nic pořádného nepodniklo, kdo má zájem něco tak užitečného blokovat? Rusové se určitě radovat nebudou. Eminentní zájem ovšem má OPEC, dosud notně tyjící  z dosavadního stavu věcí. Však rozpadem tohoto jejího téměř monopolu by  se rozplynul jejich hospodářský blahobyt, spolu s vlivem politickým.

Nemenší vervou se energetické  emancipaci Ameriky brání environmentalisté, ochránci přírody, všelikých národností, ať už zeleně, rudě či jakkoliv zbarvení.

Pěkné to souznění takových zájmů:  kolik asi peněz OPEC poskytuje na jejich konta, k jejich  dosavadnímu, značně úspěšnému prosazování týchž priorit, leckdo by se třeba otázal.

Zdroj:
https://www.otaulc.com/
Autor : 🕔29.07.2010 📕5.816

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago