Megaopravy 04 Oprava zaoceánské lodi

Autor : 🕔19.04.2010 📕13.293

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Když je něco hodně velké a hodně rozbité je tu Sean Riley s televizním štábem, aby Vám ukázal, jak se to opravuje. Tentokrát nejde přímo o opravu, ale o modernizaci. Do lodi je třeba namontovat 300 t diesel-generátor. Ale jak, když původní turbíny ve strojovně zůstávají? dívejte se.

 

Tentokrát se televizní štáb vydal na Bahamy, kam připlula zaoceánská výletní loď Radiance of the Seas. Plovoucí palác pro 2500 pasažérů a odpovídající počet obsluhujícího personálu. Provoz takové lodi stojí dost peněz. Provozovatelé zaplatí jen za palivo ročně 15 milionů EURo. Ve strojovně lodi jsou dvě plynové turbíny, které mají velký výkon při malých rozměrech. Nevýhodou turbín je, že pokud loď kotví v přístavu u některého z karibských ostrovů a cestující jsou na pevnině, je spotřeba paliva stále vysoká.

Proto se majitelé lodi rozhodli pro tyto případy namontovat úsporný diesel-agregát s výkonem 2MW. Nejde o žádného drobečka - soustrojí váží úctyhodných 300 t. A vnější rozměry odpovídají dálkovému autobusu. Pro takový "kus železa" je ve strojovně lodi nejprve potřeba udělat místo. Zkuste namontovat ještě jeden menší motor do auta, když tam ten původní zůstane.

Z lodi je potřeba vyřezat kilometry potrubí a kabelů a přeložit je jinam, aby se prostor ve strojovně uvolnil. kromě toho je nutné ze strojovny odvést spaliny - jinými slovy natáhnout výfukové potrubí ze strojovny až do komína - 15 palub nad strojovnu. Přitom potrubí má průměr přes metr a otvory vyřazanými v přepážkách se dá procházet.

Loď je nutné dostat do suchého doku a do boku vyřezat tři otvory, všechny pod čarou ponoru. Vzhledem k tomu, že je dlouhá téměř 300 metrů, široká 30 metrů a má výtlak 90 000 tun je to úctyhodný výkon. Navíc je ji potřeba osadit na kýlové bloky s předností 30 centimetrů, aby se nepřevrátila a nepotopila celý dok.

Aby toho nebylo dost, na celou opravu je šibeniční termín - 21 dní. Cestující na další plavbu již svírají v rukách koupené lístky a vzhledem k jejich ceně se dá očekávat, že kdyby se oprava nestihla, nároky na vyplacení náhrad by dosahovaly astronomických cifer.


Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔19.04.2010 📕13.293

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 1 week ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago