Pamětní medaile Svazu Československých rudoarmějců

Autor : 🕔19.12.2009 📕11.471
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Po bolševické revoluci v roce 1917 začali českoslovenští zajatci, ale i někteří legionáři, vstupovat do tzv. Rudých gard a bolševických oddílů.

První oddíl Rudých gardistů se vytvořil v červenci 1917 v Berezani.

Největší oddíl se zformoval počátkem roku 1918 v Kyjevě, kde na stranu čs. rudých gardistů přešlo okolo 350 legionářů.

V únoru 1918, po oficiálním vzniku Rudé armády, se začaly vytvářet jednotky složené z čs. rudoarmějců. Centrem formování těchto oddílů se stala Penza, kde vznikl 1. čs. revoluční pluk (700 osob) pod velením Jaroslava Štrombacha. Do prvních bojů se naši rudoarmějci zapojili v květnu 1918 u Kuzněcku. Další jednotky, v síle od několika desítek po několik stovek mužů, vznikly např. v Samaře, Ufě, Čeremchovu, Tambovu, Omsku, Vladivostoku, Caricinu, Moskvě, Nikolajevsku, Astrachani, Simbirsku nebo v rámci Kamské říční flotily.

Historická rudá zástava čs. rudoarmějců, nesla nápis: „DA ZDRAVSTVUJET ČECHO-SLOVACKAJA SOCIALISTIČESKAJA RESPUBLIKA!“.

Celkově v řadách československých rudoarmějců bojovalo okolo 10 000 osob, z čehož přibližně 1/2 vojáků buď padla, utrpěla zranění a nebo byla prohlášena za nezvěstné.

Po vzniku samostatného Československa se začali vracet domů i českoslovenští rudoarmějci, nejznámějším z nich byli Jaroslav Hašek, dr. Adolf Hrubý - protektorátní ministr zemědělství, Čeněk Hruška - pozdější generálporučík a náměstek ministra obrany A. Čepičky.

V letech 1918 - 1919 založili bývalí českoslovenští rudoarmějci svůj svaz, který nazvali Svaz československých krásnoarmějců.

V roce 1920 začal Svaz vydávat společně s levicově smýšlející částí čs. legionářů, vedených budoucím poslancem KSČ a předsedou SPB, časopis Táborita.

Svaz československých krásnoarmějců vydal po únoru 1948 - 2 stupně pamětních medailí.Bronzová pamětní medaile Svazu čs. krásnoarmějcůStříbrná pamětní medaile Svazu čs. krásnoarmějců (vydáno pouhých 20 ks, medaile je označena puncem Ag a značkou výrobce K. K.)

Všechny medaile jsou kruhového tvaru, na rubové straně je útočící voják s puškou v pozadí s praporem, na kterém je srp a kladivo a nápisem SVAZ ČS. KRÁSNOARMĚJCŮ v latince i azbuce. Na lícní straně je hvězda se srpem a kladivem a stejné nápisy. Jednotlivé stupně medailí se liší barvou kovu, ze kterého jsou vyrobeny.

Stuha medaile je v červené barvě s trikolorou uprostřed.

Zdroj:
https://www.primaplana.net/txt/varia/vojenske-tradice-pojeti-cs-komunistu-uhlir.html
https://vojenstvi.cz/vasedotazy_64.htm
https://www.numfil.com/cz/detail/stbrnpamtnmedailesvazusrudoarmjcpuncagzn_fa6777
Autor : 🕔19.12.2009 📕11.471

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago