Pamětní medaile Svazu Československých rudoarmějců

Autor : 🕔19.12.2009 📕11.170

Po bolševické revoluci v roce 1917 začali českoslovenští zajatci, ale i někteří legionáři, vstupovat do tzv. Rudých gard a bolševických oddílů.

První oddíl Rudých gardistů se vytvořil v červenci 1917 v Berezani.

Největší oddíl se zformoval počátkem roku 1918 v Kyjevě, kde na stranu čs. rudých gardistů přešlo okolo 350 legionářů.

V únoru 1918, po oficiálním vzniku Rudé armády, se začaly vytvářet jednotky složené z čs. rudoarmějců. Centrem formování těchto oddílů se stala Penza, kde vznikl 1. čs. revoluční pluk (700 osob) pod velením Jaroslava Štrombacha. Do prvních bojů se naši rudoarmějci zapojili v květnu 1918 u Kuzněcku. Další jednotky, v síle od několika desítek po několik stovek mužů, vznikly např. v Samaře, Ufě, Čeremchovu, Tambovu, Omsku, Vladivostoku, Caricinu, Moskvě, Nikolajevsku, Astrachani, Simbirsku nebo v rámci Kamské říční flotily.

Historická rudá zástava čs. rudoarmějců, nesla nápis: „DA ZDRAVSTVUJET ČECHO-SLOVACKAJA SOCIALISTIČESKAJA RESPUBLIKA!“.

Celkově v řadách československých rudoarmějců bojovalo okolo 10 000 osob, z čehož přibližně 1/2 vojáků buď padla, utrpěla zranění a nebo byla prohlášena za nezvěstné.

Po vzniku samostatného Československa se začali vracet domů i českoslovenští rudoarmějci, nejznámějším z nich byli Jaroslav Hašek, dr. Adolf Hrubý - protektorátní ministr zemědělství, Čeněk Hruška - pozdější generálporučík a náměstek ministra obrany A. Čepičky.

V letech 1918 - 1919 založili bývalí českoslovenští rudoarmějci svůj svaz, který nazvali Svaz československých krásnoarmějců.

V roce 1920 začal Svaz vydávat společně s levicově smýšlející částí čs. legionářů, vedených budoucím poslancem KSČ a předsedou SPB, časopis Táborita.

Svaz československých krásnoarmějců vydal po únoru 1948 - 2 stupně pamětních medailí.Bronzová pamětní medaile Svazu čs. krásnoarmějcůStříbrná pamětní medaile Svazu čs. krásnoarmějců (vydáno pouhých 20 ks, medaile je označena puncem Ag a značkou výrobce K. K.)

Všechny medaile jsou kruhového tvaru, na rubové straně je útočící voják s puškou v pozadí s praporem, na kterém je srp a kladivo a nápisem SVAZ ČS. KRÁSNOARMĚJCŮ v latince i azbuce. Na lícní straně je hvězda se srpem a kladivem a stejné nápisy. Jednotlivé stupně medailí se liší barvou kovu, ze kterého jsou vyrobeny.

Stuha medaile je v červené barvě s trikolorou uprostřed.

Zdroj:
https://www.primaplana.net/txt/varia/vojenske-tradice-pojeti-cs-komunistu-uhlir.html
https://vojenstvi.cz/vasedotazy_64.htm
https://www.numfil.com/cz/detail/stbrnpamtnmedailesvazusrudoarmjcpuncagzn_fa6777
Autor : 🕔19.12.2009 📕11.170

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 6 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago