Zvířecí hřbitov v Londýně aneb „Věrný až do smrti“

Autor : 🕔01.12.2009 📕7.993

Převzato se svolením autorky z webu https://www.shetlandska-hvezda.cz

Fanouškům vlčáka Anta doporučujeme jeho skupinu na Facebooku.

Koncem minulého roku jsem v českém tisku narazila na zmínku o hřbitovu pro válečné zvířecí hrdiny. Po několika dnech pátrání jsem odhalila jeho pozici v Londýně, městské části Ilford. Hlavním „lákadlem“ se mi stala představa, že uvidím poslední místo odpočinku vlčáka Anta (Antise). Za svého času mediálně proslulého a hrdinného letce RAF, který byl původem z Francie, ale sloužil pro dobrou věc s českým pánem Vojtěchem Bozděchem. Přes pohnuté měsíce štěněcího věku, kdy utíkal s pánem z Franice, či přes více jak 30 náletů na Německo, se dožil 14 let po vážné a dlouhé nemoci. Tento věk je podmíněn řadou úrazů, které Ant za svoji službu prodělal. Po jednom z náletů se zraněný Ant setkal s princeznou Alžbětou. Za svůj život se setkal například i s králem Jiřím VI. Dostalo se mu mnoha poct, řádů i ocenění, ale jeho hrdinnou duši nedokáže vyčíslit nic. Je to jeden z mála vyznamenaných zvířecích hrdinů, kteří sloužili ve 2. světové válce.

Za několik dní po zjištění jsem s přítelem odjížděla na výlet do Londýna, ale bohužel nám čas nepřál a my se na hřbitov nedostali. Na Velikonoční prázdniny jsem vyrazili znovu a tentokrát již s kupou svíček, sirkami, GPS mapou a odvahou na hřbitov vyrazit.

Z centra Londýna jsme museli metrem. Jeden přestup a skoro 50 minut jízdy pod i nad zemí nás dovedlo do Ilfordu. Část města s rázem větší vesničky a místní magistrálou. Po složité cestě autobusem jsem vystoupili v neznámé krajině. Velikonoční neděle byla poznat, protože u mnoha malých domečků stálo i několik aut. Naše zraky se upřely k místní ženě, která by nám mohla poradit. Po jejím velice neochotném navigování jsem se dostali k místní magistrále a ohradě s koňmi. Několik málo metrů a narazili jsme na značku, která označovala směr hřbitova. Protože hřbitov spadá pod PDSA (místní síť veterinárních klinik), nebylo složité odbočku s názvem „Ilford PDSA Animal Cemetry“ minout. Hned za rohem na nás laškovně pokukoval přízemní domeček se zahrádkou, pítkem pro ptáčky, lavičkou a malou brankou. Podle fotek z internetu jsme mysleli, že hřbitov má vlastní vstup z ulice, ale bohužel opak byl pravdou. Po projití dalších dvou ulic jsem se vrátili ke klinice a přemýšleli co dál. Ordinační hodiny nebyly, ale branka nebyla zamčená. Nabrali jsme odvahu a vstoupili na pozemek. Po několikanásobném zvonění se nám nedostalo odezvy. Kliniku jsme obešli a v rohu parkoviště s trávníkem na nás vykoukla povědomá branka a poutač. Ano, konečně jsme to našli!

Malá vrátka na hřbitov byla také odemčená, takže jsme se moc neostýchali a vešli. Následoval velice smutný, ale příjemný pohled. Udržovaný trávník, navigační plánek kde jsou pohřbeny významné osobnosti zvířecího světa a i místní domeček. Na plánku jsme vyhledali hrob Anta a kocoura Simona (jediná vyznamenaná kočka). U Simonova hrobu jsme chvilku pobyli. Narovnali jsme dva věnce (jeden byl od organizace PDSA a druhý od neznámého fanouška, který přiložil i Saimonovu fotografii) a zapálili svíčku. U hrobu Anta jsme i uklidili čerstvě posekaný trávník, který byl na náhrobku. Mě osobně udivil český nápis, ale v hloubi duše jsem v něco takového doufala. „Věrný až do smrti.

Na hřbitově odpočívá na 3 000 mazlíčků a z toho 12 válečných hrdinů. Protože hřbitov byl vystavěn roku 1920 a vysvědcen roku 1949, většina hrobů je z tohoto období. Některé hroby jsou již bez čitelných náhrobků, některé jsou již zrušené a staré, dřevěné desky se jmény leží v rohu hřbitova pod tůjí. Naleznete tu řadu psů i koček. Již méně obvyklé, ale najdou se, jsou králíčci, opičky či myšky. Nutno však uznat, že všichni mají místo věčného odpočinku zvelebeno přímo božsky. Roku 2006 bylo na rekonstrukci, opravu a úpravu hřbitova věnováno 50000 liber (= 1 500 000 Kč). Rekonstrukce trvala necelé dva roky. V dnešní době patří ke hřbitovu i zahrada vzpomínek či domeček, ve kterém najdete všechny potřebné brožury nejen o PDSA, ale i životních příbězích zvířecích hrdinů a rekonstrukci hřbitova. Propagačního materiálu bylo na místě víc než dost a několikrát jste byli nápisy vyzváni k jejich přečtení a vlastnění. V domečku byl znovu plánek hřbitova, staré fotky a životní příběhy. Na pravé straně od vchodu vysela v rámečku fotka Simona.

Při odchodu jsem se neubránila slzám, protože mi všech těch mazlíčků a jejich pánů bylo líto. Některé staré hroby sice jejich majitelé i po neuvěřitelných 50 letech ošetřují, ale i tak to člověka vezme za srdíčko.

Kéž by se o tomto místě více vědělo a dostalo se mu náležité ústy i u nás. Náš hrdina leží tisíc mil od domova a na jeho hrob skoro všichni Češi zapomněli.

Můj dík patří místní veterinární klinice, která i přes Velikonoce umožnila vstup na hřbitov a mému příteli, který byl ochotný tuto cestu podstoupit.

Kateřina Pánková a Lukáš Krincvaj
https://shetlandska-hvezda.cz

Autor : 🕔01.12.2009 📕7.993

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • RaS Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • jikjik Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1 Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik 25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 3 weeks ago

 • R Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago