Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu

Autor : 🕔03.04.2009 📕20.291

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Na přelomu padesátých a šedesátých let došlo k překotnému rozvoji řady technických odvětví, včetně elektroniky a raketové techniky. Řada konstruktérů na Východě i na Západě, došla k závěru, že hlavňová výzbroj je přežitek. Nic nemohlo být dále pravdě.

Vietnam se stal střelnicí obou velmocí soupeřících o získání většího vlivu. Obě strany nasadily svou nejmodernější techniku včetně proudových letadel vyzbrojených řízenými střelami.

Celý problém vietnamské války byl v tom, že probíhala za naprosto odlišných podmínek, než na jaké byli piloti na jedné i druhé straně vycvičeni. O technice ani nemluvě.

Zatímco stratégové spřádali plány na globální konflikt a největší obavy budily strategické bombardéry s jadernými zbraněmi na palubě, ve Vietnamu proti sobě bojovaly stíhačky v manévrových soubojích. To byla věc, kterou piloti už dávno necvičili.

Také výzbroj letadel nebyla pro souboje zdaleka ideální. Ti, kdo slepě věřili ve všemocnost řízených střel, se museli rychle vzpamatovat. Ukázalo se, že kanony jsou v leteckých soubojích v řadě případů nenahraditelné.

Byly vždy k dispozici, nepotřebovaly složitou přípravu, netrpěly takovým množstvím závad jako řízené střely. Obě strany tedy musely své letouny dozbrojit. Americké F-4 Phantom dostaly kanon Vulcan a sovětské MiGy-21 dvouhlavňový GŠ-23.

Že je kanon užitečnou a nebezpečnou zbraní, poznali piloti poměrně záhy. Zajímavé na celé akci je to, že prvního kanonového sestřelu na americké straně dosáhli piloti letounů, které byly určené k přímé letecké podpoře pozemních vojsk.

A-1 Skyraider byl vrtulový letoun o generaci starší než jeho protivník MiG-17., který měl na své straně převahu prakticky ve všech výkonových parametrech. Navíc zaměřovač Skyraideru nedokázal řešit úlohy spojené s palbou na vzdušné cíle.

Jedinou drobnou výhodou Skyraideru byla schopnost létat malou rychlostí a provádět zatáčky na menším poloměru. Přesto skončil v plamenech MiG a piloti Skyraiderů se vrátili bezpečně na letadlovou loď. Jak a proč k tomu došlo, se dozvíte v úvodu třinácté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Kanonové sestřely ve Vietnamu.

V roce 1967 se situace s kanony začala řešit. Protože přestavba letounu je zdlouhavá záležitost, byla prvním krokem montáž podvěsného kanonového pouzdra. Prakticky se nejednalo o nic jiného, než kontejner podobný přídavné nádrži, který obsahoval samotnou zbraň, zásobu munice a systém pohonu svazku hlavní.

Přestože takové řešení mělo řadu nedostatků – zaměřovač neuměl spočítat opravu na pohybující se cíl, kanon byl daleko od osy letounu, upevnění kontejneru nebylo dostatečně pevné atd., byly výsledky povzbudivé.

Jednou z osádek, která potvrdila účinnost kanonu v manévrových soubojích, byla dvojice Robert Titus a Milan Zimer. 22. května 1967 sestřelili jeden MiG pomocí řízené střely AIM-9 Sidewinder. Druhý padl za oběť palbě kanonu Vulcan z podvěsného pouzdra SUU-16. Jak k tomu došlo, popisuje hlavní pasáž třinácté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Kanonové sestřely ve Vietnamu.

Další osádkou, která si připsala gun-kill byla dvojice Derel Simonds a George McKinney. Jejich souboj jasně ukázal, že vietnamští piloti „hřešili“ na absenci kanonu ve výzbroji Phantomu.

Piloti MiGů praktikovali běžné protiraketové manévry, ale v tomto případě jim nebyly nic platné. První MiG-17 rozpárala třísekundová dávka v zatáčce, druhý ho následoval vzápětí. Simonds a McKinney byli první osádkou, která dosáhla dvou sestřelů kanonem během jednoho letu.

Přestože se kontejnery celkem osvědčily, všem bylo jasné, že se jedná jen o nouzové řešení. Kromě jiných chyb, pilotům nejvíc vadilo, že kanonové pouzdro „okupovalo“ mokré závěsníky. Na dlouhých misích nad Vietnamem byl každý litr paliva dobrý. Řešením byla až verze F-4E, která měla kanon vestavěný na spodní straně přídě trupu.

Více o celém seriálu na stránkách

Více o tomto dílu na stránkách

Hesla zmíněná v této části seriálu:

Letadla a výzbroj:

F-4 Phantom II

KC-135

MiG-17F

MiG-19

MiG-21

F-105 Thuderchief

AIM-7E Sparrow

AIM-9D Sidewinder

R-3S

Související články:

MiG-17F vs. F-105D Hrdinou snadno a rychle

Moderní letecké souboje

premiéru vysílá Česká televize dne 12.06. na  ve 20:00

reprízu vysílá Česká televize dne 16.06. na  v 06:55

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔03.04.2009 📕20.291

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • RaS Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • jikjik Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1 Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik 25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 3 weeks ago

 • R Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago