Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu

Autor : 🕔03.04.2009 📕21.601

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Na přelomu padesátých a šedesátých let došlo k překotnému rozvoji řady technických odvětví, včetně elektroniky a raketové techniky. Řada konstruktérů na Východě i na Západě, došla k závěru, že hlavňová výzbroj je přežitek. Nic nemohlo být dále pravdě.

Vietnam se stal střelnicí obou velmocí soupeřících o získání většího vlivu. Obě strany nasadily svou nejmodernější techniku včetně proudových letadel vyzbrojených řízenými střelami.

Celý problém vietnamské války byl v tom, že probíhala za naprosto odlišných podmínek, než na jaké byli piloti na jedné i druhé straně vycvičeni. O technice ani nemluvě.

Zatímco stratégové spřádali plány na globální konflikt a největší obavy budily strategické bombardéry s jadernými zbraněmi na palubě, ve Vietnamu proti sobě bojovaly stíhačky v manévrových soubojích. To byla věc, kterou piloti už dávno necvičili.

Také výzbroj letadel nebyla pro souboje zdaleka ideální. Ti, kdo slepě věřili ve všemocnost řízených střel, se museli rychle vzpamatovat. Ukázalo se, že kanony jsou v leteckých soubojích v řadě případů nenahraditelné.

Byly vždy k dispozici, nepotřebovaly složitou přípravu, netrpěly takovým množstvím závad jako řízené střely. Obě strany tedy musely své letouny dozbrojit. Americké F-4 Phantom dostaly kanon Vulcan a sovětské MiGy-21 dvouhlavňový GŠ-23.

Že je kanon užitečnou a nebezpečnou zbraní, poznali piloti poměrně záhy. Zajímavé na celé akci je to, že prvního kanonového sestřelu na americké straně dosáhli piloti letounů, které byly určené k přímé letecké podpoře pozemních vojsk.

A-1 Skyraider byl vrtulový letoun o generaci starší než jeho protivník MiG-17., který měl na své straně převahu prakticky ve všech výkonových parametrech. Navíc zaměřovač Skyraideru nedokázal řešit úlohy spojené s palbou na vzdušné cíle.

Jedinou drobnou výhodou Skyraideru byla schopnost létat malou rychlostí a provádět zatáčky na menším poloměru. Přesto skončil v plamenech MiG a piloti Skyraiderů se vrátili bezpečně na letadlovou loď. Jak a proč k tomu došlo, se dozvíte v úvodu třinácté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Kanonové sestřely ve Vietnamu.

V roce 1967 se situace s kanony začala řešit. Protože přestavba letounu je zdlouhavá záležitost, byla prvním krokem montáž podvěsného kanonového pouzdra. Prakticky se nejednalo o nic jiného, než kontejner podobný přídavné nádrži, který obsahoval samotnou zbraň, zásobu munice a systém pohonu svazku hlavní.

Přestože takové řešení mělo řadu nedostatků – zaměřovač neuměl spočítat opravu na pohybující se cíl, kanon byl daleko od osy letounu, upevnění kontejneru nebylo dostatečně pevné atd., byly výsledky povzbudivé.

Jednou z osádek, která potvrdila účinnost kanonu v manévrových soubojích, byla dvojice Robert Titus a Milan Zimer. 22. května 1967 sestřelili jeden MiG pomocí řízené střely AIM-9 Sidewinder. Druhý padl za oběť palbě kanonu Vulcan z podvěsného pouzdra SUU-16. Jak k tomu došlo, popisuje hlavní pasáž třinácté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Kanonové sestřely ve Vietnamu.

Další osádkou, která si připsala gun-kill byla dvojice Derel Simonds a George McKinney. Jejich souboj jasně ukázal, že vietnamští piloti „hřešili“ na absenci kanonu ve výzbroji Phantomu.

Piloti MiGů praktikovali běžné protiraketové manévry, ale v tomto případě jim nebyly nic platné. První MiG-17 rozpárala třísekundová dávka v zatáčce, druhý ho následoval vzápětí. Simonds a McKinney byli první osádkou, která dosáhla dvou sestřelů kanonem během jednoho letu.

Přestože se kontejnery celkem osvědčily, všem bylo jasné, že se jedná jen o nouzové řešení. Kromě jiných chyb, pilotům nejvíc vadilo, že kanonové pouzdro „okupovalo“ mokré závěsníky. Na dlouhých misích nad Vietnamem byl každý litr paliva dobrý. Řešením byla až verze F-4E, která měla kanon vestavěný na spodní straně přídě trupu.

Více o celém seriálu na stránkách

Více o tomto dílu na stránkách

Hesla zmíněná v této části seriálu:

Letadla a výzbroj:

F-4 Phantom II

KC-135

MiG-17F

MiG-19

MiG-21

F-105 Thuderchief

AIM-7E Sparrow

AIM-9D Sidewinder

R-3S

Související články:

MiG-17F vs. F-105D Hrdinou snadno a rychle

Moderní letecké souboje

premiéru vysílá Česká televize dne 12.06. na  ve 20:00

reprízu vysílá Česká televize dne 16.06. na  v 06:55

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔03.04.2009 📕21.601

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 2 weeks ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago