Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně

Autor : 🕔03.04.2009 📕22.766

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Zbraně jsou konstruované tak, aby je po kratším či delším výcviku dokázali obsluhovat průměrně vycvičení vojáci. Ale ve všech zemích se konstruovaly také zbraně mimořádně ničivé, nebo určené k ničení zvláštních cílů. Zbraně, jejichž obsluha byla svěřena hrstce vyvolených. Tajné zbraně.

Zoufalé situace vyžadují zoufalá řešení. Každá válčící země se občas octne v situaci, kdy musí čelit hrozbě, kterou není možné odstranit nasazením standardních zbraní. Tehdy nastupují speciální zbraně, o jejichž vývoji se nesmí dozvědět nejen nepřítel, ale ani nikdo nepovolaný.

Tyto zbraně vyžadují speciálně vycvičené obsluhy, protože většinou mají jeden parametr extrémně dobrý, ovšem za cenu zhoršení všech ostatních. K obsluze musejí být vycvičeny elitní osádky, ochotné riskovat život v akcích, které jsou často téměř sebevražedné.

Úplným extrémem potom byl vývoj sebevražedných zbraní, kde se s návratem živé osádky vůbec nepočítalo. Za vývojem těchto zbraní stál fanatismus, krutost a naprosté pohrdání životem.

Na bojištích se tak objevily neobvyklé zbraně. Dálkově řízené bombardéry, sebevražedná torpéda, raketové stíhací letouny a další. Ale ne vždy splnily naděje, které do nich jejich tvůrci vkládali.

V době, kdy Spojenci vybojovali vzdušnou nadvládu nad Německem, začaly jejich bombardovací svazy ohrožovat nové, extrémně rychlé stíhací letouny. Objevily se naprosto nečekaně a stoupaly tak rychle, že je žádný ze spojeneckých letounů nebyl schopen pronásledovat.

Potom se spustily z výšky, přiblížily se tak vysokou rychlostí, že stíhači prakticky nedokázali jejich útoky odvrátit a palubní střelci na tom nebyli o mnoho lépe. Cíl byl malý a museli střílet s mnohem větší opravou, než byli zvyklí.

Šlo o raketové stíhačky Me 163 Komet. Ale jejich extrémní výkony byly vykoupeny použitím nespolehlivého motoru, nebezpečného paliva, které mělo tendenci vybuchovat a krátkou dobou chodu motoru. Jak probíhalo nasazení, se dozvíte v úvodu jedenácté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Tajné zbraně.

Na opačném konci světa se Japonci potýkali s převahou US Navy a nedostatkem vlastních jednotek, které byly decimované americkým palubním letectvem. V této situaci vyvinuli sebevražedná torpéda, která nesla tak velkou nálož, že byla schopná potopit i největší hladinové jednotky, schopné odolat několika zásahům konvenčních torpéd.

V očích zfanatizované vojenské kliky vypadalo nasazení velkolepě. Jediný voják dokáže poslat ke dnu velkou loď s posádkou několika set mužů. Ale skutečnost vypadala úplně jinak.

Na muže za řízením sebevražedných torpéd Kaiten číhala řada nástrah, se kterými se museli vypořádat. Některým se to podařilo, jiným ne. Jaká byla úspěšnost nasazení těchto sebevražedných zbraní a co vedlo vojáky k tomu, aby usedli za jejich řízení, se dozvíte v hlavní pasáži jedenácté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Tajné zbraně.

Spojenci měli se svými protivníky také problémy. Británii sužovaly útoky tajných zbraní V1 a V2. S létajícími bombami se dalo s vypětím sil bojovat. Proti V2 obrana neexistovala. A ve vývoji byla V3. Kanon s extrémním dostřelem, zabudovaný hluboko ve skalním masivu.

Zbraň nebylo možné vyřadit běžným bombardováním. Proto vznikl projekt dálkově řízeného bombardéru naloženého výbušninami.

Bombardér bez osádky měl narazit na cíl a 10 t výbušniny na palubě ho mělo rozmetat. S bombardérem měla vzlétnout normální osádka, která potom měla vyskočit padákem. Pilotem byl bratr budoucího amerického prezidenta Joseph Kennedy.

Zda se podaří tajný kanon V3 spojencům zničit se dozvíte v závěru jedenácté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Tajné zbraně.

Více o celém seriálu na stránkách

Více o tomto dílu na stránkách

Hesla zmíněná v této části seriálu:

Letadla:

DeHavilland D.H. 98 Mosquito

B-17 Flying Fortress

P-38 Lightning

PV-1 Ventura

B-24 Liberator

P-51 Mustang

Me 163 Komet

Fi-103 (V-1)

A-4 (V-2)

V-3

premiéru vysílá Česká televize dne 29.05. na  ve 20:00

 reprízu vysílá Česká televize dne 02.06. na  v 06:55

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔03.04.2009 📕22.766

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • RaS Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • jikjik Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1 Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik 25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 3 weeks ago

 • R Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago