Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt

Autor : 🕔03.04.2009 📕20.665

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

V roce 1940 prostudoval šéfkonstruktér firmy Republic Alex Kartveli, zprávy z leteckých bojů v Evropě a navrhl letoun, který zásadním způsobem změnil náhled na to, jak je třeba vést vzdušný boj a jak má vypadat stíhací letoun.

V té době vládly nebi nad Evropou lehké stíhací letouny a dominantním byl požadavek na obratnost, protože taktici považovali za klíčové manévrové souboje ve středních výškách.

Kartveli si uvědomil, kolik pilotů přišlo při těchto akrobatických exhibicích zbytečně o život. Cílem stíhacího pilota není trávit čas v manévrovém souboji. Nejméně riskuje ten, kdo udeří rychle, tvrdě a nemilosrdně a včas zmizí.

Proto základní Kartveliho myšlenkou bylo, dát americkým pilotům letoun, který jim umožní vybrat si kdy a za jakých podmínek vstoupí do boje a kdy boj opustí. Stroj, který vystoupá výše než jeho protivníci a dokáže tam manévrovat, a bude mít dostatečnou palebnou sílu, aby smetl protivníka z oblohy v jediné zteči.

Navrhl letoun, který přinášel řadu změn v konstrukci i pojetí leteckého boje – Thunderbolt. Úspěch letounu byl tak velký, že slovní základ Thunder – hrom se vyskytovalo ve všech bojových jménech letounů firmy Republic.

Základem letounu byl mimořádně výkonný hvězdicový, vzduchem chlazený motor Pratt and Whitney R-2800 Double Wasp, přeplňovaný turbokompresorem. Turbo bylo tehdy výkřikem nejmodernější technologie. Díky němu měl nový letoun výborné výškové vlastnosti. Tam, kde protivníci ztráceli dech, se Thuderbolt teprve dostával do formy.

Dostatečnou palebnou sílu dávalo letounu osm kulometů ráže 12,7 mm se zásobou 350 nábojů na hlaveň, což umožňovalo bezmála 30sekundovou střelbu. Přežití letounu zajišťovaly už samotné jeho rozměry, protože rozměrnější konstrukce jsou odolnější vůči poškození.

Vzduchem chlazený motor fungoval i s několika prostřelenými válci a obrovský blok skýtal pilotovi bezpečnou ochranu. Kromě toho pilota chránilo pancéřování pilotního prostoru.

Letoun vyšel na svou dobu obrovský. Vzletová hmotnost byla dvakrát větší než u tehdy běžných letounů.

Když ho Britové poprvé viděli, říkali, že palbě flaku se dá vyhnout pobíháním po kabině. Na tehdejší poměry byla kabina pohodlná a prostorná a umožňovala dálkové lety s minimální únavou.

Piloti měli přes počáteční nedůvěru své mohutné letouny rádi. Dokázaly absorbovat neuvěřitelná poškození a dovezly domů piloty, kteří by byli v jiném letounu dávno mrtví. Přes své rozměry byly schopné postavit se kterémukoli protivníkovi. Když se situace vyvíjela špatně, stačilo potlačit a většina letounů zůstala „v prachu za Thunderboltem“.

O tom, jaká poškození T-bolt snese, se mohla přesvědčit řada německých pilotů. Mnozí z nich do Thunderboltu vyprázdnili zásobníky a přesto se museli smířit s tím, že kořist zmizela v dálce. Jedním z pilotů, který si na Thunderbolt brousil zuby, bylo i eso Egon Mayer.

Podařilo se mu překvapit a zapálit letoun poručíka Johnsona. Ten byl uvězněn v hořící kabině, jejíž překryt se zablokoval. To nebyl souboj, ale poprava. Jak to celé dopadlo, se dozvíte v úvodu deváté části seriálu Stíhači v boji nazvané Thunderbolt.

Thunderbolty se proslavily v roli doprovodných stíhaček a řada osádek Liberatorů a Létajících pevností jim vděčí za své životy. Na svých výpravách do nitra Německa se piloti Thunderboltů utkávali mimo jiné s lehkými a obratnými Messerschmitty Bf 109. Potvrzením správnosti Kartveliho koncepce bylo to, že i v soubojích s nimi se T-bolty dokázaly prosadit a často proti větší či menší přesile.

Jeden takový souboj, při kterém se utkaly čtyři Thunderbolty s desetinásobnou přesilou, je námětem hlavní pasáže deváté části seriálu Stíhači v boji nazvané Thunderbolt. Zjistíte, zda T-bolty potvrdí, že jsou schopné porazit lehčího a obratnějšího protivníka.

Po zavedení letounů P-51 Mustang, které měly větší dolet, byly Thunderbolty převedeny k plnění úkolů přímé letecké podpory. Měly k tomu všechny předpoklady. Dlouhý dolet, velkou nosnost, odolnost a silnou výzbroj.

Navíc, na rozdíl od bombardérů, nepotřebovaly doprovod, Po odhození podvěšené výzbroje se dokázaly postarat sami o sebe a piloti se k soubojům s protivníky nedali dlouho přemlouvat. Jeden z takových soubojů, kdy byly T-bolty napadeny po útoku na pozemní cíle popisuje závěr deváté části seriálu Stíhači v boji nazvané Thunderbolt.

Více o celém seriálu na stránkách

Více o tomto dílu na stránkách

Hesla zmíněná v této části seriálu:

Letadla:

P-47 Thunderbolt

B-17 Flying Fortress

Focke-Wulf Fw 190

Messerschmitt Bf 109

P-51 D Mustang

Související články:

Moderní letecké souboje

premiéru vysílá Česká televize dne 15.05. na  ve 20:00

reprízu vysílá Česká televize dne 19.05. na  v 06:55 

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔03.04.2009 📕20.665

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 5 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 4 weeks ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago