Stíhači v boji II - 05 Noční lovci

Autor : 🕔03.04.2009 📕16.805

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Dlouhou dobu využívali piloti bombardérů omezení lidského zraku a útočili v noci. Tma byla spolehlivým úkrytem a zaručovala poměrně vysokou bezpečnost. Ale s rozvojem techniky se vše změnilo. Elektronické oči radarů vidí v noci stejně dobře jako ve dne. A dnes není tma omezením. S nástupem nových technologií se rozdíl mezi bojem ve dne a v noci dále stírá.

První radiolokátory byly těžké a málo výkonné. Zprvu se montovaly na paluby bombardérů a sloužily k hledání lodí. Vývoj magnetronů dokázal zkrátit vlnovou délku, zmenšit rozměry a zvýšit rozlišení. Vznikly první dvoumístné noční stíhačky vybavené radarem. Na konci války už byly radary tak malé, že se daly namontovat na palubu jednomístného letounu a obsluha byla zjednodušena tak, že ji zvládl pilot sám.

V červenci 1944 zaútočily noční stíhací Hellcaty od noční stíhací perutě VFN-76 na cíle v prostoru ostrova Čičidžima. Jejich cílem byla loděnice v zálivu Futami. Letouny napadly japonský torpédoborec a podařilo se jim ho zapálit. Při útoku využívaly převahu, kterou jim dával radar, zatímco odvetná protiletadlová palba byla řízená jen optickými zaměřovači. Díky tomu se jim podařilo uniknout bez poškození.

Po odhození bomb začaly letouny hlídkovat nad ostrovem. Piloti Hellcatů se utkali s japonskými plovákovými stíhačkami A6M2-N Rufe. A podařilo se jim několik z nich sestřelit. Úspěch byl výsledkem programu Affirm, jehož cílem bylo vyvinout radiolokátor použitelný na jednomístných letounech. Jedním z prvních pilotů, který prošel výcvikem v rámci programu Affirm, byl Buck Dungan a teď sklízel výsledky svého úsilí.

Nakonec byl sám zasažen palbou 20mm kanonu dalšího Rufe. Měl rozdrcenou klíční kost a střepiny v zádech. Zda se mu se zraněními podaří dosáhnout bezpečí paluby letadlové lodi, se dozvíte úvodu páté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Noční lovci.

Hellcaty byly jen upravenou denní stíhačkou, vybavenou radarem pro noční operace. Ale armádní letectvo USAAF mělo ve výzbroji letoun, který byl jako první na světě od prvopočátku navržený jako noční stíhačka. Šlo o Northrop P-61 Black Widow. Dva výkonné motory, silná výzbroj a účinný radar dělaly z letounu nebezpečného protivníka.

V další sekvenci se vydáme s pilotem Alem Jonesem na d okupovanou Evropu na lov německých nočních stíhaček, které útočily na britské bombardéry. Jeho protivníkem byl německý Me-410.

V roce 1953 již začínaly na obloze převládat proudové motory. Přestože letouny byly mnohem výkonnější než jejich protějšky z druhé světové války, taktika nočních soubojů se změnila jen málo. V noci bojovaly letouny vybavené radarem i ty, které tuto technickou vymoženost neměly. Nicméně radar byl těžký a snižoval celkové výkony letounu.

Na válečném nebi nad Koreou se utkal MiG-15 s námořní noční stíhačkou F3D Skyknight. Do souboje významnou měrou zasáhlo i pozemní protiletadlové dělostřelectvo. Je radar takovou výhodou, že se kvůli němu vyplatí obětovat některé letové parametry?  To se dozvíte v hlavní pasáži páté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Noční lovci.

Moderní letouny jsou vybavené mnohem dokonalejší elektronikou než jejich předchůdci. Celkový přehled o vzdušné situaci dávají pilotům stíhaček osádky letounů včasné výstrahy. Úkolem stíhače je najít cíl, zaměřit ho a sestřelit. Převaha v technologiích dává pilotům možnost napadnout protivníka dříve, a tak zvýšit svoji šanci na úspěch.

Tyto šance ještě zvyšují moderní řízené střely, které umožňují napadat cíle mimo vizuální dohlednost. Ale i moderní technika má svá omezení. V bojích nad Jugoslávií odpálil pilot F-15 řízenou střelu AIM-7 proti jugoslávskému MiGu-29. Ale do cesty se připletly útočné F-117 Nighthawk, které piloti F-15 na svých radarech neviděli.

Budou dostatečně „neviditelné“ i pro vlastní řízené střely, nebo se stanou obětí „friendly fire“? To se dozvíte v závěru páté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Noční lovci.

Více o celém seriálu na stránkách

Více o tomto dílu na stránkách

Hesla zmíněná v této části seriálu:

Letadla a výzbroj:

F6F Hellcat přehled verzí

F6F-5N Hellcat

A6M2-N Rufe

P-61 Black Widow přehled verzí

P-61A Black Widow

Me-410

F3D Skyknight

MiG-15

B-29 Superfotress

F-15 Eagle

MiG-29

E-3A Sentry

AIM-7 Sparrow

AIM-120 AMRAAM

Ostatní:

F3D Skyknight vs MiG-15

premiéru vysílá Česká televize dne 17.04. na  ve 20:00

reprízu vysílá Česká televize dne 21.04. na  v 06:55

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔03.04.2009 📕16.805

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 2 weeks ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago