Literární soutěž - příspěvek č.20

Autor : 🕔16.03.2009 📕5.020

Autor: Martin Málek

Jak se chystala největší bitva historie

V neurčitém čase – nedaleko Mnichova Hradiště – čtyři páni sešli se – dohodnouti největší bitvy historie bojiště.

Kvarteto zvučných jmen – Alexandr Veliký – před ním byl hned každý malinký – Jan Žižka z Trocnova – tvrdý jak kopyta koňova – Jan Hus – statečného chlapa kus a Napoleon Bonaparte – ten co postaral se o mnohá parte.

Kulatý stůl stal se dějištěm diskuze – historický milník dohodnou jali se – osudy statisíců lidí leželi tu – dali si před tím raději pořádnou flákotu.

Napoleon první dojedl – ještě dožvýkajíc hlesl – „chcete válku, máte ji mít – do roztrhání těla mé vojsko bude se bít.

Jen počkej s výhružkami – nezapomínej na to co je za námi – vzpomeň si na Waterloo – tam ouzko ti dost bylo“ – posměšně pravil Alexandr – až kus masa upadl mu na svetr.

Příbory zlehka dokončovali svojí práci – klid před bouří připomínali.

Jan Žižka káže: „nebudeme chodit kolem horké kaše – ať bitva koná se u Sudoměře“ – tím u stolu započala velká pře.

Kdepak tady v Česku, ať se bitva koná někde v Řecku“ – s úderem pěsti do stolu pronesl Alexandr.

Pánové jste všichni vedle – u Slavkova hezké místo je – tam mam dobré naděje“ -  Napoleon pravil hnedle.

Jan Hus jakoby nepatříce do této diskuze – opatrně špitl – „hlavně daleko od Kostnice.

Ručičky hodin krouží kol ciferníku – kvartet dohodnouti nemůže se – „snad posvačme kousek perníku – poté lépe ujednotíme se“ – všichni shodli se.

Meluzína skrz okna duní – úvahy se rychle mění – české duo pikle kuje – husitské srdce místností bije.

Jan Žižka nakloniv se k Janu Husovi: „navrhneme jim Tábor – tam silný bude náš sbor.“  „Jendo to nám asi neprojde – oni vědí, že pod vozovou hradbou tam každý pojde“ – smutně rezignoval Jan Hus.

Dost už bylo planých řečí – vyhněme se marných křečí – zvolme místo, čas – nebo ať nás vezme ďas“ – rozkřikl se Alexandr. „Mě také dochází už čas – mam velký kvas – z večeří na mě v Paříži čeká – Marie Louisa Habsbursko - Lotrinská,“ s jiskrou v oku pravil Napoleon. Jan Žižka souhlasně kývl – však nervy už měl v kýblu.

Přátelé proč jsme se dnes vůbec sešli? – snad abychom z života s pravdou a láskou sešli? – proč? – je nutné roztočit další krvavý kolotoč?“ – nezapřel své kvality Jan Hus.

V tu chvíli všem se ulevilo – neštěstí a pláče dost už bylo – všichni jako jeden muž – začali plakat a zpívat tuš:

Zakopejme válečnou sekyru,
utišme válečné pudy,
přec lidi jsme,
rozumem a citem řiďme se.

Války, bitvy, meče…
ty ať řeka unese,
na nohy postavme se,
ať již nežijeme v kleče.

Pojďme světem jako jedna duše,
život lepší může být,
společným cílem žít,
- všechny lidi nechat v klidu žít.

Zajímá vás jak šel osud našich hrdinů dál? – slyšte tedy závěrečný recitál:  Alexandr Veliký – měl se skvěle zdravotně – prý někde v Babylóně, Jan Žižka z Trocnova - vyráběl krásné předměty z olova – vždyť i mříže v šatlavy – měli od něj v Přibyslavi, Jan Hus – spokojeně pásl hejno hus – nedaleko vlakové stanice - s názvem Kostnice a Napoleon Bonaparte? -  podlehl kouzlu bujné pradleny -  na ostrově svaté Heleny.

Autor : 🕔16.03.2009 📕5.020

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 3 weeks ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago