Letečtí stíhači v boji - Nekrolog soubojů

Autor : 🕔17.02.2009 📕9.830
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

 Letecké souboje, stejně jako všechny obory lidské činnosti prošly vývojem. Jak se měnila konstrukce letadel a rostly jejich výkony, měnil se i charakter leteckých soubojů. V dnešní době dokáže pilot stíhacího letounu zničit protivníka dřív, než se mu dostane na dohled.

V minulém díle jsme opustili piloty v době, se ve výzbroji objevily první proudové letouny a začaly nahrazovat své předchůdce s pístovými motory. Zpočátku byla jediným parametrem, v kterém byly proudové letouny jasně lepší, rychlost. To bylo vykoupeno malým doletem, způsobeným velkou „žravostí“ prvních proudových motorů.

Používaná taktika se prakticky nelišila. Piloti vyhledali zrakem cíl, snažili se k němu přiblížit a dostat se do takové polohy, aby mohli použít palubní zbraně. Pokud možno nepozorovaně. Vždy bylo bezpečnější sestřelit nic netušící oběť, než se pouštět do manévrového souboje s nejistým výsledkem.

Postupně se začaly objevovat první novinky. Radiolokační dálkoměry zbavily pilota nutnosti znát přibližné rozměry cíle a pracně ho rámovat. Snášet rostoucí přetížení pilotům usnadnilo zavedení anti-G obleků, které bránily odkrvení hlavy. Bezpečné opuštění letounu zajišťovaly vystřelovací sedačky.

Na ničení odolnějších letounů s celokovovou konstrukcí byly zavedeny palubní kanony ráže přes 20 mm nebo neřízené rakety. Kulomety se prakticky přestaly používat. Přežily jen na letounech a vrtulnících pro přímou leteckou podporu, které je používaly na ničení žívé síly na zemi.

S touto výbavou proběhla Korejská válka, první válka proudových letounů. Válka, která byla labutí písní letounů s pístovými motory. Na základě vyhodnocení výsledků a bojových zkušeností začali konstruktéři vyvíjet nové generace proudových stíhaček.

Studená válka byla v plném proudu a strategové spřádali plány na jaderné údery pilotovanými proudovými bombardéry. Ty bylo nutné najít sestřelit dřív, než se dostanou nad bráněné území nebo vlastní jednotky. 

Přídavné spalování a pokrok v aerodynamice umožnily stíhačkám překonat rychlost zvuku. Standardním vybavením se staly palubní radiolokátory a objevily se první typy řízených střel. Zdálo se, že klasickým soubojům odzvonilo. Potom přišla válka se kterou nikdo nepočítal. Vietnam.

Tam se utkaly letouny, které spolu nikdy neměly bojovat. Najednou bylo nutné oprášit postupy, které už byly považované za přežité, navrhnou novou taktiku a na zkušenostech starých „veteránů“ vychovat novou generaci stíhacích pilotů. U námořnictva si situaci uvědomili dříve a vybudovali školu stíhacích pilotů známou pod názvem Top Gun. Výsledky se dostavily brzy a US Navy mělo záhy svá první esa. Ale protivník byl zkušený a získání pěti sestřelů nebylo snadné, jak se dozvíte v další části seriálu Stíhači v boji.

Kanony, považované u některých stíhacích letounů za přežitek se opět staly žádanou zbraní. Byly jednoduché, vždy pohotově k použití a na krátkou vzdálenost smrtící. Opět se setkali piloti v manévrových soubojích a někteří z nich vyšli vítězně se statutem esa. Bylo jich málo, ale to nebylo tím, že by byli piloti horší, ale hlavně tím, že skončila doba obrovských leteckých svazů. Nové letouny byly výkonnější a dokázaly plnit úkoly, které předtím vyžadovaly nasazení celého svazu. Stíhačům tak ubyly cíle a šance na sestřely.

Po vyhodnocení zkušeností z vietnamské války vznikla další generace „plnokrevných“ stíhaček. Maximální rychlost už nebyla prioritou a více se dbalo na vyvážené parametry. Nová aerodynamická řešení a výkonné motory umožnily postavit letouny mimořádně obratné letouny se silnou výzbrojí. Také řízené střely překonaly období dětských nemocí a stal se z nich účinný smrtící nástroj. Díky výkonnému radiolokátoru dokážou dnešní stíhačky zjistit protivníka na vzdálenost mimo vizuální dohlednost a sestřelit ho dřív než se přiblíží.

Přesto stále platí poučka napsaná již za první světové války. Kdo první uvidí protivníka, může první vystřelit a zvítězit.

Více o celém seriálu na stránkách ČT

Více o tomto dílu na stránkách ČT

Moderovaná diskusek této části seriálu ČT na stránkách www.valka.cz

Hesla zmíněná v jedenácté části seriálu 

Letadla:

Mikojan Gurjevič MiG-15

North American F-86 Sabre

McDonnell Douglas F-4 Phantom II

Mikojan Gurjevič MiG-17

LTV A-7 Corsair

Grumman F-14 Tomcat

General Dynamics F-16 Fighting Falcon

McDonnell Douglas F-15 Eagle

McDonnell Douglas F/A-18 Hornet

Lockheed Martin F-22

AIM-9 Sidewinder

AIM-7 Sparrow

Osobnosti:

Fredrick "Boots" Blesse

Randall "Duke" Cunnigham

Willie Driscoll

Robin Olds

Frank Ault

Bryan Grant

Jerry Sullivan

Dwight Timm

Thomas B. McGuire

Otto Kittel

Ostatní:

Protiletadlová řízená střela S-75  

v úterý 31. 03. 2009 ve 20:00 na programu  

Autor : 🕔17.02.2009 📕9.830

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago