Terorismus: úpadek nebo znovuzrození?

Autor : 🕔27.11.2008 📕6.192
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Al-Káida proti al-Káidě. Válka šéfů a sváry tendencí. Obraz současného stavu hlavní základny islamistického terorismu. Je to důsledek úspěšné intoxikace ze strany západních tajných služeb anebo odraz přirozeného štěpení, jež dříve nebo později postihne každé extrémistické hnutí?  Na jedné straně se do oběhu dostala kniha ideologa al-Káidy Ajmána az-Zawáhirího (Rozhřešení, září 2008). Hlásá muslimskou nesmiřitelnost se Západem. Na straně druhé se ozývají ze stejného tábora autoritativní hlasy vyzývající k zastavení masakrů. Je hlavní centrála islamistického terorismu před úpadkem nebo se připravuje na znovuzrození?

Koncem října hovořili v Berlíně o islamistickém terorismu bezpečnostní specialisté. Neozval se tam jediný optimistický hlas. Koordinátor EU pro boj s terorismem Gilles de Kerchove (nedá mi to pohrát si s jeho jménem - Jiljí z Krchova, že by „nomen omen“?) označil severní Afriku za „výbušnou směs“. Zneklidňuje ho aktivita buňky al-Káidy pro islámský Maghrib. Tato pokračovatelka Salafistické skupiny pro kázání a boj se přihlásila  k Ibn Ladinovi a slibuje „udeřit na francouzské křižáky“. Francouzský vyšetřující soudce Jean-Louis Bruguière, jenž se v minulosti zabýval případy islamistického terorismu, zase soudí, že hrozba nových útoků v Evropě je nadmíru aktuální. „Situace v Evropě je podstatně vážnější, než jak se jeví na povrchu. I když to není vidět, nebezpečí je zvláště velké ve Francii“.

Alarmování rozvědčíků by se dalo připsat na adresu profesionální deformace. V kruzích akademických odborníků se al-Káidě velká budoucnost neslibuje. Islamistický tábor se prý štěpí. Viděno alespoň skrze letos vydanou esej Teror a mučedník Gillese Kepela, u nás již zavedeného francouzského islamologa. Proti „triumfalistům“, slibujícím nové krvavé lázně a zmožení center napětí nejen v Afghánistánu, ale i v Pákistánu a Jemenu, se formuje fronta těch, kteří konstatují „úpadek“ islamistického teroru a navrhují větší pružnost. Podle těchto hlasatelů „úpadku“ je organizace Ibn Ládina mrtvá, neboť neuspěla jak v Iráku, tak v Saúdské Arábii, a po 11. září nedokázala opakovat něco podobně šokujícícho. Od atentátů v Londýně v létě 2005 chybí atentáty v Evropě a navíc mezi muslimy ve světě roste nespokojenost s islamistickým terorem, neboť jsou jeho prvními oběťmi.

Leč ani u této akademické strany, jež má v popisu práce vyvážené postoje, se nedá ubránit dojmu, že přání je tu otcem myšlenky. Gilles Kepel je nesporně erudovaným znalcem islámu, ale občas se zamiluje do nějaké fixní ideje. Ostatně, kdo z nás je vůči něčemu takovému zcela imunní? V 90.letech tvrdil, že radikální islamismus je na ústupu. Přišlo 11. září. Věřil, že Irák, zbavený Saddáma Husajna, se dokáže nakazit demokracií.  Nyní je přesvědčen, že vůči muslimským imigrantům by se mělo postupovat daleko vstřícněji. Jejich rozpuštění v evropském občanství by prý vedlo k zániku jak teroru, tak touhy po mučednictví.

Za alarmismem bezpečnostních expertů a optimismem vědců se vzdor všemu rýsuje realita sporů, které dnes hýbají hnutím zastánců násilnického džihádu. Jedná se o první trhlinu v tvrdém jádru teroristické sítě. Dá se to pak číst jako špatné znamení – tím více nepředvídatelných atentátů samostatně si velících sekt. Ale dá se to číst i jako dobré znamení – čím více sporů uvnitř, tím méně síly navenek.

Mezi historickými vůdci al-Káidy se ozývají hlasy, podle nichž 11. září nepřineslo očekávaný mobilizační efekt v muslimském světě. Většina muslimů se neshromáždila pod prapory džihádu. Připravovat krveprolévání pozbylo smyslu. Je tedy třeba složit zbraně a změnit strategii. Jako příklad takové proměny může posloužit bývalý zapálený džihádista Sajjid Imám aš-Šaríf alias Dr. Fadl. Proslulý guru „džihádismu“ vede dnes z egyptského vězení polemiku s nelítostnou linii „binládistů“. Odsuzuje barbarské násilí, odmítá sebevražedné obětování a vraždění nevinných jako činy odporující islámu.

Fadlův „Manifest orientace džihádu v Egyptě a ve světě“ zveřejněný koncem roku 2007 na internetu vyvolal bouři a radikály rozdělil. Na pomyslné lavici obžalovaných se ocitl Ajmán az-Zawáhirí, číslo dvě v al-Káidě a dnes její jediný mluvčí (že už by Ibn Ládin nebyl mezi živými?). Reagoval podrážděně a s ještě větší dávkou fanatismu. Na rozdíl od roku 2004, kdy pět dní před volebním soubojem Busch-Kerry zveřejnil Ibn Ládin válečnicky naladěné video, aby jím přispěl ke znovuzvolení republikánského kandidáta, se letos obávané „říjnové překvapení“ nekonalo.

Přesto k pokusům vyvolat antiamerickou ofenzívu na podzim došlo. V září zaútočili muslimští sebevrazi na americkou ambasádu v Jemenu. O život přišlo 16 lidí. Koncem října si vzali na mušku budovu OSN v Somálsku. Al-Káida, islamistická „základna“, dala o sobě znovu slyšet. Má sice potíže, ale její hrozby zůstávají. Jako odjištěný granát pod polštářem spícího světa.

Převzato se svolením autora z
https://muller.blog.idnes.cz/c/59126/Terorismus-upadek-nebo-znovuzrozeni.html
Autor : 🕔27.11.2008 📕6.192

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago