Jak nepokládat minulost za minulost

Autor : 🕔23.09.2008 📕5.596
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Evropa má křesťanské základy a to je její naděje i závazek. Během víkendové návštěvy v Paříži znovu připomněl papež Benedikt XVI. aktualitu dneška. Leč co jsou to ony křesťanské kořeny evropské identity?

Na vyjasňování kontur, které vymezují Evropu a západní, křesťanský svět vůči jiným civilizacím a světům, pracuje Benedikt XVI. soustavně. Uvědomuje si, že bezbřehá tolerance, která není o nic opřena, která je jen nasloucháním a souhlasným kýváním nad tím, že všichni mají tak nějak pravdu, není ve skutečnosti žádným dialogem ani náboženství, ani kultur. Ignorance ohledně vlastních základů, ohledně vlastní identity, je zhoubná a neprospívá dokonce ani těm, s nimiž chceme vést dialog a kterým chceme naslouchat. Chceme-li osvobodit druhé, chceme-li je učit svobodě a demokracii, měly bychom nejprve osvobodit sami sebe ze zajetí ignorance, neznalosti, o nás samotných.

V pozoruhodné přednášce o evropské kultuře, kterou pontifex maximus přednesl nedávno v Paříži v renovované středověké koleji cisterciáků, se ozvaly zmínky o čtyřech důležitých sloupech klášterního života, z něhož vzešla kultura Evropy. Škola, knihovna, fyzická práce a hudba. Málokoho by asi dnes napadlo spatřovat právě v těchto aktivitách základy toho, co dalo směr naší civilizaci.

Nechme nejvyššímu knězi katolické církve jedinečné právo odkazovat na to, že společným jmenovatel čtyř kulturních projevů Evropy je hledání Boha a přesvědčení, že Bůh není neznámý, nepoznatelný a že se zjevuje. Benedikt XVI. má na to nejen právo z titulu své funkce, ale i schopnosti a znalostí jako výjimečně brilantní teolog. My se spíše zamysleme nad tím, co si z jeho kázání a přednášek můžeme odnést jako lidé s různým vyznáním, lidé rozdílných duchovních zaměření nebo prostí bezvěrci.

Předně poznatek, že vracení se k minulosti, přemýšlení o ní, není věc přežilá, nemusí být jen výrazem zpátečnictví a nebrání postupovat vstřícně k budoucnosti. Poznat sám sebe, k tomu slouží i poznávání předků. Pokud nám dnes dělá potíže předávat trvalé, nadčasové, z naší tradice, z naší kultury, z naší civilizace novým generacím, pak je to také proto, že jsme laxní k vlastní minulosti. Nebo se na ní díváme jen skrze dnešek. Odsuzujeme v ní to, co nám vadí aktuálně a momentálně (například komunisté a levicové myšlení) a obtáčíme iluzemi a romantizující idylou zmizelé (například prostý život na vsi či zemědělství bez chemie).

A pak knihovna. Nelze nepřipomenout aféru s tou v Praze. V Evropě bychom se měli dokázat dívat na knihovny jako na symbol. Je hanba, že to naše elity nepochopily. Knihovna měla být to první, co se mělo v Praze po převratu postavit. V národě Komenského by se slušelo mít rovněž podstatně větší zájem o školu. Pokud někomu nedochází, proč hovořím o knihovně a škole, pak připomenu, co jsem zažil ve Francii během dvou po sobě jdoucích podzimních revolt v předměstských čtvrtích v posledních letech. Tamní mládež vycházející z rodin neevropských přistěhovalců útočila nejen na policii a nezapalovala jen automobily. Hořely také školy a knihovny. Není to samo o sobě dostatečně výmluvné?

Ponecháme-li stranou hudbu, jejíž evropská podoba vděčí za svůj zrod klášterům a křesťanskému náboženství zcela nepochybně, nelze se nepozastavit u papežovy zmínky o fyzické práci. Evokace váhy fyzické práce v evropském duchovním kontextu je pozoruhodná. Dnes přece vidíme, jak se manuální prací pohrdá a jak nízkou společenskou váhu mívají lidé, kteří se živí rukama. Jako kdyby se fyzicky pracující apriori považoval za neschopného. Manuální profese se stávají doménou přistěhovalců. Diktují se jim nezřídka tvrdé podmínky a není ničím výjimečným, když se ocitnou v hanebném postavení téměř otrockého bezpráví.

Manuální práce představuje tvořivý element“, připomíná papež. Svět antiky považoval fyzickou práci za činnost určenou otrokům a tento názor převzal do značné míry svět muslimů. Naopak židovská tradice byla zcela jiná. Všichni velcí rabínové se zároveň věnovali řemeslu. A tuto zvyklost přejalo křesťanské klášternictví a po něm evropská kultura. Chceme-li vidět evropskou kulturní identitu v její celistvosti, fyzickou práci opomíjet nesmíme.

Minulost by opravdu neměla být minulá. Jak ji číst, předvedl nejvyšší představitel světového katolicismu v Paříže velmi bravurně. Jeho výzva nevidět minulost jako minulost se dá číst dvojím způsobem. Jako varování před ignorováním minulosti, což bývá naší nemocí, nebo jako výraz obavy před absolutizaci minulosti, jíž trpí fundamentalisté a fanatici všech orientací.

Převzato se svolením autora z
https://muller.blog.idnes.cz/c/49932/Jak-nepokladat-minulost-za-minulost.html
Autor : 🕔23.09.2008 📕5.596

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago