Rusko - je jeho politický a ekonomický vzestup opravdu hrozba?

Autor : 🕔06.09.2008 📕7.309

Ať dnes otevřete jakékoliv informační medium a je jedno či tisk nebo internet, je těžké přehlédnout fenomén dnešních dní - RUSKO.

To co mě donutilo zasednout a pokusit o "plavbu proti proudu" je z 99% jednobarevné vidění světa, které nám je vnucováno medii. Prezident Klaus to nazývá modní vlnou.

Předně chci zdůraznit, že nejsem obdivovatel Ruska a ani idealista. Ještě si pamatuji na dobu, kdy jsme byli vzorný satelit velkého Sojuzu a proto mi vadí, že se pomalu stáváme opět satelitem jiného kolosu a to za souhlasného jásotu většiny. Při hledání potencionálního nepřítele je snadné zvednout ruku a ukázat k Moskvě.

Já si však dovolím zvednout varovně prst a zas až tak úplně nesouhlasit s většinou (jedna z výhod, které skýta být satelitem USA a ne CCCP, tam by mi to neprošlo...). Je skutečně politika západu (tedy i ta naše) tak čistá, nezáludná a naopak zůstalo Rusko stejné jako za dob bolešvika?

Podívejme se na to prakticky a to v geopolitických souvislostech:

1. Rusko je stále největším státním celkem na světě a má 141 milionu obyvatel.

2. Rusko je hlavním dodavatelem ropy a plynu do vetšiny zemí EU.

3. Po 2 dekádách sebemrskačství a úpadku moci (které bylo pro nás, bývalé vazaly, balzámem na duši a naplněno zadostiučiněním) začínají Rusové opět pozvedat hlavy a hledat své místo ve světové politice.

Ale tam se už zabydleli jiní a snaží se proto dostat Rusko do politické izolace, kde posledních 20 let bylo. Mladý ruský člověk - volič, kterému se musí politik zavděčit, si začíná klást otázky:

Proč bychom měli nechat sebou opovrhovat? Evropa je na nás energetický závislá (díky politice zelených bude ještě více) a my si máme nechat diktovat podmínky?

Nemají svým způsobem pravdu? Srbsko se kdysi rozhodlo udržet kontrolu nad Kosovem, NATO vybombardovalo Bělehrad a je oslavováno jako ochránce slabých. Gruzie se rozhodla po skoro 20 letech získat kontrolu nad uzemím Jižní Osetie, Rusko zasáhlo a je agresor.

G. Bush řekl, že v Iráku jsou zbraně hromadného ničení. Zautočili na něj v rozporu s rozhodnutím OSN, destabilizovali celý region (nemluvě o tom, kolik teroristů tímto aktem nepřímo stvořili) a ... nic tam nebylo. Vcelku demokratické, že?

Znovu opakuji: nejsem proti USA a nejsem s Ruskem. Chtěl bych jen více objektivity a nestrannosti. Jinak si zaděláváme opět na malér.

Doporučuji si přečíst tento článek. Je velmi zajímavý:

https://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=4029

Autor : 🕔06.09.2008 📕7.309

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 4 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 4 weeks ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago