Pravdu najdeš v exilu

Autor : 🕔19.05.2008 📕5.080
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Přiznávám, že jsem si ostřil pero, abych zapochyboval nad nezávislostí Kosova. Řada kolegů z ostatních blogů mě však předešla. Nebudu zmnožovat to, co bylo řečeno a přilévat oleje do ohně jeremiád. I když obavy jsou namístě, tvrdit, že jde o signál k balkanizaci Evropy a zrod nebezpečného ohniska islamizace Evropy, je přehnané. Do příliš silného vína se chystám nalít trochu vody.

Minulý týden jsem se vypravil do Amsterdamu. Z Paříže to rychlovlakem Thalys trvá čtyři hodiny. Z centra města do centra města. Usednete do pohodlného křesla a zakrátko se ocitnete v jiném povětří. Můžete dle libosti a gusta buď pokuřovat měkkou drogu, zkoušet halucinogenní houby, nebo si prohlížet Rembrandtovu Noční hlídku v Rijksmuseu či originály obrazů Vincenta van Gogha. Dříve jsme je znali jen z reprodukci prodávaných v Kulturním středisku NDR na Národní třídě v Praze.

Na výhody Evropy jsme si zvykli lehce. Ani nám už nepřicházejí na mysl jako obrovský zisk. Moci cestovat, pozorovat, setkávat se s lidmi a mluvit s nimi. Bez pasu a valutové směny. Amsterdam ztělesňuje svobodu, svobodu, jež se nebojí sama sebe. Staví nám před oči, že Evropa nejsou jen zákazy a směrnice, není to jen obrušování národních zvláštností či „rozpouštění se jako kostka cukr v jakési evropské kávě“. Je to také a hlavně nabídka k tomu být si navzájem blíž, lépe se poslouchat, dívat se jeden druhému do tváře přímo a bez kopání do holení pod stolem. A také je to pojistka připravená pomoci, když je třeba. V kontextu kosovské aktuálnosti se mi jeví takováto připomínka jako dosti případná.

Žádný strach. Nemluví ze mne marihuanový opar z amsterodamských coffee-shopů. Ostatně, to už dávno není můj žánr. Skrze víkendovou zkušenost „exilu“ do jiného prostředí jsem si znovu uvědomil cenu vybočení z rutiny. Nikoliv asi náhodou říká židovský spisovatel George Steiner, že „pravdu najdeš v exilu“. Nejde o žádné náhlé „osvícení“. Pouze záblesk inspirace zbortí klopotně proargumentované obavy. „Nebojme se svobody a nebojme se ji dopřát druhým“.

Všechny výhrady proti kosovské nezávislosti mají určitě něco do sebe. Mluvit o nebezpečí dominového efektu má hlavu a patu. Jistě je pravda, že se rodí nebezpečný precedens pro četné menšiny v Evropě i jinde. Pro Basky, Korsičany, Maďary na Slovensku, pro izraelské Araby (nesměšovat s Palestinci!), a proč ne třeba i pro Moravany v Čechách. Ale ruku na srdce, nejsme najednou příliš státotvorní a pořádku milovní? Když se jednalo o naši svobodu, o naše práva, bylo to legitimnější? Nebo jsme se změnili? Nebyli bychom dnes v pokušení vyhnat Masaryka a zachránit Rakousko-Uhersko? Rozpad bývalé Jugoslávie nám připadá jako omyl a jsme ochotni kývnout i na to, že Srbové čelí novému „mnichovskému diktátu“. Naopak na osud Ruska, kde se po léta řešení stejné problémy, nahlížíme obvykle zcela jinak.

Kladu si otázku: Opravdu věříme svobodě a demokracii u některých jiných tak málo? Pravda, nejsme v tom sami. I velké národy Západu projevují obdobné sklony. Stačí otevřít francouzskou televizi. Kosovo, konečně svobodné! Místo nadšení, hrnou se na vás nářky. Na obrazovce exhibuje známý herec. Sype na vás celý rejstřík hrůz nacionalismu a fašismu. Na Balkáně se chápe moci mafie, prostituce a korupce! Masakry spáchané Srby jsou zapomenuty. Levicoví politici v opozici dávají najevo pohoršení z rodícího se „muslimského státu“ v Evropě.

Kdysi platilo, že ten, kdo se nebojí pokroku a otevírá se světu, patří k levici. Pesimismus byl naopak vlastní liberálům. Dnes se znaménka změnila. Levice je zpátečnická a konzervativní a liberálové jsou optimisty. V módě je být proti všemu a nebrat se za nic. Protestovat je pohodlné. Stačí dát protivníkovi nálepku. Liberálové, souhlasící s nezávislostí Kosova, jsou „zastánci fašistů“ a „proamerickými otroky“. Zbytečná polemika. Pokusme se na to jít jinak. Kosovo si zvolilo trnitou cestu. Hospodářskou a zejména energetickou provázaností s dosavadním srbským patronem riskuje zakrátko nemalé potíže. Ale žádná svoboda není zadarmo. Ať se nezávislé Kosovo předvede. Dokáže se vybavit řádnou ústavou a chovat se civilizovaně k menšinám? Nevím. Ale navrhuji dát nejprve šanci svobodě. A pak soudit podle činů.

Převzato se svolením autora z
https://muller.blog.idnes.cz/c/26525/Pravdu-najdes-v-exilu.html
Autor : 🕔19.05.2008 📕5.080

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago