Indián z kmene Sioux obdržel Medaili cti Kongresu USA

Autor : 🕔29.02.2008 📕12.583

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Sgt. Woodrow Wilson Keeble se stal 3. března 2008 prvním indiánem kmene Siouxů, který obdržel nejvyšší vojenské vyznamenání USA, kongresovou Medaili Cti, za hrdinství v boji, které prokázal během Korejské války. Svého vyznamenání se nedožil, ale pro jeho kmen je to velké ocenění, které konečně doceňuje hrdinství a nasazení původních obyvatel amerického kontinentu, se kterým se postavili agresorům po celém světě v řadách armády Spojených států amerických.

Woodrow Wilson Keeble se narodil v roce 1917 v rezervaci kmene Siouxů Sisseton-Wahpeton v Jižní Dakotě, ale většinu svého života prožil v Severní Dakotě v oblasti Wahpeton zmíněné rezervace. V roce 1942 se přihlásil Keeble do Národní Gardy Severní Dakoty (North Dakota National Guard), a v říjnu stejného roku se ocitl v rámci jednotky 164th Infantry, roty I, v jednom z nejtěžších bojů Druhé světové války - na Guadalcanalu. V boji tváří v tvář japonskému nepříteli se vyznamenal, když mnohdy sám se svou zbraní BAR procházel před americkými hlídkami a zabíjel nepřítele. Keeble si na Guadalcanalu svou statečností vydobil Bronze star a první ze svých 4 Purple Heart.

Druhá světová válka skončila a Keeble byl demobilozován, ale když o několik let později vypukla válka v Koreji, Keeble se opět přihlásil do armády, a ve svých 34 letech se stal master sergeantem v 1. četě roty G, 19. pěšího pluku 24. pěší divize.

Během nasazení jeho roty kolem 15. října 1951 došlo postupně k zranění či zabití důstojníků dalších dvou čet jeho roty, a tak Keeble převzal velení všech tří čet. Jejich cílem bylo dobýt opevněnou horu nedaleko řeky Kumsong v Severní Koreji.

Američané se snažili horu dobýt serií útoků po celý den, ale Číňané útoky odvraceli, americké jednotky utrpěly těžké ztráty. Nepřátelé byli v zákopech podél hory, jejich krytí zajišťovaly tři bunkry s kulomety. Když ani třetí útok, podpořený minometnou a dělostřeleckou palbou, nepomohl prolomit čínské linie, Keeble stáhl své jednotky a pokusil se o samostatný útok, když prohlásil, že další útok na čínské linie by znamelal zničení celé jeho jednotky, a že se o to pokusí sám, buď se mu podaří projít, nebo tam zemře.

Vyzbrojen granáty a kulometem BAR se Keeble doplazil na padesát metrů k čínským zákopům, po křídle obešel levé kulometné hnízdo a za pomoci granátů jej zničil. Přes oblast, kterou držela 1. četa se dostal zpět a obešel tentokrát pravé kulometné hnízdo a i to se mu podařilo za pomoci granátů zničit. Pak, zcela beze strachu, napadl prostřední bunkr, vhodil granát do jeho zadního vchodu a za pomoci pušky vyřadil i tento zbývající opěrný bod nepřítele.

Jeho spolubojovníci vypověděli, že po celou dobu byl vystaven doslova dešti granátů a težké nepřátelské palbě, přesto dokázal oslabit nepřátelské postavení a poté, co vyřadil kulometná hnízda, nařídil svým mužům obnovit útok. O tom, jak těžké to muselo být, svědčí i fakt, že Keeble nebyl žádným drobečkem, měřil více jak 183 cm (6 stop) a vážil 106kg (235 liber). Přesto ale k dobytí nepřátelských pozic využil svých indiánských schopností plížení a skrývání se v terénu. Během své akce byl mnohokrát zraněn palbou a střepinami granátů na hrudi, rukou i nohou. Z jeho těla bylo vyjmuto na 83 střepin, některé další nebylo možno vyjmout a zůstaly v jeho těle po zbytek jeho života.

Jeho spolubojovníci Keebla navrhli na Medaili cti již dvakrát v průběhu listopadu a prosince 1951, ale v obou případech se listiny ztratily. 20. prosince 1952 obdržel Keeble Distinguished Service Cross, Purple Heart (First Oak Leaf Cluster), Bronze star (First Oak Leaf Cluster) a Silver star za statečnost v boji, a 1. března 1953 byl slavnostně vyřazen z armády.

Nikdy ale nepřerušil styky s armádou, vždy se účastnil setkání veteránů, pomáhal při sbírkách a aktivně pomáhal, vždy skromný. Nikdy nelitoval toho, že nedostal Medaili cti, naopak, svým hrdinstvím se nikdy nechlubil, a po celý život zůstal velkým optimistou, jak o něm říkají jeho současníci, jeho sklenice byla vždy z půli plná, nikoliv z poloviny prázdná. Život se ale ke Keeblovi nezachoval zrovna nejlépe, a tak byl nucen v nouzi prodat své medaile, aby vůbec mohl živit svou rodinu, osud, který potkal mnoho veteránů, nejen z řad domorodého obyvatelstva USA. Na sklonku života utpěl několik mozkových příhod a ztratil schopnost řeči, přesto jeho mysl zůstala nezkalená.

Jeho rodina začala ještě za jeho života, v roce 1972, bojovat za obnovu řízení k udělení Medaile cti, ale nakonec to trvalo celých 36 let, než se to podařilo. Bylo třeba znovu sepsat doporučení, získat výpovědi svědků, a navíc, protože existuje omezení, že Medaili cti je možno udělit do tří let od hrdinského činu, bylo třeba projít zvláštní procedurou.

Woodrow Wilson Keeble zemřel 28. ledna 1982, ale boj za jeho docenění pokračoval dál.

V roce 2002 tak tým za podpory senátorů a zástupců Severní a Jižní Dakoty oslovil armádu s návrhem na udělení Medaile cti pro seržanta Keebla, a 23. března 2007 senátor za Severní Dakotu Byron Dorgan, podpořen dalšími senátory, přenesl v Kongresu návrh, který měl autorizovat prezidenta k udělení nejvyššího vyznamenání tomuto Siouxskému bojovníkovi. Mezitím rodina v roce 2006 získala kopie všech Keeblových vyznamenání náhradou za ty, které byl Keeble donucen prodat.

Na počátku prosince 2007 byl tento návrh v Kongresu schválen, a na obřadu 3. března 2008 byl Sgt. Woodrow Wilson Keeble, plnokrevný Sioux, posmrtně vyznamenán Medailí cti Kongresu USA ve východním salónku Bílého domu presidentem G. W. Bushem.

Zdroj :

https://www.military.com/NewsContent/0,13319,162632,00.html?ESRC=topstories.RSS
https://en.wikipedia.org/wiki/Woodrow_W._Keeble
https://www.whitehouse.gov/news/releases/2008/03/20080303-3.html

Autor : 🕔29.02.2008 📕12.583

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 2 weeks ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago