Napoleonove kone

Autor : 🕔10.06.2007 📕11.613

Na množstve malieb je Napoleon zobrazovaný spolu s koňmi, a tu na sa vynára bežná otázka: „Ako sa volal Napoleonov kôň“? Pravdaže otázka je to jednoduchá ale o to zložitejšia je odpoveď, keďže Napoleon sa svoj život vlastnil cez 150 koní. Tu vymenujem najznámejších z nich:

Wagram, bol to sivý Arabský kôň na ktorom Napoleon jazdil od roku 1809 a na ktorom jazdil do bitiek, tiež si vzal do exilu na Elbu.

Roitelet, bol to anglický Limousinský kôň ktorého dostal Napoleon od princa Eugena de Beaurharnais, vrátil sa na ňom z Ruska a jazdil na ňom v bitke pri Lűtzene a Arcis-sur-Aube.

Intendant, biely Anglonormanský kôň, cisárskou gardou prezývaný „Coco“. Používal ho hlavne počas prehliadok a rôznych ceremónií.

Vizir, jeden z najobľúbenejších Napoleonových koní, bol to sivý Arabský kôň ktorého dostal darom od tureckého sultána v roku 1805 a o 10 rokov neskôr si ho vzal so sebou do vyhnanstva na ostrov Sv. Helena. Dnes pobúda vypchatý v Musée de l´Aemée v Paríži.

Marengo, sivý Arabský kôň a Napoleonov najobľúbenejší, po bitke pri Waterloo bol vzatý ako vojnová korisť. Jeho kostra je vystavená v National Army Museum v Londýne.

Taurus, tento sivák bol dar od cára Alexandra. Napoleon ho použil pri bitkách pri Vitepsku, Smolensku, Borodine, počas vstupu do Moskvy a následného ústupu z nej, taktiež ho mal ustajneného na Elbe, a taktiež na ňom jazdil od vylodenia v zálive Juan až po Paríž počas Stodňovej vojny.

Cyrus, jeden z koňov na ktorých jazdil pri Slavkove.

Désirée, kôň ktorého Napoleon použil v bitke pri Waterloo.

Montevideo, kôň z Južnej Ameriky, Napoleon ho používal počas španielskej kampane. Tiež bol z Napoleonom na Elbe

Emin, hnedák z Turecka. Napoleon na ňom prišiel do Madridu. Jeden zo siedmich koňov ktoré mal Napoleon zo sebou na Elbe.

Gonsalvo, Napoleon na ňom jazdil v Španielsku, Rusku a Francúzsku.

Mená iných Napoleonových koní: Aboukir, Familier, Cheikh, Triomphant, Austerlitz, Calvados, Cid, Cordoue, Sagonte, Sélim, Bouffon, Conquérant, Extrême, Folâtre, Gracieux, Timide, Sahara, Major, Belle, Distingué, Gisors, Lowska, Favori, Harbet, Néron, Tamerlan, Hippogriffe, Kurde, Labrador, Sara, Épicurien, Embelli, Gessner, Bréant, Wuzbourg, Artaxercés, Aly, Coceyre, Sultan, Russe, Estime, Arabella, Babylonien, Euphrate, Hahim, Helavert, Héricle, Lydienne, Lyre, Naïade, Nankin, Naturaliste, Naufragé, Nausicaa, Navigateur, Navire, Ninon.

Zdroje:
internet
archív autora
Autor : 🕔10.06.2007 📕11.613

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 5 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 4 weeks ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago