Napoleonove kone

Autor : 🕔10.06.2007 📕12.400

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Na množstve malieb je Napoleon zobrazovaný spolu s koňmi, a tu na sa vynára bežná otázka: „Ako sa volal Napoleonov kôň“? Pravdaže otázka je to jednoduchá ale o to zložitejšia je odpoveď, keďže Napoleon sa svoj život vlastnil cez 150 koní. Tu vymenujem najznámejších z nich:

Wagram, bol to sivý Arabský kôň na ktorom Napoleon jazdil od roku 1809 a na ktorom jazdil do bitiek, tiež si vzal do exilu na Elbu.

Roitelet, bol to anglický Limousinský kôň ktorého dostal Napoleon od princa Eugena de Beaurharnais, vrátil sa na ňom z Ruska a jazdil na ňom v bitke pri Lűtzene a Arcis-sur-Aube.

Intendant, biely Anglonormanský kôň, cisárskou gardou prezývaný „Coco“. Používal ho hlavne počas prehliadok a rôznych ceremónií.

Vizir, jeden z najobľúbenejších Napoleonových koní, bol to sivý Arabský kôň ktorého dostal darom od tureckého sultána v roku 1805 a o 10 rokov neskôr si ho vzal so sebou do vyhnanstva na ostrov Sv. Helena. Dnes pobúda vypchatý v Musée de l´Aemée v Paríži.

Marengo, sivý Arabský kôň a Napoleonov najobľúbenejší, po bitke pri Waterloo bol vzatý ako vojnová korisť. Jeho kostra je vystavená v National Army Museum v Londýne.

Taurus, tento sivák bol dar od cára Alexandra. Napoleon ho použil pri bitkách pri Vitepsku, Smolensku, Borodine, počas vstupu do Moskvy a následného ústupu z nej, taktiež ho mal ustajneného na Elbe, a taktiež na ňom jazdil od vylodenia v zálive Juan až po Paríž počas Stodňovej vojny.

Cyrus, jeden z koňov na ktorých jazdil pri Slavkove.

Désirée, kôň ktorého Napoleon použil v bitke pri Waterloo.

Montevideo, kôň z Južnej Ameriky, Napoleon ho používal počas španielskej kampane. Tiež bol z Napoleonom na Elbe

Emin, hnedák z Turecka. Napoleon na ňom prišiel do Madridu. Jeden zo siedmich koňov ktoré mal Napoleon zo sebou na Elbe.

Gonsalvo, Napoleon na ňom jazdil v Španielsku, Rusku a Francúzsku.

Mená iných Napoleonových koní: Aboukir, Familier, Cheikh, Triomphant, Austerlitz, Calvados, Cid, Cordoue, Sagonte, Sélim, Bouffon, Conquérant, Extrême, Folâtre, Gracieux, Timide, Sahara, Major, Belle, Distingué, Gisors, Lowska, Favori, Harbet, Néron, Tamerlan, Hippogriffe, Kurde, Labrador, Sara, Épicurien, Embelli, Gessner, Bréant, Wuzbourg, Artaxercés, Aly, Coceyre, Sultan, Russe, Estime, Arabella, Babylonien, Euphrate, Hahim, Helavert, Héricle, Lydienne, Lyre, Naïade, Nankin, Naturaliste, Naufragé, Nausicaa, Navigateur, Navire, Ninon.

Zdroje:
internet
archív autora
Autor : 🕔10.06.2007 📕12.400

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 2 weeks ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago