Mořské včely

Autor : 🕔14.10.2006 📕18.280
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Naval Construction Battalions

Vytvoření speciálních ženijních jednotek námořnictva byl nápad pocházející už z poloviny 30. let. Ovšem až za kontraadmirála Bena Moreella získal konkrétnější podobu. Moreell, který byl koncem roku 1941 v čele Navy's Bureau of Yards and Docks, přišel počátkem prosince s myšlenkou speciálních jednotek složených z civilních odborníků ve svých profesích, kterým bude poskytnut základní výcvik a status příslušníka ozbrojených sil. Po Pearl Harboru a vstupu USA do války byla návrhu dána zelená a jednotky byly oficiálně zřízeny 28. 12. 1941. Zájem o službu v těchto jednotkách byl překvapující. Do Construction Battalions se hlásili i starší muži, kterým by už nikdo nemohl říct ani popel, kdyby zůstali v bezpečí na domácí půdě a uplatňovali své schopnosti tady a oni přesto narukovali do armády s vyhlídkou na službu v oblastech nebezpečných bojů s rizikem přímého střetu s nepřítelem.


Náborový leták z 2. sv. války

Ve známost vstoupily Naval Construction Battalions jako „Mořské včely“ (Seabees). Tento možná poněkud zvláštní název vznikl proto, že se písmena C a B čtou anglicky „“ a „“, což odpovídá anglickým slovům „sea“ a „bee“ tedy „Moře“ a „Včela“. Jako motto mají „Mořské včely“ latinské „Construimus, Batuimus“, což znamená „Stavíme, bojujeme.

Tyto ženijní jednotky tvoří specialisté z nejrůznějších oborů (spíše starší – věkový průměr byl krátce po jejich vzniku 37 let) se základním vojenským výcvikem, ovšem vynikající nikoliv v boji nýbrž v ženijní práci. Tím, že jsou příslušníci Construction Battalions skutečnými vojáky a nikoliv jen civilisty, byť vynikají spíše v civilních oborech, bylo dosaženo toho, že v případě jejich zajetí se na ně vztahují mezinárodní konvence ohledně válečných zajatců. Každý prapor je sestavován jako samostatná jednotka schopná jakýchkoliv potřebných stavebních prací v polních podmínkách.

Prvním bojovým nasazením „Mořských včel“ byl Guadalcanal, kde se 01. 09. 1942 vylodila první část 6. praporu a začala práce na Hendersonově letišti, kde si svou v pravdě sisifofskou prací na neustálých opravách vzletové dráhy poškozované japonskými nálety a dělostřeleckými přepady vydobyly slávu a uznání, která je od té doby provází. Za 2. sv. války tvořilo Mobile Construction Battalions až 325 000 dobrovolníků, kteří se účastnili ženijních prací na všech kontinentech. V roce 1943 se právě z jejich řad rekrutovaly první dvě desítky příslušníků NDCU (Naval Combat Demolition Units) - z nichž se později zformovaly známé speciální jednotky SEALs. Po válce byl jejich počet zredukován na 3300 a došlo k diferenciaci jednotek na Amphibious Construction Battalions (PHIBCB) a Naval Mobile Construction Battalions (NMCB). V Koreji opět sloužilo na 10 000 „Mořských včel“. Po skončení války se Construction Battalions proslavili jednak jako nezištní pomocníci při přírodních katastrofách – například při katastrofálním zemětřesení v Řecku roku 1953 – a také svou prací v rozvojových zemích, kde pomáhali budovat základní infrastrukturu. Taktéž ve Vietnamu se mimo vlastní bojové úkoly zasloužili i o výstavbu infrastruktury, škol a poskytování základní zdravotní péče.

Základny US NAVY v Portoriku, Japonsku, Řecku, Španělsku, na Guamu a na Sicílii jsou jejich dílem. Největším podobným projektem „Mořských včel“ je základna Diego García v Indickém oceánu dokončená roku 1982.

Za války v Zálivu postavili a obstarávali příslušníci těchto jednotek 10 polních táborů pro 42 tisíc vojáků, 14 polních kuchyní pro 75 000 strávníků a 600 000 m2 zpevněných přistávacích ploch pro letadla.

Zdroje:
Hubáček, Miloš: Vítězství v Pacifiku. Praha 1986
www.seabee.navy.mil
en.wikipedia.org
www.navyseals.cz
Autor : 🕔14.10.2006 📕18.280

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago