Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-1938

Autor : 🕔30.05.2006 📕15.798
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Když mi přišla zpráva, že mi vydavatelství Libri zasílá k recenzi novinku

Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920 - 1938

od autorů Jiřího Fidlera a Václava Sluky, byl jsem jako na trní a čekal, až pošťák zazvoní, ehm, až mi hodí lístek do schránky, že si pro to mám dojít sám. Po nekonečném čekání se tak stalo a já kráčel domů s pěkně objemným balíčkem.

Po vybalení na mě čekala vskutku impozantní publikace velkého formátu v papírovém pouzdře, které skrývá 768 stran nabitých údaji o naší meziválečné armádě, zbrojním průmyslu, zbraních i osobnostech, kteří armádu první republiky pomáhali tvořit a řídit.

Kniha je klasická encyklopedie v precizním provedení, na jaké jsme od Libri již zvyklí, tedy s pevnou vazbou, na pěkném papíře, s jasně označenými odkazy na jiná hesla. Hesla jsou bohatě ilustrována - fotografiemi, náčrty, mapami.

Jak už předmluva vysvětluje, bylo zvoleno období let 1920 - 1938 proto, aby se dala publikace utřídit a uzavřít jako celek, vše, týkající se doby do roku 1920, by vydalo na nejméně ještě jednu takovou publikaci. Že by to byl příslib do budoucna? :)

Témata, jak už jsem zmínil, by se dala rozdělit na několik částí:

- zbraně - obsáhlý přehled zbraní z prvorepublikového období, jejich technický popis a historie, fotografie,

- osobnosti - životopisy osob činných v branné moci, mj. i "vojenský" životopis prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Najdeme zde i životopisy francouzských generálů podílejících se na formování naší armády a další zajímavosti,

- jednotky a dislokace - stručná historie jednotlivých vojenských útvarů včetně map s detaily jejich dislokace. Dále tu jsou informace o vojenských posádkách ve městech, informace o pevnostech a opevnění,

- zbrojní průmysl - nejvýznamnější továrny podílející se na produkci zbraní a vojenského vybavení obecně.

Kniha zpracovává neuvěřitelné množství témat a detailů, o kterých jsem ani nedoufal, že někdy v české knize uvidím. Vždyť, jak se zdá z našich pultů, kdejaká kniha o SS či Hitlerovi se prodává víc, než knihy zaměřené na československou armádu a naše vlastní hrdiny! O to víc kvituji s povděkem krok Libri, které do našich knihoven - a hlavně na pracovní stoly - přináší tuto brilantní publikaci, a za sebe osobně se těším, jak tato publikace a její obsah pomohou doplnit informace, které tady, na valka.cz, shromažďujeme!

Jediné, co bych knize vytkl, je absence rejstříku, ani ne tak pro vyhledávání, ale pro celkový přehled, co lze v takto obsáhlé knize najít.

Co se ceny týče, doporučená cena 1 280 Kč plně odpovídá obsahu a významu této knihy a ve srovnání se směšnými 60 stránkami nedávno recenzované kroniky studené války za necelou tisícikorunu je to vskutku nebe a dudy :)

Zatím jsem v rychlosti prolétl některá témata a faktickou chybu jsem neobjevil, samozřejmě nemohu tvrdit, že jsem knihu prostudoval celou, to se nedá stihnout, myslím si, ani za několik měsíců, pokud člověk skutečně vnímá, co čte. Přesto se na některých diskusích objevily náznaky, že v knize jsou nepřesnosti, za sebe říkám, že by mě překvapilo, kdyby na 700 stranách autor někde "nešlápl vedle", ale to rozhodně nesnižuje ani kvalitu ani smysl této publikace. Hnidopichům bych vzkázal, že až bude na našich pultech místo desítek knih o SS a "statečných hitlerovcích" tolik knih o naší prvorepublikové armádě, pak můžeme kritizovat a „rejpat".

Teď ale můžeme jen doporučovat všem, kteří si tuto knihu ještě nekoupili, aby přestali váhat a vyrazili na stránky

https://www.libri.cz/kniha.php?kniha=241

kde najdou nejen náhled části obsahu knihy, ale možnost si knihu s pěknou slevou přímo od vydavatele objednat.

Děkuji tímto panu Honzákovi a vydavatelství Libri za poskytnutý výtisk a knihu jako takovou a znovu říkám, jen houšť a vetší kapky!

Autor : 🕔30.05.2006 📕15.798

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago