Homosexuálové v nacistických koncentračních táborech

Autor : 🕔22.07.2003 📕41.291

Pouze pár poznámek týkajících se příběhů lidí s odlišnou sexuální orientací v koncentračních táborech je opravdu smysluplných.

Velice málo bylo napsáno o desítkách tisíc homosexuálů, kteří byli ti nejzpropadenější ze zpropadených, vyvrženci vyvrženců v koncentračních táborech, bylo o nich rozhodnuto jako o speciální nežádoucí kategorii lidí, byli to lidé ověšení častým výsměchem a nadávkami.

Během dvanáctiletého období nacismu bylo pozatýkáno asi 50 000 těchto lidí za trestný čin homosexuality! Většina z nich skončila v koncentračních táborech, kde všichni posléze zahynuli. Později po skončení války nemohli (narozdíl od Židů a jiných) dokonce ani žádat o jakékoli restituce, neboť se na tuto skupinu obyvatel nevztahoval žádný zákon.

Podle Němců se ovšem jednalo o zločin homosexuality, tzn. bezprostředně po zatčení většinou následoval transport do koncentračního tábora.

V roce 1935 nový zákon legalizoval povinnou sterilizaci (kastraci) homosexuálů. Speciální oddíl gestapa měl toto na starosti společně s eliminováním epileptiků, schizofreniků a dalších "zdegenerovaných" skupin lidí. Homosexualita byla volně rozšířena, než byl za ni v roce 1942 v armádě a SS vyhlášen trest smrti.

V koncentračních táborech někteří "pink triangles" (označení pro homosexuály podle jejich růžových trojúhelníků, které nosili pro identifikaci) sloužili jako konkubíny pro tamní dozorce a velitele, čímž si ovšem uchovali jistou ochranu, resp. nebyli ihned zlikvidováni.

Pink triangles byli neustále terčem ze strany důstojníku SS, ale též ostatních zajatců. Nejen že byli častováni těmi nejhoršími slovními výrazy, ale nesměli například vést konverzaci s "normálními", jen mezi sebou, museli spát s rozsvícenými světly a dlaněmi položenými na pokrývce.

SS považovali za báječnou kratochvíli svazovat a mučit homosexuály. Velitel kempu ve Flossenburgu je často nařídil zbičovat a křikem obětí se sám uspokojoval.

Brzy došlo na další, ještě horší krutosti, jako například mlácení šedesátiletého homosexuálního kněze pres jeho pohlavní organy příslušníky SS, kteří ho nazývali krysí špínou s tím, že v budoucnu mu bude stačit pouze konečník na vykonání jakýchkoli tělesných potřeb. Nestalo se tak, nešťastník zemřel hned druhý den.

Očití svědci vypráví, že homosexuálové byli mučeni k smrti lechtáním, poléváním pohlavních orgánů střídavě vařící a ledovou vodou nebo vražením násady od smetáku do řitního otvoru.

Pink triangles pracovali v sachsenhausenských dolech, v lomech v Buchenwaldu, Flossenburgu a Mauthausenu, odklízeli závěje sněhu holýma rukama v Auschwitzu i jinde. Ke konci války jim bylo oznámeno, že budou propuštěni, pokud se nechají vykastrovat. Ti, kteří souhlasili, byli posláni do potupné trestní 36. granátnické divize SS Dirlewanger na ruskou frontu.

Výpis z:
Women in the resistance and in the holocaust: the voices of eyewitnesses, Edited by Vera Laska, Greenwood press, Westport and London 1983
Další autoři:
Eugen Kogon
Rector Frank
Lorant Stefan
Heger Heinz
Autor : 🕔22.07.2003 📕41.291

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago