Homosexuálové v nacistických koncentračních táborech

Autor: Martin Šulc 🕔︎︎ 👁︎ 65.387

Pouze pár poznámek týkajících se příběhů lidí s odlišnou sexuální orientací v koncentračních táborech je opravdu smysluplných.

Velice málo bylo napsáno o desítkách tisíc homosexuálů, kteří byli ti nejzpropadenější ze zpropadených, vyvrženci vyvrženců v koncentračních táborech, bylo o nich rozhodnuto jako o speciální nežádoucí kategorii lidí, byli to lidé ověšení častým výsměchem a nadávkami.

Reklama

Během dvanáctiletého období nacismu bylo pozatýkáno asi 50 000 těchto lidí za trestný čin homosexuality! Většina z nich skončila v koncentračních táborech, kde všichni posléze zahynuli. Později po skončení války nemohli (narozdíl od Židů a jiných) dokonce ani žádat o jakékoli restituce, neboť se na tuto skupinu obyvatel nevztahoval žádný zákon.

Podle Němců se ovšem jednalo o zločin homosexuality, tzn. bezprostředně po zatčení většinou následoval transport do koncentračního tábora.

V roce 1935 nový zákon legalizoval povinnou sterilizaci (kastraci) homosexuálů. Speciální oddíl gestapa měl toto na starosti společně s eliminováním epileptiků, schizofreniků a dalších "zdegenerovaných" skupin lidí. Homosexualita byla volně rozšířena, než byl za ni v roce 1942 v armádě a SS vyhlášen trest smrti.

V koncentračních táborech někteří "pink triangles" (označení pro homosexuály podle jejich růžových trojúhelníků, které nosili pro identifikaci) sloužili jako konkubíny pro tamní dozorce a velitele, čímž si ovšem uchovali jistou ochranu, resp. nebyli ihned zlikvidováni.

Pink triangles byli neustále terčem ze strany důstojníku SS, ale též ostatních zajatců. Nejen že byli častováni těmi nejhoršími slovními výrazy, ale nesměli například vést konverzaci s "normálními", jen mezi sebou, museli spát s rozsvícenými světly a dlaněmi položenými na pokrývce.

SS považovali za báječnou kratochvíli svazovat a mučit homosexuály. Velitel kempu ve Flossenburgu je často nařídil zbičovat a křikem obětí se sám uspokojoval.

Brzy došlo na další, ještě horší krutosti, jako například mlácení šedesátiletého homosexuálního kněze pres jeho pohlavní organy příslušníky SS, kteří ho nazývali krysí špínou s tím, že v budoucnu mu bude stačit pouze konečník na vykonání jakýchkoli tělesných potřeb. Nestalo se tak, nešťastník zemřel hned druhý den.

Reklama

Očití svědci vypráví, že homosexuálové byli mučeni k smrti lechtáním, poléváním pohlavních orgánů střídavě vařící a ledovou vodou nebo vražením násady od smetáku do řitního otvoru.

Pink triangles pracovali v sachsenhausenských dolech, v lomech v Buchenwaldu, Flossenburgu a Mauthausenu, odklízeli závěje sněhu holýma rukama v Auschwitzu i jinde. Ke konci války jim bylo oznámeno, že budou propuštěni, pokud se nechají vykastrovat. Ti, kteří souhlasili, byli posláni do potupné trestní 36. granátnické divize SS Dirlewanger na ruskou frontu.

Výpis z:
Women in the resistance and in the holocaust: the voices of eyewitnesses, Edited by Vera Laska, Greenwood press, Westport and London 1983
Další autoři:
Eugen Kogon
Rector Frank
Lorant Stefan
Heger Heinz

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více