Homosexuálové v nacistických koncentračních táborech

Autor : 🕔22.07.2003 📕43.019

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Pouze pár poznámek týkajících se příběhů lidí s odlišnou sexuální orientací v koncentračních táborech je opravdu smysluplných.

Velice málo bylo napsáno o desítkách tisíc homosexuálů, kteří byli ti nejzpropadenější ze zpropadených, vyvrženci vyvrženců v koncentračních táborech, bylo o nich rozhodnuto jako o speciální nežádoucí kategorii lidí, byli to lidé ověšení častým výsměchem a nadávkami.

Během dvanáctiletého období nacismu bylo pozatýkáno asi 50 000 těchto lidí za trestný čin homosexuality! Většina z nich skončila v koncentračních táborech, kde všichni posléze zahynuli. Později po skončení války nemohli (narozdíl od Židů a jiných) dokonce ani žádat o jakékoli restituce, neboť se na tuto skupinu obyvatel nevztahoval žádný zákon.

Podle Němců se ovšem jednalo o zločin homosexuality, tzn. bezprostředně po zatčení většinou následoval transport do koncentračního tábora.

V roce 1935 nový zákon legalizoval povinnou sterilizaci (kastraci) homosexuálů. Speciální oddíl gestapa měl toto na starosti společně s eliminováním epileptiků, schizofreniků a dalších "zdegenerovaných" skupin lidí. Homosexualita byla volně rozšířena, než byl za ni v roce 1942 v armádě a SS vyhlášen trest smrti.

V koncentračních táborech někteří "pink triangles" (označení pro homosexuály podle jejich růžových trojúhelníků, které nosili pro identifikaci) sloužili jako konkubíny pro tamní dozorce a velitele, čímž si ovšem uchovali jistou ochranu, resp. nebyli ihned zlikvidováni.

Pink triangles byli neustále terčem ze strany důstojníku SS, ale též ostatních zajatců. Nejen že byli častováni těmi nejhoršími slovními výrazy, ale nesměli například vést konverzaci s "normálními", jen mezi sebou, museli spát s rozsvícenými světly a dlaněmi položenými na pokrývce.

SS považovali za báječnou kratochvíli svazovat a mučit homosexuály. Velitel kempu ve Flossenburgu je často nařídil zbičovat a křikem obětí se sám uspokojoval.

Brzy došlo na další, ještě horší krutosti, jako například mlácení šedesátiletého homosexuálního kněze pres jeho pohlavní organy příslušníky SS, kteří ho nazývali krysí špínou s tím, že v budoucnu mu bude stačit pouze konečník na vykonání jakýchkoli tělesných potřeb. Nestalo se tak, nešťastník zemřel hned druhý den.

Očití svědci vypráví, že homosexuálové byli mučeni k smrti lechtáním, poléváním pohlavních orgánů střídavě vařící a ledovou vodou nebo vražením násady od smetáku do řitního otvoru.

Pink triangles pracovali v sachsenhausenských dolech, v lomech v Buchenwaldu, Flossenburgu a Mauthausenu, odklízeli závěje sněhu holýma rukama v Auschwitzu i jinde. Ke konci války jim bylo oznámeno, že budou propuštěni, pokud se nechají vykastrovat. Ti, kteří souhlasili, byli posláni do potupné trestní 36. granátnické divize SS Dirlewanger na ruskou frontu.

Výpis z:
Women in the resistance and in the holocaust: the voices of eyewitnesses, Edited by Vera Laska, Greenwood press, Westport and London 1983
Další autoři:
Eugen Kogon
Rector Frank
Lorant Stefan
Heger Heinz
Autor : 🕔22.07.2003 📕43.019

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 1 week ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago