Romové v nacistických koncentračních táborech

Autor : 🕔22.07.2003 📕29.005

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Stejně jako Židé, tak i Romové byli vyčleněni nacisty pro rasové persekuce a vyhlazování.

Byli považováni za osoby (vlastně ani nebyli považováni za lidi) cizí krve, stranící se práce, tudíž z počátku sdíleli s Židy jejich ghetta, dále likvidační tábory, poté byli dáni na pospas popravčím četám a nebo byli využíváni jako pokusná morčata, jimž byly do žil vstřikovány všelijaké smrtelné látky.

Německý spisovatel Johann Christof Wagenseil v roce 1697 ironicky prohlásil, ze Romové pochází z německých Židů. O něco pozdější nacistická teorie utvrzovala v tom, že Romové nemohou být užitečnými členy lidské komunity - z různých důvodů.

Norimberský zákon 1935 stanovil rozšíření právě o tuto skupinu, kde Židé už dávno figurovali na seznamu, ovšem o dva roky později už byli Romové definováni jako druhořadí občané, a tudíž subjekt k deportaci do koncentračních táborů. Dokonce se tak přihodilo už v roce 1936 a po roce 1939 byli už němečtí a ostatní (ze zemí okup. Německem) Romové posíláni po tisících do židovských ghett v Polsku, a to do měst Varšava, Lublin, Kielce, Rabka, Zary, Siedlce a dalších.

Není přesně známo, kolik jich bylo zavražděno, ale podle nacistických odborníků popravování Židů bylo jednodušší, neboť stále stáli, kdežto Romové vzlykali a křičeli a neustále se pohybovali, ačkoli se již nacházeli přímo na popravišti. Někteří prý skočili do příkopu a předstírali mrtvé; Romové byli taktéž často popravováni nacisty u svých předem vykopaných pohřebních jam.

První deportace se týkaly německých Romů, asi 30 000 jedinců, kteří byli deportováni ve třech vlnách - 1939, 1941 a 1943. Ti, co byli v manželství s německým občanem, byli vyjmuti z deportace, ovšem museli být sterilizováni (vykastrováni), taktéž i jejich děti starší 12 let.

Jak byli evropští Romové vlastně deportováni? Vrchní stratég Adolf Eichmann zasílá gestapu odpověď formou telegramu z Vídně. Uvedl, že v pátek 20.10. 1939 přijede první židovský transport do Vídně, kde k němu záhy budou připojeny 3 či 4 vozy výhradně s Romy. Následující vlaky odjedou z Vídně, Moravské Ostravy a z Katowic v Polsku.

Himmler chvíli přemýšlel o vyjmutí 2 romských skupin a o možnosti nechat je pouze sterilizovat, ale nakonec podepsal nařízení o deportaci všech Romů do koncentračního tábora Auschwitz. Tam byli podrobeni snad všemu, co tábor obnášel, mj. také lékařským experimentům.

Romové byli vyhlazováni v Dachau, Mauthausenu, Ravensbrucku a dalších táborech. V Sachsenhausenu byli dokonce podrobeni speciálním experimentům, které měly potvrdit odlišnost jejich krve od německé. Byli to ti samí doktoři, kteří kdysi zkoumali taktéž černé zajatce války.

Romům byly často dávány za vinu různé krutosti vykonané jinými, například rabování (vymlácení) zlatých zubů zhruba stovce mrtvých Židů na jedné silnici v Rumunsku. Romské ženy byly často pokusnými hračkami pro nacistické mediky, kteří je mimo jiné sterilizovali, aby z nich učinili naprosto bezcenné, ponížené lidské bytosti neschopné reprodukce.

Při tom všem Romové patřili mezi ty „šťastnější"; v Bulharsku, Řecku, Dánsku a Finsku byli ušetřeni. Nějakou dobu stával v Auschwitzu cikánský rodinný tábor, ovšem dne 6.8. 1944 byl zlikvidován, někteří Romové byli deportováni do německých továren na nucené práce, ale zbylých asi 3 000 žen, dětí a starců bylo posláno do plynových komor.

Žádné přesné statistiky o likvidaci evropských Romů neexistují, některé studie uvádí 500 000 až 600 000 obětí, většina z nich nalezla smrt v plynových komorách Auschwitzu. Ostatní prameny uvádí věrohodnější údaj o 200 000 Romech povražděných během holocaustu.

Výtažek z:
Women in the resistance and in the holocaust: the voices of eyewitnesses, edited by Vera Laska.
Autor : 🕔22.07.2003 📕29.005

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 2 weeks ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago