Íránský nálet na iráckou základnu Al-Wallid

Autor : 🕔04.07.2005 📕25.634

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Půl roku po vypuknutí irácko-íránské války, v březnu roku 1981, se fronta více méně stabilizovala, ne nepodobně první světové válce - po překvapivém bleskovém úderu irácké armády se íránské jednotky vzpamatovaly a za pomoci posil a odvedenců zastavily pronikání Iráčanů na své území a dobyly zpět některá místa. Těžké boje znamenaly mnoho mrtvých a raněných, ale územní zisky téměř žádné.

Na konci března Irák vypálil dvě rakety komplexu 9K52 Luna-M (v kódu NATO FROG-7) proti městům Dezful a Ahwaz. Tato akce pobouřila íránské vojenské činitele, a tak už několik dní poté začali velitelé 31. a 32. taktického stíhacího křídla na základně v Shahrokhi plánovat protiútok. Podle zpráv rozvědky přesunul Irák většinu strojů svého cenného letectva na základnu Al-Wallid (hlavní součást komplexu letišť známých jako H-3) u dálnice Bagdád-Amman nedaleko hranic s Jordánskem, které Irák v bojích s Íránem podporovalo. Tak se na základně Al-Wallid ocitly nejméně dvě peruťe po deseti bombardérech Tu-22B, 6 bombardérů Tu-16 a také dvě jednotky s MiGy-23BN a Su-20/22 v mylném domnění, že jsou mimo dosah íránského letectva, které získávalo navrch zejména nasazením amerických strojů F-14. Iráčané se ale spletli.

Zpravodajské informace o cíli íránskému letectvu patrně dodal Izrael, jehož průzkumné Phantomy nad východním Irákem prováděly průzkumné mise.

Pro operaci proti základně Al-Wallid Íránci shromáždili své nejlepší osádky, které usedly do deseti strojů F-4 Phantom, dvou F-14A Tomcat, Boeingu 747 coby velitelského stroje (který zároveň sledoval iráckou radiokomunikaci) a dvou tankovacích letounů Boeing 707-3J9C.

Plán byl následující: protože stíhací aktivita Iráčanů zejména v severním Iráku, nebyla příliš vysoká, museli íránští piloti na cestě k cíli překonat jen jedinou překážku - baterie raket země-vzduch. Základna Al-Wallid byla od íránských hranic vzdálena téměř 1 000 km a Phantomy by na své cestě musely letět přes Bagdád. Pro zvýšení jejich šancí se proto velitelé rozhodli přesunout stroje nejprve na základnu v Tabrizu, a teprve odtud zaútočit po ose Mosul, Kirkuk, H-3. A protože Phantomy by svého cíle nedosáhly bez tankování ve vzduchu, byly dva tankery Boeing 707 odeslány do Turecka, aby se ve správnou chvíli setkaly s útočícími stroji kdesi nad severním Irákem. Ještě předtím však íránské F-5E provedly diverzní nálet proti letecké základně Hurriya.

Operace byla zahájena v brzkých ranních hodinách 4. dubna 1981. Formace šesti F-4E a dvou F-4D doplněná o dva rezervní stroje (jejichž osádky velmi mrzelo, že se musely vrátit, protože nikdo neměl žádné technické problémy), odstartovala z Tabrizu a vydala se na svou misi do Iráku. Útočnou výzbroj Phantomů tvořily pumy Mk.82 Snakeye a kontejnerové BL.755. Dva F-14 Tomcat hlídkovaly nízko nad hranicí a čekaly na jejich návrat. Ještě o něco dříve odstartovaly dva Boeingy 707 z mezinárodního letiště v Istanbulu v Turecku - oficiálně proto, aby se vrátily do Íránu - a neočekávaně se odklonily od mezinárodní letecké trasy a vydaly se směrem k Iráku. Letíce nízko nad horami na severozápadě Iráku se tankery spojily s jednotkou Phantomů. Tankování za letu proběhlo bez komplikací a tankery se vydaly zpět na základnu v Tabrizu.

(Klikněte na mapu pro plnou velikost)

To už ale Phantomy mířily ke svému hlavnímu cíli. Překvapení bylo tak dokonalé, že nevzlétl jediný irácký stroj ani z jednoho ze tří letišť komplexu H-3. Stroje F-4E se rozdělily na dvě skupiny přilétající z různých směrů a napadly různé části základny. Nejprve zaútočily na runwaye, aby zabránily stíhačům odstartovat, další vlna pak zničila několik zodolněných úkrytů pro letadla. Mezitím už ale kontejnerové pumy druhé skupiny zničily tři velké hangáry, dvě radarové stanice a podle hlášení íránských pilotů pět iráckých bombardérů. Následně pak byla napadena zaparkovaná letadla na ploše. Iráčané se stále nevzpamatovali, také protiletadlová palba byla slabá. Phantomy tak měly dost času provést několik útoků a ničily jeden nepřátelský stroj za druhým palbou svých palubních zbraní.

Satelitní snímek základny H-3. Z pravého horního rohu doleva vede dálnice z Iráku do Jordánska.

Íránským pilotům se podařilo jistě zničit dvě Mirage F.1EQ, osm MiGů-23, čtyři MiGy-21, pět letounů Su-20/22, jeden bombardér Tu-16, tři transportní An-12BP a čtyři vrtulníky Mi-8. Další letouny (včetně tří bombardérů Tu-22B) byly poškozeny. Na zemi zahynulo šestnáct příslušníků iráckého letectva, tři Egypťané a jeden východoněmecký „poradce“. Dalších dvacet pět lidí bylo raněno.

Nakonec se celá formace otočila zpět k íránským hranicím. Ani jeden F-4 nebyl zasažen protiletadlovou palbou, a přestože Iráčané poté, co se vzpamatovali ze šoku, vyslali několik stíhacích letounů, Phantomy už dohnat nedokázali. Celá operace trvala 4 hodiny a 40 minut.

Íránský útok proti základně Al-Wallid je jedním z nejúspěšnějších útoků proti letecké základně od roku 1967 (Šestidenní válka). Velitelství irácké protivzdušné obrany později tvrdilo, že se na íránském útoku podílely i stíhačky ze Sýrie, a že sledovalo íránské stroje celých 67 minut. Pokud tomu tak bylo, proč na útočící stroje nebyl nikdo připraven?

Úspěšný íránský útok stál život ještě šest vysokých důstojníků iráckého letectva, kteří byli za své selhání popraveni. Dalších 23 bylo uvězněno.

Děkuji Martinu Smíškovi za pomoc s tímto článkem a doplnění.

Zdroje a fotografie:
IIAF Association, Osprey - Iranian F-14 in Combat
Autor : 🕔04.07.2005 📕25.634

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 2 weeks ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago