Venezuelská koňská encefalitida

Autor : 🕔16.07.2003 📕11.878

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Osm různých virů patřících do komplexu venezuelské koňské encefalitidy (dále jen VEE) je spojováno s onemocněním u lidí. Nejdůležitější patogeny jsou označeny jako subtyp 1, varianta A, B a C. Tyto agenty také způsobují vážné onemocnění u koní, oslů a mul. V přírodě se nemoc přenáší kousnutím některého z mnoha druhů moskytů. Osli pak slouží jako virové základny pro moskyty. U přírodních lidských epidemií se obvykle vyskytne podobná epidemie právě u oslů. Při biologickém útoku by byla lidská epidemie bez těchto projevů nebo by k epidemii u oslů došlo až ve stejném okamžiku jako u lidí. Přenos z člověka na člověka je minimální, ale útok v oblasti s dostatkem moskytů a oslů by vyvolal epidemii.

Po inkubační době 1 - 5 dnů dochází k rapidnímu nástupu nemoci, nastupuje malátnost, horečky, vážné bolesti hlavy, fotofobie a myalgie. Zvedání žaludku, zvracení, bolesti v krku a průjem se mohou objevit také. Tato akutní fáze trvá obvykle 24 - 72 hodin. Uzdravení je pak do 1 - 2 týdnů. Zhruba u 4% pacientů se objeví známky poruch nervového systému, a to včetně křečí, komatu a paralýzy. Smrtelné případy jsou téměř výhradně u dětí. Celková úmrtnost je pod 1%, ale u dětí může dosahovat až 20%.

Neexistuje žádná zvláštní léčba. U pacientů s encefalitidou je třeba podpůrná léčba včetně udržování množství tekutin a elektrolytů v organismu, podpora dýchání a zabránění sekundární bakteriální infekci.

Existuje experimentální vakcína označená TC-83 z živých oslabených buněčných kultur, která byla nasazena u několika tisíc laboratorních zaměstnanců. U zhruba 10% osob nedošlo k vytvoření protilátek, ale není jasné proč. Druhá vakcína, označená C-84, připravená formalinovou deaktivací látek z TC-83, se prozatím nedoporučuje pro imunizaci, protože výzkumy prokázaly, že nedokáže ochránit před aerosolovou infekcí.

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔16.07.2003 📕11.878

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago