Tularemie

Autor : 🕔16.07.2003 📕20.382

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Tularémie je nemoc živočišného původu způsobená bakterií Francisella tularensis. Za normálních podmínek se přenáší na lidi krví nebo tekutinami nakaženého zvířete nebo kousnutím mouchy, komára, moskyta či klíštěte. Biologický útok touto nemocí šířenou aerosolem by mohl způsobit úmrtnost 5 - 10%.

Tularémie má množství různých klinických projevů, a to podle toho, jak byl organismus infikován a jaká byla virulence. U lidí stačí pouze 10 - 50 organismů k tomu, aby vyvolaly nemoc, při vdechnutí či vpichu pod kůži. 108 je třeba pro infekci orální cestou.

V přírodních podmínkách se tularémie projeví obvykle 3 dny po infikování (rozsah 2 - 10) a projevuje se horečkami, zimnicí, bolestmi hlavy a malátností, a to s nebo i bez kožního vředu. Gastrointestinální tularémie se projeví po požití kontaminované vody, a to bolestí břicha, zvedáním žaludku, zvracením a průjmem. Bakterie v moči jsou společné pro všechny formy tularémie a mohou mít za následek další infekce nebo „tyfovou" tularémii. Tyfová tularémie se vyskytuje u 5 - 15% normálních případů. Klinické příznaky jsou: horečka a ztráta hmotnosti. Diagnóza je složitá, znaky a symptomy jsou nespecifické a obvykle není ani jasná spojitost se způsobem onemocnění.

Pneumotická tularémie je vážná atypická forma pneumonie. Primární pneumonie je způsobena vdechnutím infekčního aerosolu nebo je způsobena přenosem organismů u hltanové tularémie. Pneumotická tularémie způsobuje horečku, bolesti hlavy, malátnost, bolesti na hrudníku a neproduktivní kašel. Biologický útok vedený za pomoci aerosolu by způsobil tyfovou tularémii nebo tularémii pneumotickou. Úmrtnost může být vyšší než oněch 5 - 10% u nemoci získané přírodní cestou.

Klinické určení tularémie je komplikováno podobností se salmonelou, rickettsiemi či malárií, u pneumonické tularémie pak s morem či SEB.

Jako léčba je podáván streptomycin po dobu 10 - 14 dní, případně gentamycin. Izolace není nutná, přenos z člověka na člověka je velmi řídký.

Oslabené bakterie tularémie jsou použity do vakcíny, která byla testována na 5 000 osobách bez výrazných negativních účinků a prokázala svoji efektivnost proti tyfové tularémii. Její účinek proti koncentrovanému ohrožení v podobě biologického útoku je nejasný.

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔16.07.2003 📕20.382

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 3 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago