Stafylokokový enterotoxin B {SEB}

Autor : 🕔16.07.2003 📕18.620

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč
♡ Chci přispět

Stafylokokový enterotoxin B (dále jen SEB) je jeden z několika exotoxinů produkovaných baktérií Staphylococus aureus, která způsobuje otravu jídla. Biologický útok tímto toxinem šířeným aerosolem do dýchacích cest obětí může způsobit velké ztráty.

Nemoc vypuká 1 - 6 hodin po intoxikaci a projevuje se rychlým příchodem horeček, zimnice, bolestí hlavy a kašle. U vážnějších případů se také vyskytuje bolest na hrudi. Horečky mohou trvat 2 - 5 dní, kašel ale může přetrvat po 1 - 4 týdny. U mnoha pacientů také dochází k zvracení a průjmům.  U laboratorních případů nemoc vyřadila jedince na 2 týdny, při testu na zvířatech byla ale smrtelná.

Při intoxikaci SEB jídlem se neobjevuje horečka a dýchací potíže, silně se však projevují problémy zažívací.

Léčení je pouze podpůrné. Neexistuje antitoxin. Vakcína byla zatím úspěšně testována na opicích, pro lidi ale není k dispozici.

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔16.07.2003 📕18.620

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře