Neštovice

Autor : 🕔16.07.2003 📕13.992
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Virus neštovic byl významnou příčinou smrti v rozvojových zemích až donedávna. Úplného vymýcení nemoci bylo dosaženo v roce 1977 a poslední případ lidského onemocnění (nakažením v laboratoři) byl zaznamenán v roce 1978. Virus v současnosti existuje na dvou místech, a to v laboratořích v USA a Rusku. Jeho výskyt kdekoliv na světě by indikoval nasazení biologických zbraní. V přírodních podmínkách se virus přenáší přímým kontaktem s nakaženou osobou, kapénkami a aerosolem. Virus je vysoce stabilní a zachovává si nakažlivost po dlouhou dobu mimo hostitele. Podobný virus opičích neštovic se občas přenáší na lidi a způsobuje neštovice, a to v oblasti západní a střední Afriky.

Inkubační doba je obvykle 12 dní (rozsah 10 - 17 dní). Nemoc začíná obvykle malátností, horečkami, bolestmi hlavy a zad. Následuje pokles teplot a výskyt typických lézí na pokožce postupně se měnících během 7 - 10 dnů na puchýřky. Vytvoří se strup a po vyléčení zanechává na pokožce bezpigmentové jizvy. Úmrtnost je kolem 35% u nevakcinovaných osob. I při úspěšném léčení nemoc může způsobit trvalé postižení či slepotu. Vakcinací lze nemoci zabránit nebo ji alespoň oslabit.

Plané neštovice jsou typické shluky lézí v různých stádiích. Puchýřky jsou měkké a tenké ve srovnání s puchýři normálních neštovic, stroupky rychle mizí a obvykle nezanechávají jizvy.

Opičí neštovice se nedají od normálních v klasických podmínkách rozeznat, jsou ale velmi neobvyklé a objevují se jen v oblastech Afriky. Úmrtnost je kolem 15%. Další nemoci, které jsou svými příznaky podobné neštovicím, jsou tyfus, druhé stádium syfilidu a maligní osypky. Kožní onemocnění usnadní rychlou identifikaci neštovic pomocí elektronového mikroskopu či imunofluorescence.

Neexistuje žádná specifická léčba, ale některé výzkumy naznačují, že použití imunoglobulinu neštovic v počátečních stádiích nemoci by mohlo pomoci.

Vakcína je vytvořena z živého viru a vytváří silnou ochranu proti neštovicím po dobu nejméně 5 let a částečnou ochranu po dobu 10 let i více. Podává se injekčně, vytvoření puchýřku během několika dní indikuje úspěšné „přijetí".

Pacienti s neštovicemi by měli být ošetřováni osobami vakcinovanými za dodržování obvyklých pravidel. Objekty v přímém styku s pacientem, jako jsou nástroje, povlaky, oblečení a další, vyžadují sterilizaci ohněm nebo párou.

Autor : 🕔16.07.2003 📕13.992

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago