Konžsko-krymská krvácivá (hemoragická) horečka

Autor : 🕔16.07.2003 📕13.670
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Konžsko-krymská krvácivá horečka (CCHF) je virové onemocnění. Virus byl poprvé izolován v Kongu, přenášen byl klíšťaty, hlavně rodem Hyalomma. Nemoc, dále objevená na Krymu, se vyskytuje také na Blízkém východě, na Balkáně, v bývalém Sovětském svazu a východní Číně. V roce 1969 bylo potvrzeno, že patogen působící krymskou horečku je totožný s tím, který způsobil nemoc v roce 1956 v Kongu, kombinace jmen těchto dvou oblastí pak dala nemoci jméno. Lidé se infikují kousnutím klíštěte nebo jiným kontaktem s ním nebo kontaktem přímo s virem. K přenosu mezi nakaženým člověkem a ostatními dochází velmi zřídka.

Délka inkubační doby je závislá na způsobu přenosu. Při nakažení kousnutím je inkubační doba obvykle jeden až tři dny, nejdéle devět dní. Při kontaktu s nakaženou krví je to obvykle pět či šest dní, nejdéle třináct dní. Typicky se nemoc projevuje horečkou a zimnicí 3 - 12 dní po zasažení, dalšími příznaky jsou bolesti hlavy, beder, zvracení, delirium a vyčerpání. Smrtelné případy jsou spojeny s krvácením, komatem a šokem. Úmrtnost u této hemoragické horečky je 15 - 30%, smrt nastává v druhém týdnu nemoci. U pacientů, kteří přežijí, ke zlepšení dochází od devátého či desátého dne po vypuknutí nemoci. Rekonvalescence je ztěžována závratěmi, ztrátou vlasů a dalšími projevy nemoci.

Přesné určení diagnózy při podezření na CCHF je prováděno ve zvláštních laboratořích s vysokým stupněm zabezpečení. Příznaky CCHF mohou být shodné s ostatními hemoragickými horečkami, projevy meningokokemie a nemocí způsobených rickettsiemi. Většina smrtelných případů a polovina ostatních má detekovatelný antigen.

Při podpůrné terapii je třeba dodávat látky s faktory pro zvýšení srážlivosti krve. CCHF je citlivá na ribavirin (ve zkumavce). Vakcína z deaktivovaného viru získaného z myšího mozku je k dispozici pouze v Bulharsku a není všeobecně prokázána její účinnost.

Při příjmu do nemocnice u pacientů s podezřením na CCHF je třeba provést veškerá bezpečnostní opatření s cílem zabránit šíření nemoci. Ošetřující personál musí nosit ochranné prostředky.

Autor : 🕔16.07.2003 📕13.670

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago