Japonský soud přiznal pokusy s biologickými zbraněmi

Autor : 🕔20.01.2005 📕11.374

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Po druhé světové válce vítězové soudili poražené. O mezinárodním procesu v Norimberku se píše a mluví stále, ví o něm každý. Proces v Chabarovsku, v němž sovětský vojenský soud projednával vývoj a zkoušky biologických zbraní prováděné japonským oddílem 731, víceméně upadl v zapomnění. Zpráva o něm ale byla už od začátku mnoha lidmi přijímána s jistou nedůvěrou: stejně jako dnes byly už před půl stoletím biologické zbraně příliš oblíbeným tématem účelové politické propagandy.

Japonské oficiální instituce teprve před deseti lety přiznaly, že jednotka 731 vůbec existovala, a k otázce vývoje biologických zbraní japonskou armádou v době 2. světové války se nikdy nevyjádřily. V tomto kontextu je jako zásadní průlom hodnocen výrok japonského soudu v Tokiu z 27. srpna 2002, který potvrdil, že japonská armádní jednotka 731 se zabývala zkoušením biologických zbraní, a že jejich smrtící účinky ověřovala na čínských vězních.

Jednotka 731 byla zřízena v roce 1938 v Harbinu (Mandžusko) a označena jako oddíl pro prevenci epidemií a zabezpečení vodních zdrojů. Její skutečným úkolem byl výzkum, vývoj a výroba biologických zbraní. V rámci tohoto programu byla účinnost zbraní zkoušena na uvězněných čínských příslušnících protijaponského odboje. Tokijský soud nyní označil její činnost za nehumánní a děsivou, činnost která poškodila velké množství Číňanů a byla příkrým porušením Ženevského protokolu a Haagské konvence.

Soud prohlásil za prokázané, že příslušníci jednotky 731 v době mezi 1940 a 1942 ověřovali možnosti šíření moru, tyfu a dalších infekcí, a že při vojenských operacích s biologickými zbraněmi v té době zahynulo několik tisíc čínských civilistů.

Podnětem k pět let trvajícímu soudnímu procesu bylo 180 žalob, podaných lidmi (většinou čínské národnosti), kteří požadovali omluvu a odškodnění pro rodiny 2100 obětí japonských zkoušek biologických zbraní (83 500 USD na osobu). Tyto požadavky soud odmítl s poukazem na to, že všechny válečné kompenzace již byly v minulých letech projednány mezi vládami a provedeny.

Přiznání existence pokusů s biologickými zbraněmi na příslušnících čínského odboje ale zůstává historickým výsledkem procesu. Soud v Chabarovsku byl tedy oprávněný.

Zdroj: LANCET 360:857, 14 September 2002. Otištěno v periodiku Medicína 10, Roč. IX, Strana 1

Se souhlasem od pavels převzato z www.japonsko.tnet.cz

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔20.01.2005 📕11.374

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago