Toxiny botulinu

Autor : 🕔16.07.2003 📕18.946

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč
♡ Chci přispět

Botulismus je způsoben otravou jedním ze sedmi hlavních neurotoxinů produkovaných bakterií Clostridium botulinum. Toxiny jsou proteiny s molekulární vahou kolem 150 000, které se napojují na presynaptickou membránu neuronu na periferiálních synapsích a zabraňují vylučování acetylcholinu, čímž blokují přenos vzruchů mezi neurony. Biologický útok botulinem ve formě aerosolu by měl za následek stejné symptomy jako při otravě botulinem z jídla.

V čisté formě je toxin bílá krystalická látka, která není rozpustná ve vodě, ale rychle se rozkládá při styku se vzduchem. Symptomy otravy botulinem se mohou objevit už po 24 - 36 hodinách nebo i po více dnech. Hlavním znakem je celková slabost, malátnost, závrať. Snížená slinivost spolu s extrémním vysušením úst a krku mohou vyvolat bolení v krku. Zároveň se objevují motorické problémy, rozmazané vidění apod. Neurologické vyšetření ukazuje ochablost svalů krku, jazyka a dýchacích svalů. Problémy s dýcháním jsou také nejčastější příčinou smrti. U případů botulismu z doby před rokem 1950 byla úmrtnost 60%. Tracheotomií a podporou dýchání se úmrtnost snížila pod 5%. Intenzivní a dlouhá léčba je třeba pro plné zotavení, které může trvat několik týdnů až měsíců.

Na zvířatech byly testovány protilátky, které by po dávkování po dvou a dvanácti týdnech a opakované po jednom roce měly vytvořit antitoxin proti jednotlivým neurotoxinům u více než 90% očkovaných.

Autor : 🕔16.07.2003 📕18.946

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře