Italské letectvo ve Východní Africe

Autor : 🕔14.01.2005 📕9.767
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Regia Aeronautica v Italské Východní Africe

Když Itálie vyhlásila válku Francii a Velké Británii,  ocitly se její letecké jednotky dislokované v AOI (Africa Orientale Italiana = Italská východní Afrika) ve velmi nezáviděníhodné pozici. Prakticky odříznuti od domova a obklopeni koloniálními teritorii kontrolovanými nepřítelem, byly jednotky Regia navíc vybaveny zastaralými typy letadel.

10. června 1940 Regia Aeronautica v AOI představovala leteckou sílu v počtu 323 letadel, z toho 81 bylo provozu neschopných Stíhací jednotka se změnšilana pouhých 14 CR.42 a 32 CR.32 rozdělených do čtyř squadriglií.

Proti Italům stály spojené letecké síly Britů a Commonwealthu vybavené 370 letadly, které byly, stejně jako ty, které létaly v Regia Aeronautica, tvořeny především staršími typy. Nicméně, pár tuctů Hurricanů a Blenheimů bylo přesto ve hře, a na rozdíl od Italů se spojenci mohli spolehnout na posily.

Nicméně Italové převzali iniciativu a okamžitě obsadili Britské Somálsko za pomoci svých letecký sil Regia Aeronautica, které  se staly pány oblohy, když se jim podařilo zničit velké množství spojeneckých letadel na zemi v Burao, La Faruk a Hergheisa. Italové byli dokonce tak troufalí, že napadali dokonce i konvoje v Rudém Moři. A právě během jedné z těchto operací, přesněji 11. února 1941, zahynul kapitán Mario Visentini, italské stíhací eso se 17 sestřely, který se svým CR.42 narazil do úbočí Moung Nefasit, když se ohlížel po jednom ze svých spolubojovníků.

Začátkem jara 1941 bylo spojenecké letectvo posíleno o další dodávku moderních letadel. Bohužel pro Italy bylo zásobování čím dál tím více těžší a složitější. V bojích proti postupujícím Britům a jejich spojencům ve Východní Africe se den za dnem zmenšuje počet použitelných italských stíhacích letounů, které by byly schopny odvrátit britské, jihoafrické a australské bombardovací nálety. Hustá námořní a pozemní blokáda Italské Východní Afriky bere Italům možnost dodávat nové stroje. Brzy mají k dispozici jež jen tucet Fiatů CR.42 Falco, které jsou sice vynikající, ale proti obrovské přesile bezmocné. V této zoufalé situace se znovu objevuje myšlenka plukovníka Galanteho – dopravovat nové stíhačky v trupech dopravních letounů Savoia marchetti SM 82 Canguro, jejichž dolet umožňuje dosáhnout z Libye kterékoliv místo ve Východní Africe. Tímto způsobem se do jara 1841 do Habeše dopraví přes padesát nových stíhaček Falco.

Když Britové koncem dubna 1941 zahájili ofenzívu, stály proti nim na italské straně 2 SM 79, 4 Caproni Ca.113, 5 CR.42 a jeden CR.32, které představovaly poslední službyschopná letadla v celé italské východní Africe.

S kapitulací pevnosti Amba Alani 19. května 1941 skončil poslední italský aktivní odpor.

Nicméně v západní Etiopii poslední zbytky Regia Aeronautica pokračovaly ve sporadických letech z Gondaru ve snaze podpořit pozemní jednotky, než bylo listopadu 1941 spáleno poslední CR.42, aby nepadlo do rukou spojenců.

Během necelých 18 měsíců bojů se v AOI zrodilo 7 leteckých es.

Výňatky z hlášení o vzdušných bojích nad Habeší:

30. března 1940 Habeš: Italští stíhači zničili na letišti Džidžiga několik letadel na zemi, Při leteckém souboji byly sestřeleny dva Hurricany a dvě italská letadla se nevrátila.

29. března 1940 Habeš: Italové bombardovaly britské kolony nákladních vozů. Při leteckém souboji sestřeli Italští stíhači dvě nepřátelská letadla.

18. května Operace v Habeši se omezily na průzkumné lety a na bombardování pozic, z těchto akcí se nevrátilo šest britských letadel.

19. června 1940 17 bombardérů Junkers 86 a deset dopravních Ju 52 jihoafrické SAAF zasahují do bojů ve východní Africe a při bombardování letecké základny Yavello (jižní Etiopie) získávají první vzdušné vítězství. Třem Ju 86 a dvěma Hurricanům pod velením kapitána Trutera se podaří sestřelit jeden fiat CR 42. Během prvního týdne ztrácejí Italové při těchto náletech 15 letounů

19. srpna 1940 Italští stíhači sestřelili nad Britským Somálskem jedno britské letadlo.

Autor : 🕔14.01.2005 📕9.767

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 1 week ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago