Anthrax

Autor : 🕔16.07.2003 📕17.206
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Antrax je původem živočišná nemoc způsobená baktérií bacillus anthracis. Existují dva druhy této choroby, kožní a plicní. 95% případů z poslední doby z USA spadalo právě do kategorie plicního anthraxu. Kožní anthrax vypukne v okamžiku, kdy se bakterie z nakaženého zvířete dostanou pod kůži. Osoba postižená touto chorobou má malé vystouplé léze na pokožce, které se postupně mění na hnisající vředy s otokem. Pokud se léze objeví na krku nebo v okolí očí, může to znamenat komplikace. Inkubační doba pro kožní formu anthraxu je 1 - 7 dní. Pokud není pacient léčen účinnými antibiotiky, úmrtnost této nemoci je mezi 10 - 20%. Při správné léčbě je úmrtnost méně než 1%.

Plicním anthraxem se člověk infikuje při vdechnutí bakterií do plic. Nastává velmi rychlá infekce. Vzhledem k tomu, že anthrax nebývá včas diagnostikován, je úmrtnost v USA 90 - 100%!

Smrtelná dávka anthraxu se odhaduje na 10 000 spor. 80% lidí, kteří by vdechli tuto dávku, by zemřelo. Méně než jedna miliontina gramu je smrtelná od pěti dnů do jednoho týdne po vdechnutí. Podle amerických odhadů by sto kilogramů anthraxu rozptýlených z nízko letícího letadla nad velkým městem za jasné chladné noci zabilo mezi jedním a třemi miliony lidí.

Nemoc začíná po inkubační době mezi 1 a 6 dny v závislosti na vdechnutém množství. Nástup je postupný a nespecifický, nemoc se projevuje horečkami, malátností, únavou, lehkým kašlem. V některých případech dojde dokonce ke zlepšení. Tyto symptomy jsou po dvou až třech dnech následovány prudkým zhoršením, problémy s dýcháním a otravou organismu. Fyzické ohledání může dále zjistit otok plic a meningitidu. Rentgen plic odhalí široce rozšířené průdušnice. Smrt obvykle následuje mezi 24 a 36 hodinami od tohoto zhoršení stavu.

Epidemie plicního anthraxu v raném stádiu může být snadno zaměnitelná za řadu virových či bakteriálních infekcí. Dýchací potíže a rychlá smrt však další nemoci z možných vyřazují. Pacienti postižení morem či tularemií by jevili známky infekce plic a klinické příznaky pneumonie, která se nevyskytuje u případů s antraxem.

Témeř všechny případy anthraxu, kdy se s léčbou začalo až v okamžiku vypuknutí nemoci a odhalení jejích symptomů, byly smrtelné, a to bez ohledu na způsob léčby. V minulosti se používal penicilin podáváný každé dvě hodiny nitrožilně v dávce 2 miliony jednotek. Tetracyklin a erythromycin se používal u pacientů citlivých na penicilin. Velká vetšina anthraxových kmenů je v laboratorních podmínkách citlivá na penicilin, ale přesto i v přírodě existují kmeny odolné, a jeden byl dokonce extrahován z nakaženého člověka.

Při současných zkušenostech není těžké vytvořit kmeny odolné na antibiotika. Proti některým formám anthraxu existují vakcíny, ale jejich účinek proti velkému množství bakterií není zaručený. Vakcína je založena na ochranném antigenu bacillus anthracis a pomáhá výrazně snížit či zcela eliminovat nebezpečí nákazy. Omezené testy potvrdily, že po dokončení prvních tří dávek (2 a 4 týdny po první injekci a dále po 6, 12 a 18 měsících) je docíleno odolnosti proti anthraxu. Jak bylo ale uvedeno, účinek vakcíny může být eliminován nadprůměrnou dávkou spor.

V případě ohrožení či potvrzení biologického útoku anthraxem by se mělo zahájit preventivní léčení ciprofloxacinem nebo doxycyklinem. Těm, kteří ještě nebyli očkování, by se mělo podávat 0,5 ml vakcíny. Pokud byl opravdu útok potvrzen a anthrax přítomen, mělo by se pokračovat v léčení po nejméně 4 týdny u všech osob zasažených útokem.

Zdroj : www.wikipedia.com
Autor : 🕔16.07.2003 📕17.206

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago