Aeronautica Nazionale Repubblicana - diel 1. Prvé boje

Autor : 🕔12.12.2004 📕9.156

Operácie ANR začali 3. januára 1944, keď 10 lietadiel Macchi C.205 I° Gruppo Caccia vzlietlo z letiska Lagnasco aby zaútočilo na skupinu bombardérov B-17 Flying Fortress s ich sprievodom P-38 Lightning. V prvom boji zaznamenala ANR 3 víťazstvá (Capitano Visconti, Sottotenente Lugari, Sergente Maggiore Cusuna).

 

Medzi 12. a 24. januárom sa I° Gruppo Caccia presťahovala z Lagnasca na letisko Campoformido pri Udine, kde pôsobila spolu s nemeckou JG 77 proti spojeneckým bombardérom. 28. januára 13 lietadiel Macchi C.205 zostrelilo ďalšie 2 bombardéry a o 3 dni neskôr údajne zostrelili 2 B-24 Liberator a 3 P-47 Thunderbolt, pričom ale stratili 3 stíhačky. Spolupráca s JG 77 pokračovala a viedla k masovým vzletom skoro 100 talianskych a nemeckých lietadiel. Problémy masového nasadenia boli hlavne v občasných útokoch na vlastné lietadlá a v dorozumievaní. Medzi 31. januárom a 23. februárom uskutočnili letci s Campoformida 6 masových vzletov. Pri poslednom nemecký Bf-109 zostrelil veliteľa I° Gruppo Caccia Maggiore Borgogno, po ktorom prebral veliteľskú funkciu Capitano Visconti.

 

V marci 1944 začala uskutočňovať operácie Gruppo Aerosiluranti "Buscaglia" a na letisko Bresso bola umiestnená II° Gruppo Caccia.

 

II° Gruppo Caccia bola sformovaná na konci roku 1943 a skladala sa hlavne z veteránov od 3° Gruppo Autonomo a 150° Gruppo Autonomo RA, ktorý od apríla do júla 1943 museli čeliť so svojimi Bf-109 hromadným spojeneckým útokom. Velenie po Tenente Colonello Vizzotto prebral Tenente Colonello Alessandrini. II° Gruppo Caccia sa skladala s troch Squadriglie a Nucleo Comando. Preškolenie na nové lietadlá začalo na začiatku marca 1943 po dodaní 40 lietadiel Fiat G.55 Centauro.

 

"Buscaglia" umiestnená na základňu Gorizia pozostávala s torpédových bombardérov a svoju prvú operáciu uskutočnila na začiatku marca 1943, keď dostala rozkaz napadnúť spojenecké lode v oblasti Anzia. 8. marca 6 S.79 pristálo na letisku v Perugii, aby 10. marca zaútočili prvý krát, pričom potopili jednu loď, ale stratili jedno lietadlo. V noci z 13. na 14. zaútočili druhýkrát v oblasti Nettuna bez viditelného úspechu. Počas návratu na základňu Gorizia britské nočné stíhačky zostrelili ďalšie 2 S.79.

 

Pár dní pred útokmi S.79 na spojenecké lode I° Gruppo Caccia údajne zostrelila 4 B-24 a 8 P-47, pričom stratila 4 Macchi C.205. Hliadka zo Squadriglia Complementare Caccia vzlietla z letiska Mirafori pri Turíne 13. marca 1943.

 

18. marca Spojenci reagovali na útoky ANR hromadným bombardovaním letísk v regióne Friuli, kde boli I° Gruppo Caccia a "Buscaglia". Bombardéry napadli Bf-109 Luftwaffe a 30 C.205 ANR, pričom údajne zostrelili 4 B-24 a  3 P-38, 2 B-24 a 1 Lightning sa viedli ako pravdepodobne zostrelené. ANR stratila 2 C.205. Na letisku v pri Udine bombardovanie zničili 2 C.205 a ďalších 12 poškodili. Na základni Gorizia zničili jednu S.79 a 3 poškodili.

 

Kým ostavajúce S.79 boli rozmiestnené medzi Lonate Pozzolo a Venegnono, I° Gruppo Caccia začala týždeň intenzívnych bojov, v ktorých zaznamenala 10 zostrelov a stratila 2 lietadlá. Vrchol týchto bojov bol 29. marca, keď vzlietli všetky skupiny ANR. 20 C.205 I° Gruppo Caccia stretlo s 30 P-38. ANR si nárokovala 1 potvrdený zostrel a 4 pravdepodobné, pričom Taliani stratili 2 C.205. Gruppo Complementare Caccia "Montefusco" poslala do vzduchu 6 G.55 z Venaria Reale, ktoré zostrelili 2 B-24 a 4 B-24 poškodili, pričom museli núdzovo pristáť na letisku Venegono. "Montefusco" stratila 2 G.55 a veliaceho dôstojníka, Capitano Bonet. II° Gruppo Caccia mala vtedy prvý bojový vzlet z letiska Bresso, ale bez výsledku.

 

Na začiatku apríla 1944 I° Gruppo Transporti Terraciano strávila niekoľko mesiacov v Goslare, kde lietali nad strednou a severnou Európou pod označením Transport Gruppe 10 (Italien) na lietadlách SM.82 ako časť XIV Fliegerkorps Luftwaffe. Zo základne Schaulyay lietali do Fínska, východného Pruska, do pobaltských štátov a do bývalého Československa. II° Gruppo Transporti "Trabucchi" bola sformovaná v Orio al Serio s 3 Squadrigliami pod vedením Maggiore Zanardiho. Prvé lietadlá Savoia Marchetti SM.82 obdržali na jar 1944, ale pred presunom do Goslaru potrebovali viac lietadiel.

Autor : 🕔12.12.2004 📕9.156

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 5 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 4 weeks ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago