Fregatní kapitán Heinrich Lehmann-Willenbrock

Autor : 🕔07.03.2004 📕13.153
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Heinrich Lehmann-Willenbrock se narodil 11. prosince 1911 v Brémách. K Reichsmarine se přihlásil v roce 1931. 1. dubna 1935 byl povýšen na poručíka, 1. ledna 1937 na nadporučíka. V říjnu 1937 působil jako strážní důstojník na školní lodi Horst. V dubnu 1939 se přihlásil k ponorkové zbrani. 14. října 1939 po sedmiměsíčním výcviku obdržel Lehmann-Willenbrock velení nad ponorkou U-8. 5. prosince 1939, tedy po dvou měsících, byl převelen na ponorku U-5. 11. srpna 1940 odevzdal velení a byl převelen k ponorkové skupině Západ. Zde po dvou měsících převzal velení na U-96. Za úspěchy dosažené s ponorkou U-96 obdržel Lehmann-Willenbrock 26. února 1941 Rytířský kříž železného kříže. 31 prosince 1941 mu byly propůjčeny "dubové ratolesti". Navíc obdržel 1. listopadu 1941 italský Válečný kříž s meči. Heinrich Lehmann-Willenbrock potopil celkem 24 lodí o celkové tonáži 174 356 BRT.

28. března 1942 obdržel velení nad 9. ponorkovou flotilou. Tu vedl až do září 1944. 26. února 1943 byl povýšen na korvetního kapitána. Po obklíčení Brestu unikl na poškozené ponorce U-256 do Bergenu. V prosinci 1944 převzal velení nad 11. ponorkovou flotilou. Zároveň byl povýšen na fregatního kapitána. Na konci války se dostal do zajetí, kde zůstal až do 7. května 1946, kdy byl propuštěn.

Po propuštění ze zajetí spolu se svým ponorkovým kolegou Karl Friedrich Mertenem pracoval na záchraně potopených lodí v Rýnu. V roce 1948 s třemi kamarády postavil plachetnici Magellan. S ní se plavili do Buenos Aires.

Později působil jako kapitán na několika obchodních lodích. V březnu 1949 prokázal  odvahu, když s posádkou lodi Inga Bastian zachránil 57 lidí z hořící brazilské lodi Commandante Lyra. V roce 1961 se stal kapitánem německé výzkumné lodí s atomovým pohonem Otto Hahn. Post kapitána této lodi si udržel přes deset let.

Lehmann-Willenbrock byl dlouhé roky předsedou spolku U-Bootskameradschaft Bremen, který nese jeho jméno dodnes.

Heinrich Lehmann-Willenbrock zemřel 18. dubna 1986 v rodných Brémách.

Autor : 🕔07.03.2004 📕13.153

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago