Směrnice pro plán cvičení na Weseře - dobytí Norska a Dánska 1.3.1940

Autor : 🕔13.01.2004 📕11.336

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Berlín, 1. března 1940

Směrnice pro plán Weserübung

1. Vývoj situace ve Skandinávii vyžaduje učinění všech příprav pro okupaci Dánska a Norska částí němekých ozbrojených sil (plán Weserübung). Tyto operace by měla předejít britské intervenci ve Skandinávii a Baltském moři; dále by nám měla zajistit přísun rudy ze Švédska a poskytnout našemu námořnictvu a letectvu širší nástupní prostor proti Británii. Úloha, jakou budou muset námořnictvo a letectvo sehrát, na hranici svých schopností, spočívá v ochraně operace před zásahem britských námořních a leteckých sil.

Se zřetelem k naší vojenské a politické íle vzhledem k síle skandinávských států bude vojsko zapojené do akce co nejmenší. Početní slabost bude vyvážena smělostí akce a překvapivým provedením. Základním předpokladem je, že budeme dělat vše, co bude v našich silách, aby se operace jevila jako pokojná okupace, jejímž záměrem je vojenská ochrana neutrality skandinávských států. Odpovídající požadavky budou vládám předloženy na počátku okupace. Bude-li to nezbytné, zajistí potřebný důraz demonstrace námořních a leteckých sil. Pokud se přesto setkáme s odporem, budou použity všechny vojenské prostředky k jeho rozdrcení.

2. Dohled na přípravy a průbeh operací proti Dánsku a Norsku jsme svěřil velícímu generálu XXI. armádního sboru, generálu d.i. (der Infanterie, tj. pěchoty) von Falkenhorstovi (veliteli XXI. armádního sboru).

V otázce těchto operací je výše jmenovaný přímo po mým velením. Štáb bude sestaven ze všech tří složek branné moci.

Vojsko vybrané pro provedení plánu Weserübung bude pod samostatným velením. Nebude přiděleno k jinému operačnímu prostoru.

Část letectva vybraná pro účely Weserübungu bude pod taktickým velením XXI. armádní skupiny. Po splnění úkolu se vrátí pod velení vrchního velitele Luftwaffe.

Nasazení sil, které jsou pod přímým velením námořních a leteckých velitelů se uskuteční po dohodě s velitelem XXI. armádní skupiny.

Administrativa a zásobování jednotek přiřazených ke XXI. skupině bude zajištěno samotnými složkami branné moci podle požadavků velitele.

3. K překročení dánských hranic a vylodění v Norsku musí dojít současně. Zdůrazňuji, že operace musí být připravena co nejrychleji. V případě že iniciativu proti Norsku převezme nepřítel, musíme být schopni okamžitě provést naše vlastní protiopatření.

Nejdůležitější je, aby skandinávské státy stejně jako západní nepřátelé byly našim opatřením překvapeny. Veškeré přípravy, obzvláště k přepravě a pohotovosti, shromáždění a nalodění vojsk, musí být provedeny se zřetelem k tomuto faktoru.

V případě, že přípravy k nalodění již nebusou moci být déle udrženy v tajnosti, velitelé a vojáci budou oklamáni fiktivním cílem. Vojsko může pravý cíl zjistit až po vyplutí na moře.

4. Okupace Dánska (Operace Süd)

Jakmile budou zajištěna nejdůležitější místa, seskupení co nejrychleji prorazí z Fünenu do Skagenu a na východní pobřeží. Na dánských ostrovech budou brzy získány základny. Ty budou sloužit jako výchozí body pro pozdější okupaci. Námořnictvo opatří síly pro zabezpečení spojení Nyborg-Korsör a pro rychlé získání mostů na otrůvky, stejně tak jako jednotky pro vylodění, kdyby bylo nutné. Připraví také obranu pobřeží.

Letectvo opatří eskadry, jejichž primárním cílem bude demonstrace síly a shazování letáků. Musí být zajištěna plná použitelnost existujících dánských pozemních a vzušných obranných systémů.

5. Okupace Norska (Weserübung Nord)

Úkol: XXI. skupiny armád: Získat překvapivým útokem z moře a výsadky ze vzduchu nejdůležitější místa na pobřeží.

Námořnictvo převezme přípravu a provedení přepravy jednotek určených k vylodění po moři, stejně jako přepravu sil, které budou muset být do Osla dopraveny v pozdějším stádiu operace. Bude doprovázet zásoby a dodávky na jejich cestě po moři.

Musí být učiněny přípravy k rychlému vypořádání s norskou obranou pobřeží.

Letectvo, poté co bude okupace dokončena, zajistí vzdušnou obranu a bude využívat norských základen v letecké válce proti Británii.

6. XXI. skupina bude hlavnímu štábu podávat pravidelná hlášení o stavu příprav a vypracuje chronologický souhrn vývoje příprav. Musí být zajištěno, aby mezi příkazy k plánu Weserübung a jejich provedením byla co nejmenší časová prodleva.

Bude vybráno zamýšlené velitelské stanoviště.

Kódová označení: Wesertag - den operace, Weserzeit - hodina zahájení

ADOLF HITLER

Autor : 🕔13.01.2004 📕11.336

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 1 week ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago