Směrnice pro plán cvičení na Weseře - dobytí Norska a Dánska 1.3.1940

Autor : 🕔13.01.2004 📕10.809

Podobné články

Další články autora

Berlín, 1. března 1940

Směrnice pro plán Weserübung

1. Vývoj situace ve Skandinávii vyžaduje učinění všech příprav pro okupaci Dánska a Norska částí němekých ozbrojených sil (plán Weserübung). Tyto operace by měla předejít britské intervenci ve Skandinávii a Baltském moři; dále by nám měla zajistit přísun rudy ze Švédska a poskytnout našemu námořnictvu a letectvu širší nástupní prostor proti Británii. Úloha, jakou budou muset námořnictvo a letectvo sehrát, na hranici svých schopností, spočívá v ochraně operace před zásahem britských námořních a leteckých sil.

Se zřetelem k naší vojenské a politické íle vzhledem k síle skandinávských států bude vojsko zapojené do akce co nejmenší. Početní slabost bude vyvážena smělostí akce a překvapivým provedením. Základním předpokladem je, že budeme dělat vše, co bude v našich silách, aby se operace jevila jako pokojná okupace, jejímž záměrem je vojenská ochrana neutrality skandinávských států. Odpovídající požadavky budou vládám předloženy na počátku okupace. Bude-li to nezbytné, zajistí potřebný důraz demonstrace námořních a leteckých sil. Pokud se přesto setkáme s odporem, budou použity všechny vojenské prostředky k jeho rozdrcení.

2. Dohled na přípravy a průbeh operací proti Dánsku a Norsku jsme svěřil velícímu generálu XXI. armádního sboru, generálu d.i. (der Infanterie, tj. pěchoty) von Falkenhorstovi (veliteli XXI. armádního sboru).

V otázce těchto operací je výše jmenovaný přímo po mým velením. Štáb bude sestaven ze všech tří složek branné moci.

Vojsko vybrané pro provedení plánu Weserübung bude pod samostatným velením. Nebude přiděleno k jinému operačnímu prostoru.

Část letectva vybraná pro účely Weserübungu bude pod taktickým velením XXI. armádní skupiny. Po splnění úkolu se vrátí pod velení vrchního velitele Luftwaffe.

Nasazení sil, které jsou pod přímým velením námořních a leteckých velitelů se uskuteční po dohodě s velitelem XXI. armádní skupiny.

Administrativa a zásobování jednotek přiřazených ke XXI. skupině bude zajištěno samotnými složkami branné moci podle požadavků velitele.

3. K překročení dánských hranic a vylodění v Norsku musí dojít současně. Zdůrazňuji, že operace musí být připravena co nejrychleji. V případě že iniciativu proti Norsku převezme nepřítel, musíme být schopni okamžitě provést naše vlastní protiopatření.

Nejdůležitější je, aby skandinávské státy stejně jako západní nepřátelé byly našim opatřením překvapeny. Veškeré přípravy, obzvláště k přepravě a pohotovosti, shromáždění a nalodění vojsk, musí být provedeny se zřetelem k tomuto faktoru.

V případě, že přípravy k nalodění již nebusou moci být déle udrženy v tajnosti, velitelé a vojáci budou oklamáni fiktivním cílem. Vojsko může pravý cíl zjistit až po vyplutí na moře.

4. Okupace Dánska (Operace Süd)

Jakmile budou zajištěna nejdůležitější místa, seskupení co nejrychleji prorazí z Fünenu do Skagenu a na východní pobřeží. Na dánských ostrovech budou brzy získány základny. Ty budou sloužit jako výchozí body pro pozdější okupaci. Námořnictvo opatří síly pro zabezpečení spojení Nyborg-Korsör a pro rychlé získání mostů na otrůvky, stejně tak jako jednotky pro vylodění, kdyby bylo nutné. Připraví také obranu pobřeží.

Letectvo opatří eskadry, jejichž primárním cílem bude demonstrace síly a shazování letáků. Musí být zajištěna plná použitelnost existujících dánských pozemních a vzušných obranných systémů.

5. Okupace Norska (Weserübung Nord)

Úkol: XXI. skupiny armád: Získat překvapivým útokem z moře a výsadky ze vzduchu nejdůležitější místa na pobřeží.

Námořnictvo převezme přípravu a provedení přepravy jednotek určených k vylodění po moři, stejně jako přepravu sil, které budou muset být do Osla dopraveny v pozdějším stádiu operace. Bude doprovázet zásoby a dodávky na jejich cestě po moři.

Musí být učiněny přípravy k rychlému vypořádání s norskou obranou pobřeží.

Letectvo, poté co bude okupace dokončena, zajistí vzdušnou obranu a bude využívat norských základen v letecké válce proti Británii.

6. XXI. skupina bude hlavnímu štábu podávat pravidelná hlášení o stavu příprav a vypracuje chronologický souhrn vývoje příprav. Musí být zajištěno, aby mezi příkazy k plánu Weserübung a jejich provedením byla co nejmenší časová prodleva.

Bude vybráno zamýšlené velitelské stanoviště.

Kódová označení: Wesertag - den operace, Weserzeit - hodina zahájení

ADOLF HITLER

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔13.01.2004 📕10.809

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 6 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago