Chamberlein k národu 3.9.1939

Autor : 🕔13.01.2004 📕13.836
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Když jsem včera večer mluvil ve Sněmovně, nemohl jsem si být vědom, že v některých částech Sněmovny se vyskytovaly pochybnosti a zmatky, pokud jde o to, jestli došlo k nějakému oslabení, váhání či nerozhodnosti ze strany vlády Jeho Veličenstva. Za těchto okolností to nikomu nevytýkám, neboť kdybych byl ve stejném postavení jako členové, kteří nesedí v této lavici a nemají informace, které my máme, velmi pravděpodobně bych cítil to stejné. Rozhodnutí, které jsem musel učinit dnes ráno, ukáže, že nebylo prostoru pro pochybnosti. Po celý včerejší den jsme byli ve spojení s francouzskou vládou a cítili jsme, že intenzivní činnost, kterou Němci provádějí vůči Polsku, nám nedovoluje odkladu ve vyjsnění naší vlastní pozice. Rozhodli jsme tudíž zaslat našemu velvyslanci v Berlíně instrukce, které měl v 9 hodin dnes ráno doručit německému ministru zahraničí a které zněly takto:

"Vážený pane,
v rozhovoru, který jsem měl čest vést s vámi 1. září, jsem vás informoval, podle pokynů ministra zahraničí Jeho Veličenstva, že pokud německá vláda není připravena dát vládě Jeho Veličenstva ve Spojeném království dostačující ujištění, že německá vláda zastavila veškeré útočné kroky proti polskému území, vláda Jeho Veličenstva ve Spojeném království bez váhání splní své závazky k Polsku.

Ačkoli tento rozhovor se uskutečnil před více než dvaceti čtyřmi hodinami, neobdrželi jsme žádnou odpověď, avšak německý útok na Polsko pokračuje a sílí. Mám tudíž povinnost vás informovat, že pokud nejpozději v 11. hodin britského letního času dnes 3. září nebude německou vládou předloženo uspokojivé ujištění a nedostane se k vládě Jeho Veličenstva, v Londýně, budou tyto dvě země od té hodiny ve válečném stavu."

To byla poslední nóta. Žádný takový závazek nebyl ve vyhrazeném čase přijat, a v důsledku toho je tato země ve válce s Německem. Mohu sněmovnu informovat, že podle dohody mezi britskou a francouzskou vládou francouzský velvyslanec v Berlíně v tomto okamžiku předává podobnou nótu, doprovázenou také pevným časovým limitem. Sněmovna už byla seznámena s našimi plány. Jak jsem řekl nedávno, jsme připraveni.

Toto je pro nás všechny smutný den, a pro nikoho není smutnější než pro mě. Všechno, oč jsem usiloval, všechno, več jsem doufal, všechno, več jsem během svého politického života věřil, se zhroutilo. Zbývá mi učinit pouze jediné; věnovat všechnu sílu a moc kterou mám na urychlení vítězství, kterému budeme muset tak mnoho obětovat. Nemohu říci, jakou roli budu moci hrát já sám; věřím, že se dožiji dne, kdy hitlerismus bude zničen a bude obnovena svobodná Evropa.

Autor : 🕔13.01.2004 📕13.836

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago