Harry S. Truman

Autor : 🕔10.06.2003 📕13.280
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispětHarry S. Truman se narodil 8. května 1884 v Lamaru v Missouri. Od 1917-1919 sloužil jako voják v 1. světové válce. Truman zahájil svou politickou kariéru jako okresní soudce a  v letech 1935-41 byl senátorem. 12. dubna 1945 se Truman stal prezidentem po smrti prezidenta Franklina Delana Roosevelta. Byl zvolen na druhé období v roce 1948.

Truman byl jedinou hlavou státu, která kdy použila jadernou zbraň v boji. Po nástupu do úřadu se dozvěděl o atomové bombě a musel se rozhodnout, zda ji použít. Přestože věděl, že se Japonsko chystá kapitulovat, rozhodl se použít bombu na 2 japonská města krátce po sobě.
6. srpna 1945 americký bombardér B-29 Enola Gay shodil „Chlapečka “(„Little Boy“), uranovou bombu dělového typu, nad Hirošimou. Bylo okamžitě zabito asi 70 tisíc lidí. Tento čin označil veřejnosti začátek jaderné éry, což vedlo k výrobě jaderných zbraní mnohými zeměmi a změnilo realitu boje. Poté, co se dozvěděl o zničení Hirošimy, Truman prohlásil: „Tohle je nejvýznamnější věc v historii.“

9. srpna 1945 explodoval „Tlouštík“ („Fat Boy“), plutoniová bomba implozního typu, nad Nagasaki. Bombardování Hirošimy a Nagasaki ukázalo, jak snadno by mohl být svět zničen.

Když poznal obrovský ničivý potenciál jaderných zbraní, 15. listopadu 1945 zveřejnil Truman společně s Clementem Attleem (Velká Británie) a Mackenzie Kingem (Kanada) prohlášení, žádající o vytvoření Komise OSN pro atomovou energii. V roce 1946 Valné Shromáždění OSN přijalo rezoluci, která vytvořila Komisi pro atomovou energii, aby navrhovala mírové užití atomové energie a aby se snažila eliminovat zbraně hromadného ničení.

Během korejské války, na žádost generála MacArthura, prezident Truman schválil použití jaderných zbraní v Mandžusku, pokud by se do bojů zapojilo velké množství čínských vojáků nebo pokud by ze základen v Mandžusku startovaly bombardéry. 15. listopadu 1950 Truman prohlásil, že nařídil americké komisi pro atomovou energii, aby vyvinula vodíkovou bombu, která byla poprvé testována na atolu Eniwetok v Marshallových ostrovech 1. listopadu 1952.

Trumanovo druhé volební období skončilo v roce 1952. Zemřel 26.prosince 1972 v Kansas City v Missouri.

Zdroj : https://www.nuclearfiles.org/
Přeložil : David Krayzel
Autor : 🕔10.06.2003 📕13.280

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago