podporučík Masatoši Masuzawa

Autor : 🕔16.10.2003 📕11.393
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Masatoši Masuzawa byl jednou z legendárních postav japonského armádní letectva srovnatelnou s legenrádním esem US Marine maj. Gregory Boyigtonem. Neohrožení stíhací pilot který přes extrémní riskování byl obklopen aureolou nezranitelnosti, jehož jedinou slabostí byl alkohol. Vypráví se, že byl schopen létat a bojovat i v opilosti, což je ztěží uvěřitelné. Masuzawa byl zkrátka legendou.

Narodil se v prefektuře Mijagi roku 1915 a jako mnoho jeho kamarádů, jakmile dosáhl věku kdy mohl vstoupit do armády – vstoupil a začal svou karieru jako prostý pěšák. Po zjištění že se stíhacími piloty je nakládáno lépe než s obyčejnými vojáky, dosáhl Masuzawa přeložení do letecké školy Kumagaja kterou ukončil v únoru 1938 a poté pokračoval ve stíhacím výcviku v Akenu.

V čase konfliktu u Nomonchanu byl Masuzawa členem 1. Sentai. Svého prvního vítězství docílil nad Tamcag Bulag 27. června a do konce střetnutí v polovině září docílil 12 sestřelů. Jeho soubojová technika byla jednoduchá a efektivní – „opři se do nepřítele tvrdě, překonej ho, a sraž k zemi.“ Jeho letadlo se často vracelo prostřílené díky této taktice, ale Masuzawa žil svůj život plný šarmu dál.

Po skončení konfliktu u Nomonchanu byla 1. Sentai umístěna na základně blízko Charbinu v Mandžusku. Na začátku války v Pacifiku, pluk doprovázel konvoje lodí vyplouvající jižním směrem do Malajska, Rabaulu, Nové Británie. V lednu 1943 se dostal do akce nad Francouzsou Indočínou. Masuzawa létal proti Američanům nad Novou Guineou ze základen u Salamaua a Lae. 22 června 1943 byl zraněn v souboji s P-38 od 80 FS nad Salamaua, když sestřelil jeden Lockheed předtím než utrpěl zranění – Masuzawa uskutečnil nouzové přistání v Lae a poté byl poslán nemocniční lodí zpět do Japonska.

Zůstal hospitalizován než se válka přiblížila k Japonsku. Potřeba zkušených leteckých instruktorů konečně umožnila uzemněnému pilotu šanci znovu létat a v březnu 1944, Masuzawa byl přidělěn ke 39. KFR (jednotka pokračovacího výcviku) na letišti Jokošiba, používající v Mandžusku stavěné letadla Ki-79 – přestavěná výcviková verze Ki-27. V průběhu doby cvičil mnoho pilotů také pro nasazení jako kamikadze.

16. února 1945 americké letadlové lodě napadaly japonská letiště v nájezdech nad poloostrovem Čiba a oblasti Tokia – Task Force 58 udeřila poprvé na Japonské domovské ostrovy od náletu Doolittla v roce 1942.

Když ohlášená nepřátelská letadlo dosáhla Jokošibu, Masuzawa byl jeden z 16 instruktorů kteří vzlétli na obranu jejich letiště. Ve vzdušném boji s F6F-5 Hellcaty ze VF-9 a VF-80, se mu podařilo jeden z nich sestřelit navzdory tomu že jeho Ki-79 byl vyzbrojen pouze jedním kulometem ráže 7,7 mm! Skoro všichni kteří v tomto poplachu vzlétli byli sestřeleni, ale Masuzawa byl jeden z mála který přistál.

Válku skončil s 15 celkovými vítězstvími.

Pramen:
Aces of the Rising Sun 1937-1945
Autor : 🕔16.10.2003 📕11.393

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 1 week ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago