Letecká esa 1. sv. války - Oswald Boelcke

Autor : 🕔15.10.2003 📕11.179
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Oswald Boelcke

1891 – 1916

Oswald Boelce byl legendou své doby. Byl průkopníkem taktiky leteckých soubojů, zastáncem létání ve formacích a otcem německých vzdušnch sil. Po Pruské kadatní škole strávil několik let jako důstojníktelegrafního praporu, než byl v červnu 1914 převelen k letectvu. Od mobilizace do února 1915 létal Bolece ne neozbrojených průzkuných letadlech u Feldflieger Abteilung 13 se svým bratrem Wilhelmem jako pozorovatelem, ten byl později po stíznostech ostatních důstojníků převelen pryč.

Svého prvního vítězství dosáhl při pilotování LVG C 1 v 62. Flieger Abteilung. Díky své agresivitě ve vzduchu byl Boelcke jedním ze dvou pilotů, vybraných k létání na nových jednoplošnících Fokker, tím druhým byl jeho kamarád Max Immelmann. Boelckeho kariora roku 1915 prudce stoupala a seznam jeho vítězství se rozrůstal. V přátelském soutěžení s Immelmanem dosáhl 9 vítězství a ve stejný den jako kamarád May získal Pour le Merité. (esa Německa).

Byl prvním kdo poukazoval na použití letadel jako útočných zbraní, tak jak je využívali Spojenci. Při společných letech s Immelmanem zjistil, že stíhací letadla lze efektivněji než jednotlivě využít ve skupinách a to byl počátek stíhacího létání ve formacích.

Po setkání s císařem získal podporu a Boelcke rychle zorganizoval Jagdstaffeln, stíhací eskadry jednomístných letadel, jejichž úkolem bylo chránit průzkuné Fliegerabteilungen a vypátrat a zničit nepřátelská letadla.

Každá Jasta měla mít původně 6 letadel, později ve válce jich ale bylo až 21. Potom, v září 1916 publikoval Boelcke eficiální doktrínu německých vzdušných sil, první, kodifikované předpisy, pro stíhací piloty, které kdy byly napsány.

Boleckeho pravidla:

 • Před útokem se snaž získat výhodu, pokud je to možné, měj slunce za zády.
 • Pokud jsi útok začal, vždy jej dokonči.
 • Střílej jen z blízka a pokud nepřítele vidíš.
 • Z protivníka nikdy nespouštěj oči a nikdy se nenech oklamat lstí nebo úhybným manévrem
 • Přijakémkoli druhu útoku je vždy důležité zaútočit zezadu
 • Pokud se na tebe nepřítel vrhne střehmlav, nesnaž se eho útoku uniknout, ale snaž se jej potkat ve vstřícném letu.
 • Pokud jsi za nepřátelskými liniemi, nikdy nezapoměň ústupovou cestu.
 • Z principu útoč ve skupinách po čtyřech nebo šesti. Když se boj změní v několik jednotlivých soubojů, dbej na to, aby vás několik neútočilo na stejného protivníka.

Dnes je to jasné, v roce 1916 to bylo umělecké dílo leteckého válčení. Na podzim roku 1916 převzal velení Jasty 2, první eskadry, vybavené pouze stíhacími letadly. Osobně si vybral letce, z nichž se nejslavnějším ukázal Manred von Richthofen. Během dovu měsíců dvacetkrát skoroval a zdvojnásobil počet svých vítězství na 40. množství startů – až sedm denně si vybralo svou daň na únavě.

28. října 1916 se srazil Boelcke se strojem který pilotoval Erwin Bohme. Boelckeho smrt zaplnila Německo smutkem. Jeho eskadra byla císařským dekretem přejmenována na Jasta Boelcke.„Budu Boelcke“ byl bojový pokřik pro generaci mladých německých jinochů. Jak o svém mentorovi řekl Richthofen: „Já jsem jen bojující pilot, ale Boelcke byl hrdina.

Autor : 🕔15.10.2003 📕11.179

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago