Main Menu
User Menu

Prosba o pomoc s urcenim

Diskuse
Dobry vecer,
mam prosbu, dokazal by tu nekdo podle teto fotografie urcit neco blizsiho o tomto vojakovi? Dekuji za pripadnou pomoc.
URL : https://www.valka.cz/Prosba-o-pomoc-s-urcenim-t95149#355327Verze : 0
Myslím že to za prvé vůbec NENÍ voják. Je to R-U četník, na levém boku má šavli model 1851 pro pěší četníky, na pravém asi pouzdro s pistolí steyr 1912, od ní vede šňůra kolem krku. V ruce drží karabinu manlicher M.1895 s nasazeným bodákem. Vedle něj na stolku leží jeho přilba (pro četníky typická se státním znakem. Na rukávu má pásku (je vidět spínací špendlík aby neklouzala) která by ho mohla řadit k nějakému útvaru jako bylo polní četnictvo, ale podle zbarvení si nejsem jist k čemu by patřil. Zvláštní je, že řemení má dva opasky, což rozhodně nebylo běžné, od pravého ramene k levému boku vede řemen od brašny na papíry, ale od levého je další řemen k pravému boku jehož účel je poněkud nejasný, nezdá se že by byl spojen s jedním z opasků.
URL : https://www.valka.cz/Prosba-o-pomoc-s-urcenim-t95149#355336Verze : 0
Ten druhý řemen přes rameno bude od pouzdra na pistoli. Je to varianta pouzdra které má nosný popruh přes rameno, na kterém jsou přinýtovaná poutka, kterými je provlečen opasek. Proto je pouzdro níž než opasek. Běžná pěchotní varianta má poutko na opasek přišité zezadu a proto je přímo na opasku.
URL : https://www.valka.cz/Prosba-o-pomoc-s-urcenim-t95149#355351Verze : 0
To že každý opasek nese jednu věc (tedy jeden pistolové pouzdro a druhý závěsník na němž je pouzdro šavle, je jasné od začátku, proč jsou dva je otázkou. Ale k čemu je ten šikmý řemen od levého ramene kamsi dozadu za pravý bok.
URL : https://www.valka.cz/Prosba-o-pomoc-s-urcenim-t95149#355372Verze : 0
Tak teď budu trochu hádat. Ten druhý řemen přes rameno by měl být pravděpodobně od služební brašny, kterou by četník určitě měl mít. Teď jsem si taky všimnul, že má na širším opasku vepředu sumku na náboje, takže nemá pistoli, ale revolver, nejspíš Rast-Gasser M98.
ten širší opasek je zřejmě běžný služební, ten užší bude patrně součástí šavloveho závěsníku.
URL : https://www.valka.cz/Prosba-o-pomoc-s-urcenim-t95149#355814Verze : 0
To by mohlo být, i když na brašnu jsem už myslel a na to mi ten řemen přijde moc široký. To s revolverem by být mohlo, Gasser 1898 měl podobné jedno pouzdro pro pěchotu.
URL : https://www.valka.cz/Prosba-o-pomoc-s-urcenim-t95149#355818Verze : 0

Citace - 98max :

Teď jsem si taky všimnul, že má na širším opasku vepředu sumku na náboje, takže nemá pistoli, ale revolver, nejspíš Rast-Gasser M98.

A nemohla by ta sumka být spíše na nábojové rámečky ke karabině 1895?
Pouzdro na pistoli mi přijde příliš ploché a tenké, než aby se do něj vešel Rast-Gasser.
URL : https://www.valka.cz/Prosba-o-pomoc-s-urcenim-t95149#355881Verze : 0
MOD
No vypadá to spíš jako pouzdro na náboje ke gasseru, ale řetníci na tomhle místě obvykle nosili takovou hranatou brašničku )dost se jí to podobá, na různé drobnější věci, doklady a podobně. Jenže ta byla černá a se znakem. Možná se to za války změnilo, nevím. Na revolver je to pouzdro úzké, ale prázdné asi není když k němu vede šňůra. Právě proto že to odpovídá nejvíc pouzdru na M1912, jsem to napsal.
URL : https://www.valka.cz/Prosba-o-pomoc-s-urcenim-t95149#355899Verze : 0
No zo tohoto pohledu by to určitě mohlo být pouzdro na Rast-Gasser, ten není moc veliký. Pro srovnání přidávám foto pouzdra na M12 ze stejného pohledu, vypadá užší. A ta sumka je zcela jistě na náboje do gasseru. Četnická sumka na náboje k M95 vypadá úplně jinak.
Je na další fotce spolu s pouzdry - pěchotní pro M12 a s řemenem přes rameno na M07.
URL : https://www.valka.cz/Prosba-o-pomoc-s-urcenim-t95149#356057Verze : 0