Main Menu
User Menu

Invazní člun z Normadie

Diskuse
Tak jsem náhodou objevil v Praze na Vltavě invazní člun z Normadie. Kotví pod Vyšehradem a je z něj klubovna. Zajímalo by mne jak se dostal až do Prahy. Prý snad tyto čluny po válce sloužili ve Francii jako říční vlečňáky. Ale jak se jeden dostal až do Prahy?


Bohužel se mi nepodařilo sehnat pro srovnání nějaký použitelný obrázek invazáku než tohle
www.denik.cz
Invazní člun z Normadie - Je to ten velký modrý objekt vzadu.

Je to ten velký modrý objekt vzadu.
URL : https://www.valka.cz/Invazni-clun-z-Normadie-t88892#331038Verze : 0
bydlím v Podolí a pokud si pamatuji, vždy se o tomto člunu mluvilo jako o lazaretní lodi wehrmachtu. Údajně zde kotvila po celou válku.
URL : https://www.valka.cz/Invazni-clun-z-Normadie-t88892#355565Verze : 0
Po pravdě mně ta modrý věc žádný invazní prostředek nepřipomíná. Která z invazních lodí by to jako měla být? Jejich obrázků je na netu spousta a stačí zadat "landing ship" nebo "landing craft" do Googlu, zvolit obrázky a je to.
Podle obrázku se to moc odhadnout nedá, ale tohle je pravděpodobně normální říční člun. Jestli byl za války využit jako lazaret je otázka. Rozhodně to ale ničím nepřipomíná nic invazního.
URL : https://www.valka.cz/Invazni-clun-z-Normadie-t88892#355584Verze : 0
Podle mě to není žádný invazní člun. Díval jsem se na několik fotek v knížce, a žádné z nich se "klubovně" Laughing nepodobovaly.


A druhá věc: Nevím co by zde dělal invazní člun z Normandie...Víc než nelogické Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Invazni-clun-z-Normadie-t88892#355661Verze : 0
Logiku nehledej Smile spíš by mne zajímalo co KY-HUNTERa vedlo k tomu že tu věc za invazní člun považoval. Asi si to nevymyslel, takže měl pro to nějaký důvod.
lodě použité při invazi jsou obecně dost velké a díky tomu by se asi nevešly, nebo naopak malé (kolem 10 metrů)ani jednomu tohle neodpovídá.
URL : https://www.valka.cz/Invazni-clun-z-Normadie-t88892#355664Verze : 0
O invazním člunu z internetových stránek Yacht Clubu Tatran (https://www.yct.cz/clanky/historie.html)

Plavba byla opět povolena 15.9.1946. Vzhledem k tomu, že po válce zde zbylo spousty lodí - kutrů staly se tyto základem pro mnoho staveb nových lodí s použitím jejich trupů. Kromě to zatáhli okupanti do Čech po Labi a Vltavě tak zvané "invazní čluny". V Praze byly dlouhé 50m, široké 10m s boky vysokými 3m, padací přídí, dvojitým dnem i boky rozdělenými na komory s vodotěsnými přepážkami. Dno bylo mohutně vyztuženo pro přepravu těžké techniky a tanků. Okolo celé lodi byl 1m vysoký pancéřovaný ochoz. Tento člun pořídil pan Šumavský pro provozování lázní a plovárny. Po jeho smrti tento člun koupil Český klub výletních člunů a tento člun dodnes slouží jako základna klubu Tatran v Praze -Podolí
URL : https://www.valka.cz/Invazni-clun-z-Normadie-t88892#553089Verze : 0
Podle toho by mohlo jít o důkladnou přestavbu z německého Marinefährprahm nebo něčeho podobného.
URL : https://www.valka.cz/Invazni-clun-z-Normadie-t88892#553090Verze : 0
MOD