Main Menu
User Menu
Reklama

Literatura o Vietnamské válce

Diskuse
Je tady téma filmy o Vietnamské válce, co si ale povědět něco o literatuře, které se u nás moc nedostává.
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#48135Verze : 0
Rád Bych požádal o infomace k literatuře o Vietnamské válce. Osobně mám "Úplná historie Vietnamské války" od Douglase Welshe a "Vietnam" - ilustrovaná historie konfliktu v jihovýchodní Asii. Obě knížky plně doporučuji všem které tento konflikt zajímá trochu více do hloubky. Např. v tom druhém tytulu je úplnů seznam do dnešních dnů pohřešovaných Američanů.
Díky za další info k ostatní leteratuře.
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#48136Verze : 0
Douglas Welsh není žádný zázrak (členění je takové divné, čtenář dostane pocit, že po začátku konfliktu, kdy se angažují Američané je ihned Tet a pak už nic jiného než přípravy na odchod…), ale „Vietnam" - ilustrovaná historie konfliktu v jihovýchodní Asii“ je super kniha! Právě ten seznam je úžo, i když na netu jsem našel kdysi ještě novější, tak jsem si to vytiskl a doplnil, ale je fakt super.
Jinak na Vietnam existují tuny knih, záleží na kritériích, zda chcete českou/ zahraniční (rozuměj česky psanou či v zahraničním jazyce), obecnou o konfliktu nebo úzce specializovanou na leteckou válku (jedna z nejlepších věcí, co existují je kniha Air War Debrief a tři díly Air War over southeast Asia od Squadron Signal), pozemní (na tomhle poli jsou nejlepší Ospreye, i když Squadron Signal není také zlý, ale opomíjí některé základní operace), pokud je kritériem vrtulníková bválka, tak absolutoriem jsou dvě publikace (Osprey „Vietnam Choppers“ a Squadron Signal „Airmobile“), na specializované typy pak existují tuny věcí, sám mám 48 knih na F-4 Phantom II, 27 publikací na F-105 apod., takže pokud by někoho zajímalo, co sehnat či doporučit na urč. Typ, tak to sem klidně napište (nebo mailem nebo jinak, jak Vám to bude vyhovovat), já na to z mého pohledu (!!!) odpovím. Manuály na zbraně jako M-16 či Colt 1911 jsem sehnal u Bull, což je Military prodejna, kde lze nakupovat všechno související s army stylem. Pokud např. vojenská pozemní technika je středem Vašeho zájmu, tak super jsou knihy nakl., Osprey Vietnam Tracks nebo publikace Squadron Signal Armor in Vietnam či fotografické dvoudílné publikace Armor in Vietnam- jeden díl na americkou techniku, druhá na vietnamskou, resp. sovětskou). Na jednotlivé typy pak vydává profilované monografie Osprey. Takovým základem v cizojazyčné literatuře je The Vietnam War 1956–1975 z bran nakladatelství Osprey, tenká kniha, co nepřekvapí s informacemi, ale velmi dobrý sumář. Nakladatelství Concord také vydává knihy na Nam, ale ty jsou přísně zaměřené na fotografickou dokumentaci, takže po nich sáhněte, když budete chtít při čaji nebo skleničce dobrýho pití večer něčím listovat a prohlížet fotky. Co jsem si udělal za poslední dobu největší radost (miluju čtení o vrtulníkářích), tak jsem dovezl ze Států knihy Centaur Flights od R. Spauldinga a Low Level Hell od jednoho z nejlepších driverů chopperů v Namu, Hugha Millse.
Když budete potřebovat nějaké info a moje skromný znalosti budou moci sloužit, tak sem můžu hodit doporučení a obálku knihy, která existuje o určitém tématu, ale musíte vědět, co by Vás zajímalo, protože jak vidíte, existují toho celkově na Nam tuny…
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#48147Verze : 0
A samozřejmě záleží taky (a někdy hlavně! Shocked ) na cenové relaci, protože pak se třeba asi nebudete zajímat o knihy jako je Air War Debrief za 1600Kč nebo Roll Call na F-105 za 2300Kč...
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#48178Verze : 0
Pro DOSE: díky za informace. Zajímají mi především česky psané knihy. Náhodou literatura o americkém Jeepu "MUT", který byl používán ve Vietnamu. Obrázky a pod.
Jinak Další docela pěknou knihou je "Co nosili sebou" od Tima O'Briena. Jsou zde vyprávěny pravdivé příběhy US vojáků. Je to docela sugestivní. Není to žádné action, spíše psychologické ale velmi zajímavé čtení. Spíš jak to ti kluci zažívali "zevnitř". Doporučuji.
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#48204Verze : 0
DOSÉ: máš docela solidní sbírku. Poraď nějaký materiál, kde by se dali vyčíst uniformy US ARMY, NAVY atd. Mám na mysli hodnosti, různé typy nášivek, znaky jednotlivých divizí, typy uniforem apod. Díky.
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#48205Verze : 0

Citace - Richard Bayer :

Pro DOSE: díky za informace. Zajímají mi především česky psané knihy. Náhodou literatura o americkém Jeepu "MUT", který byl používán ve Vietnamu. Obrázky a pod.
Jinak Další docela pěknou knihou je "Co nosili sebou" od Tima O'Briena. Jsou zde vyprávěny pravdivé příběhy US vojáků. Je to docela sugestivní. Není to žádné action, spíše psychologické ale velmi zajímavé čtení. Spíš jak to ti kluci zažívali "zevnitř". Doporučuji.
To je tedy pravda, myslím, že když mrkneš do recenzí knih nebo snad tady prohlédneš témata vietnam, někde jsem o té knize také psal. Hodně zvláštní kniha...
Jinak na Jeep Ti můžu doporučit dva díly z dílny WWP (Wings and Wheels), nelekej se, jestli máš raději ČJ, je to české vydavatelství, i když jsou psány popisy v angličtině, vždy je tam vkládán i překlad. Najdeš tam všechny mutace Jeepů používané během 2. svět. války (na to je zaměřen hlavně první díl), druhý pak především na poválečné zlepšované konstrukce tohoto dříče bojišť.
Tady máš odkaz, kdybys chtěl vědět, jak jsou ty knihy strukturované.


www.kitreview.com


Na druhý díl pak je odkaz zde:


www.kitreview.comNjesem agentem té firmy, neboj Laughing Laughing , al wemám oba díly a jsou vážně hodně dobré, WWP jsou publikace založené hlavně na fotkách, minimum textu, nečekej tedy text ohledně nasazení a v jednotlivých bitvách apod., jsou to technicky zaměřené publikace, které by měly vyhovovat přesně tomu, co píšeš. Jsou opravdu hodně moc dobré, co se týče Jeepu.
A protože sám nemám rád, když se na něco ptám, když mi někdo řekne, tahle kniha je super, v té to najdeš a ona je pak nesehantelná (takové lidi miluju), tak přidávám ještě další info:
Tuhle knihu můžeš koupit v modelářských prodejnách, jistě ji většinou seženeš v síti MPM prodejen (modelářská síť prodejen), já ji tehdy koupil za ceny 560Kč za díl 1 a 260Kč za díl 2. Už z toho je taky jasné, že prodává se hlavně díl jedna zaměřený na původní WWII Jeepy Very Happy
Tak, a kdyby ani tam jsi nepochodil, pokud jsi z Prahy, tak je to jasné, jistě znáš prodejnu Krakatitu (www.krakatit.cz) nebo doporučím zásilkovou prodejnu Arturu model centra ze Slaného, posílají na dobírku jako Krakatit také. (http://www.artur-m-c.cz/inshop/)
Tak, snad jsem trochu pomohl a posloužil. 8) Wink
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#48234Verze : 0

Citace - Richard Bayer :

DOSÉ: máš docela solidní sbírku. Poraď nějaký materiál, kde by se dali vyčíst uniformy US ARMY, NAVY atd. Mám na mysli hodnosti, různé typy nášivek, znaky jednotlivých divizí, typy uniforem apod. Díky.
No, Richarde, rozděli jsem ty odpovědi doi dvou příspěvků, ne kvůli počtům příspěvků (fakt na tohle soutěžení mě neužije, jchodím sem z jiného důvodu), ale pro přehlednost.
Tááááákže, zase z mého pohledu bych Ti doporučil (bavím se hlavně v ohledech poměru množství informací a ceny, aby to bylo vyvážené, na Jeep a uniformy existuje tuna literatury, ale některé jdou už opravdu do tisíců a zase takový přínos nových info v nich není):
Obecně k tomu nejlepšímu (i co se týče ceny) patří Ospreye, problém je, že v nich většinou nenajdeš velký přehled všch nášivek a znaků, nafocené uniformy, jsou založeny na dobových fotkách a pak kresbách. Jsou tam nakreslené uniformy a vybavení,,a le asi ne v takovém přehledu, jak by si někdo mohl představovat. Takže např. u Ospreye najdeš Green Beret in Vietnam, US Army Special Forces 1952–84, Vietnam Airborne, Vietnam Marines 1965-73, US Marine Rifleman in Vietnam, LRRP apod., jejich cena se pohybuje většinou kolem 440Kč, většinu z nich najdeš ke koupi i tady u kluků na válce za hodně dobré ceny (tayk nejsem placenej za jejich reklamu, ale je to přátelksá rada, opravdu ty ceny mají zrovna u Ospreyů skvělé, říká Ti to někdo, kdo už za Ospreye vyhodil dost peněz Laughing ).
Ale na druhou stranu bych Ti je asi nedoporučil, pokud by Ti stačila jedna kniha na všechno, tak bych si spíše všechny ty peníze, které by si musel investovat do jednotlicvých Ospreyů, abys dostal jakousi představu o uniformách ve všech složkách, ušetřil a investoval do jendé knihy, která stojí v konečném důsledku méně než všechny ty relevantní Ospreye, přesto je drahá, ale je v ní maximum info. Jde o knihu Uniforms and Equipment of U.S. Army Infantry, LLRPs, and Rangers, tady máš odkaz, abys mohjl prohlédnout charakter té knihy, je ale prostě božská Very Happy
www.schifferbooks.com
Stojí poměrně dost, 1892Kč u kluků z války (fakt ji neseženeš az lepší cenu, pokud budeš chtít novou, v tomhle se jim to povedlo), ale je to ucelená kniha o tomto tématu, psané česky bohužel na uniformy nic nenajdeš, tedy co se týče Vietnamu, samozřejmě, snad se časem toho někdo chopí, že by vydal monografickou knihu na uniformy z Namu v ČJ, ale pochybuji.
Existuje za tu samou cenu ještě jedna, ale ta je už užší, co se týče tématu a ptal si se mne, jakou bych ti doporučil, kdybys o tomto tématu nic neměl a něco chtěl, aniž bys musel investovat do několika knih současně.
Jde o Images from Uniforms & Equipment of U.S. Military Advisors in Vietnam, zde je odkaz:
www.schifferbooks.comale jak říkám, pro někoho jako Tebe bych doporučil tu první uvedenou. Vše je subjektivní, nemám patent na rozum a jen se snažím pomoct,a le musíš uznat, že ty náhledy jsou přesvědčivé Laughing Wink
Snad to pomůže.
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#48237Verze : 0
Nevim, zda si někdo z předchozich uživatelu vzpomel na knihu "Válka ve Vietnamu" od Daniel Kamase. Na ní je skvele mimo jine to, ze zde autor uvadi na pravou míru celkové hodnocení tohoto konfliktu. Stale pretrvává v minení lidí Severovietnamska propaganda o tom, ze oni vedli osvobozenecky boj, zatimco Americane byli agresori. Je jasne, ze to bylo uplne naopak. Ucast Amerïcanu ve Vietnamu byla zcela legitimni a je jen velka skoda, ze Westmoreland nedostal po nepovedene ofenzive Vietkongu Tet volnou ruku a nevtrhl na uzemi Severniho Vietnamu. Nejenze by tim svrhl jeden z nejlrutejsich bolsevickych rezimu, ale valku by tim zkratil a tim by i snizil obeti na obou stranach.
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#48307Verze : 0
Jasně, máš pravdu, taky výborná kniha, co se obecných a informací týče. V detailech pak jsou už některé bchyby, jednotky letadel jsou někdy špatně určeny apod., ale jinak opravdu dobrá kniha. Jak jsem říkal, literatury je spousty, takže tímhle stylem stu můžeme vzpomínat na každou ze stovky knih, např. Červené kříže nad Vietnamem je útlá, ale impozantní knížečka...
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#48314Verze : 0

Citace - John G. Strobl :

Nevim, zda si někdo z předchozich uživatelu vzpomel na knihu "Válka ve Vietnamu" od Daniel Kamase.


Bylo by možné napsat jaké vydavatelství tutp knihu vydalo? Případně nějaké další podrobnosti. Díky
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#48318Verze : 0
Autor: Daniel Kamas, Nakladatelství: Votobia, Olomouc 1997, 263 stran
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#48333Verze : 0
Valka ve Vietnamu je podla mna velmi dobra ako literatura na zoznamenie sa s problemom. Je taka vseobecna, ale prehladna a myslim, ze zaujme a neodradi ani toho kto tomu moc nerozumie, ale ma zaujem o problematiku.


Potom mam Jeden den dlouhe valky od autorov Jeffrey Ethell a Alfred Price. Vydalo REVI.Uprimne sa priznavam, ze som si to precital, ale neviem... Na druhej strane som to pozical 3 ludom, ktori sa o danu problematiku zaujimaju viac ako ja. A vyznaju sa OVELA viac ako ja a oni to chvalili do nebies.


Potom este vysli o Lovci zabijaci a volne pokracovanie Lovci lebek ot Matthew Brennana. Tiez REVI. Ja to zbierka pribehov a zazitkov od pilotov vrtulnikov (najma patracov z prvej kavalerie, ale aj inych, co lietali prevazne na OH-6, OH-58, UH-1 a AH-1 vacsinov ako bitevni piloti a patraci/prieskum). Je to perfektne citanie. Odporucam.


A je aj kniha ot autora Tom Smith - Snadny cil Vyd. Klokan. Autor bol pilot OH-6A a UH-1 vo Vietname. Lietal ako patrac u prvej kavalerie, ale aj C&C misie na UH-1. Je to vlastne jeho pribeh od casu ako vstupil do armady az kym sa nevratil domov do USA. Perfektne citanie. Zda sa mi to velmi uprimne napisane.
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#49148Verze : 0
Pro Dóse: díky za radu. Válku ve Vietnamu od D. Kamase jsem již sehnal. Díky za info - jsem na tu hnihu zvědavý.
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#50343Verze : 0
V pohodě, vůbec nemáš za co Wink
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#50348Verze : 0
v amerike dokonca o vietnamskej vojne vychadza casopis neviem co tam mozu vypisovat ale skusim ho zohnat
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#52787Verze : 0
Dosé:


Mozem sa Ta opytat na Top 10 knih o F-4 z Tvojej domacej zbierky?


A mas aj nejake manualy?
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#64357Verze : 0
A co takhle pohled z druhé strany. Např: Vietnamská válka,vydalo :Naše vojsko v roce 1983. Nebo od Marka Laneho Rozhovory s Američany od stejného nakladatele,ale z roku 1971.
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#64478Verze : 0
Lovci zabijaci a Lovci lebiek su fakt skvele knihy pribehy jednotlivych ucastnikov vojny utvaraju obraz o vojne vo Vietname ale na druhej strane su to hlavne spomienky na boj a u knizky Snadny cil od Toma "Atom" Smitha ukazuje vojnu aj z druhej strany co robili ked nelietali a nebojovali hovori aj o uzivani drog o miestnych kraskach o ich dakedy dost zvlastnych veliteloch a vojenskej nezmyselnosti etc. Smile


Cital som aj jednu knizku bohuzial nie som jej majitelom volala sa Diabolska brigada alebo nejak tak. Autora si uz nepamatam.
Opisuje boj francuzskej armady (cudzineckej legie) vo Vietname 50 tych rokov proti Vieth-minh. Autor aj cela jednotka su vacsinou byvaly SS-saci alebo vojaci Wehrmachtu ci dokonca sa tam objavil aj jeden Gestapak. Kniha sa zacina v poslednych dnoch vojny niekde v Cechach a opisuje celu anabazu cesty autora do francuzska kde vstupuje do legie a kde sa stretava s byvalimi spolubojovnikmi z Ruska kde boli ako lovci partizanov. Pokracuje vo vycvikovom tabore legie a neskor vo Francuzskej Indocine a boji jednotky vo Vietname az do jej konca... Je to dost krute citanie niekedy neverite ze nieco take bolo mozne a neludske ale inak fakt skvela kniha odporucam.
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#66260Verze : 0
Protože existuje sekce knihy doporučuji se o jednotlivých knihách bavit tam. Děkuji
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#66331Verze : 0
Ahoj...četl někdo knihu Snadný cíl????? Jestli už zde o ní bylo řečeno tak se omlouvám...momentálně nemám čas prohlížet předchozí zprávy. Mimochodem Válka ve Vietnamu od Daniela Kamase je asi nejpovedenější kniha o vietnamu... Často v ní listuji a ověřuji si různá data....
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#107541Verze : 0
J.B. : inu, když se někdo o tuto problematiku hluboce zajímá a navíc je historik a shromáždí kvantum literatury ohledně téhleté pfroblematiky, tak nejni divu, že nám napíše takovou knížku, která má čestné místo v knihovničce každého "Vietnamáka"
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#107598Verze : 0
to Richard Bayer. Mne osobne sa páči kniha Rozhovory s Američanmi.
Je to stará kniha. Vlastní ju môj dedo. V knihe sú rozhovory s vojakmi na spôsob otázka-odpoveď. v knihe je odhalený neluďský spôsob vojny, ako je masaker v dedine My Lai. Teraz budem citovať s knihy: ...Hue je velké město, bohaté město, žila tam spousta Američanů a taky důstojníci. Bylo to docela moderní město. Naši tam přišli a zabíjeli všechno, pak vzali dělostřelectvo a rozmetali místo, kterému se říkalo citadela, což byl krásný katolický kostel. Bylo to fantastické město, viděl jsem odtamtud obrázky z doby, než k tomu došlo. A pak zavolali těžké bombardéry B-dvaapadesátky, to bylo právě na konci obléhání Khe-sanhu, když už viet-cong odtamtud vytlačili, a bombardovali celé město a srovnali je se zemí, takže Hue už neexistuje. V knihe sú aj rozhovory s námorníkmi ako napríklad: Otázka: Byl jste ve vietnamských vodách?
Odpověď: Ano, na mateřské letadlové lodi Oriskany.Byli jme ve Vietnamu devět měsíců.
-
Otázka: Kolik tryskových letadel mělo svou základnu na vaší letadlové lodi?
Odpověď: Tři sta.
-
Otázka: Jaké ztráty utrpěla trysková letadla v průběhu měsíců, kdy jste byl na letadlové lodi?
Odpověď: Některá se vracela tak poškozena, že i když jsme měli náhradní součástky, nemohli jsme je opravit. Házeli jsme je do moře. Přesně řečeno, nepřítel je nesestřelil, dokázala se vrátit, ale už nikdy by takový let nemohla podniknout znovu. Včetně těch, která byla ztracena, jsme přišli o tři sta letadel. Loď se vrátila zpět do Států prázdná. Bez jediného letadla, jež by se dalo použít. Těch pár, která nám na palubě zbyla, jsme svrhli z paluby, neboť byla příliš poškozena. S piloty jsme měli větší štěstí.Podle mého odhadu mají padesátiprocentní naději. Vystřelují se a naše doprovodná služba je sbírá.
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#120927Verze : 0
to ján kováč , no já sem byl nad touto knihou trochu v rozpacích,hlavně asi proto ,že se u nás objevila v roce 1971 a navíc se autor věřejně přiznal k napomáhání v dezerci .Je všeobecně známo ,že jsme podporovali Severní Vietnam a nejenom mediálně.Netrvdím a ani nechci tvrdit,že věci tam napsané nejsou pravda,ale občas se mi to zdálo malinko přibarvené.Ostatně jako například články v tehdejším Letectví nebo Zápisníku.Asi to bylo dáno dobou a politickou orientací oněch autorů,každopádně bych se nerad někoho dotknul.Je to můj čistě osobní názor.
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#120950Verze : 0
Tě jsem přečetl a mohu doporučit knihu pilota UH-1 od 1. kavalérie Tom A. Johnsona: Nadoraz.


www.omnibooks.cz
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#527784Verze : 0

Citace - ján kováč :

to Richard Bayer. "...Hue je velké město, bohaté město, žila tam spousta Američanů a taky důstojníci. Bylo to docela moderní město. Naši tam přišli a zabíjeli všechno, pak vzali dělostřelectvo a rozmetali místo, kterému se říkalo citadela, což byl krásný katolický kostel. Bylo to fantastické město, viděl jsem odtamtud obrázky z doby, než k tomu došlo. A pak zavolali těžké bombardéry B-dvaapadesátky, to bylo právě na konci obléhání Khe-sanhu, když už viet-cong odtamtud vytlačili, a bombardovali celé město a srovnali je se zemí, takže Hue už neexistuje.Pane kolego, když už jste kromě Laneových "Rozhovorů s Američany" nečetl o vietnamské válce nic jiného, takže evidentně nevíte, co se v Hue za "Ofenzivy Tet" odehrálo, mohl jste se aspoň podívat na film "Olověná vesta" (či jak se to teď překládá). Ten je sice také tendenční, ale základní fakt, že město obsadil Vietcong a Američani s Jihovietnamci ho dosti obtížně (zejména zmíněnou citadelu) dobývali zpátky, aspoň nezamlčuje... Smile
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#527785Verze : 0
MOD
(jen drobnost, tato debata se tu vedla v roce 2008, doufam, ze alespon nekteri za tech sedm let trochu zmoudreli a trebas si precetli i nejakou dalsi knizku Very Happy )
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#527787Verze : 0
MOD

Citace - ján kováč :


Odpověď: Ano, na mateřské letadlové lodi Oriskany.Byli jme ve Vietnamu devět měsíců.
-
Otázka: Kolik tryskových letadel mělo svou základnu na vaší letadlové lodi?
Odpověď: Tři sta.
-
Myslím že táto otázka a odpoveď hovorí o kvalitách informácii v publikácii asi všetko.... Ak je tam podobných odpovedí viac, tak je to škoda vyhodených peňazí....


Len pre info: kapacita CV-34 Oriskany bola STO lietadiel - ale piestových, teda z WW2 a tesne po nej. Od roku 1959 mala cca 80 prúdových lietadiel....
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#527789Verze : 0
MOD

Citace - Admin :

(jen drobnost, tato debata se tu vedla v roce 2008, doufam, ze alespon nekteri za tech sedm let trochu zmoudreli a trebas si precetli i nejakou dalsi knizku Very Happy )Aha. Děkuji, byť se obávám, že hloupost tohoto druhu se léty nelepší... Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#527792Verze : 0
MOD
Já bych seznam titulů doplnil ještě o knihu ,,Pěšákem ve Vietnamu" od Manuela Eycka. Wink
URL : https://www.valka.cz/Literatura-o-Vietnamske-valce-t13451#536934Verze : 0