Main Menu
User Menu
Reklama

Po stopách Dukelských hrdinů - prosím o pomoc a informace

Diskuse
Na léto plánujeme s kamarádem výpravu na Duklu. Hledám informace, mapy, literaturu atd.. Najde se někdo kdo by mě mohl pomoci jak celou věc naplánovat, abychom se skutečně dostali do terénu. Budu vděčný za každý tip, upozornění na pomníček apod. Děkuji rudolfbayer@iol.cz
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#32578Verze : 0
Odporúčam návštevu neďalekého vojenského múzea vo Svidníku. Celkom zaujímavá expozícia venovaná hlavne bojom v Duklianskom priesmyku.
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#33318Verze : 0
MOD
Je v těch lesích bezpečno? Dá se tam normálně pohybovat nebo je nutno si dát na něco pozor? Mám informaci, že po válce a v 60 letech bylo prováděno cílené odminování. Je to pravda?
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#33643Verze : 0
Právě jsem si zakoupil nově vydanou knihu APOKALYPSA V KARPATECH od Karla Richtera. Pokusím se z ní čerpat a nasát atmosféru. Ještě jsem zkusil Z Buzuluku do Prahy. To jsem, ale vzdal. Nedalo se to číst. Pokud máte někdo vhodný tip jsem jedno velké ucho.


Děkuji Ruda
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#36972Verze : 0
Nemá někdo natočen pořad, který běžel asi před dvěma roky na ČT 2 myslím, že se jmenoval Dukla - Mýtus a krev. Pokud ano chtěl bych Vás požádat zda by jsem nemohl získat kopii.


Děkuji Ruda
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#36975Verze : 0
Tiež Ti viem odporučiť návštevu svidnického múzea. Nie je síce veľké, ale celkom zaujímavé. Len sa nepozastavuj nad popiskami exponátov Confused , nie vždy korešpondujú s pravdou Smile . Ak sa popýtaš kurátorky, určite Ti pomôže najsť cestu ku zaujímavostiam okolia.
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#37522Verze : 0
Našiel som si vstupenku do Svidníckeho múzea a na zadnej strane je jednoduchá makpa pamätných miest bojov. Ber si ale aj dobrú automapu, lebo je to fakt len schematická mapka. Bol som tam minulý rok a vstupné bolo 20 Sk.
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#37526Verze : 0
Při návštěvě Dukly doporučuji návštěvu i několika míst, kam drtivá většina laických turistů se nedostane.
- určitě stojí za to překročit hranice do Polska a navštívit "krvavou" kotu 534. Dnes tam je opravený památník na počest krvavých bojů čs. vojáků s Němci, kteří zde byli opevněni. Pokud nevíš kde to hledat, mohu Ti sem později popsat přesnou lokalizaci. JE to jeden z nejvyšších vrcholů v kraji za městem Dukla, je tam televizní vysílač.
- Město Dukla na Polské straně. Na místním vojenském hřbitově je samostatná část s pohřbenými padlými československými vojáky v oblasti. Nebyli exhumováni na hřbitov u Komárniku. Mají zde značně znaedbané hroby. Při poslední navštěvě jsme se sice pokusili hroby trošku očistit a jejich vzhled uprait do důstojné podoby, avšak je to více jak rok zpátky, takže teď už možná náhrobky s českými lvíčky opět budou zarostlé lišejníkem. Pokud tam někdo pojedete, věnujte prosím alespoň deset minut očištění náhrobků. Našich vojáků zde leží tuším kolem 15-20.
- Ve městě Dukla na polské straně navštívit určitě městské muzeum se zajímavou expozicí ke karpatsko-dukelské operaci. Pěkné jsou i exteriéry muzea Smile
- Před Komárnikem lze u cesty navštívit postavení dělostřelectva 3. čs. brigády. Je tam oprýskaná (tuším původně modrá) cedule směřující do lesa. Po cestě jsou v terénu rozestavěna i některá děla na místech postavení baterií. Jsou zde i původní (již zanešené a poničené) zemljanky, stavěné našimi vojáky. Musí se ale trošku hledat.
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#37928Verze : 0
Pro Rudu - Dokument "Dukla - Krev a mýtus" mám...
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#37932Verze : 0
Děkuji za informace. cestu na kotu 534 plánujeme. Díky za ten typ na muzeum a hřbitov. Na hřbitov určitě zajdem. Nemáš nějaké mapy nebo další zajímavá místa.


Dík Ruda
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#37974Verze : 0
Na mnoha místech jsem četl varování před minami a nevybuchlou municí. Pozor kam šlapete !
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#37985Verze : 0
Po vyznačených stezkách a silnicích nebezpečí nehrozí. I okolí těchto stezek je již kvanty nábojůhledačů a minihledačů vybráno. Chvilku mu to tedy trvalo, než jsem našel minu Smile
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#37989Verze : 0
Ale zdá se, že jste se nakonec rozešli v dobrém Very Happy.
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#38037Verze : 0
Nedaří se mě sehnat mapu Polské části. Od Wrocanky přes Duklu až ke Slovenským hranicím. Nějakou mapu jsem stáhnul z nějakého Polského webu, ale je to nic moc. Nemůžete mě někdo pomoci.


Děkuji Ruda
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#38362Verze : 0
Já osobně jsem navštívil Duklu již třikrát. Poslední návštěva se opravdu vydařila, měl jsem to štěstí nahlédnout na nalezené relikviie po bojích. Doporučuji návštěvu pozorovací věže gen. Svobody. Při poslední návštěvě bylo sice zavřeno, ale průvodce, mimochodem velký odborník, nás pustil dovnitř ukázal archív a nalezené předměty. Odminovací práce byly dokončeny v 70.letech, ale dle informací lze narazit ještě na pěchotní(většinou) munici. Ale viděl jsem i nedávno nalezený dělostřelecký granát. Za návštěvu stojí Údolí smrti, bohužel některé exponáty (tanky T34) jsou většinou rabovány. Dále jsou zajímavá místa např hřbitov Německých vojáků, a dělostřelecká palebná postavení. Podle místních jsou stopy v hlubokých, ale opravdu hlubokých lesích patrny ještě dnes.Duklu vřele doporučuji a možná se na místě sejdem, protože také plánujeme hlubší a objevnou expedici. S pozdravem Michal II.
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#39862Verze : 0
munície ja na Dukle neskutočne veľa ale na pechotnú prípadne protitankovú mínu som zatiaľ nenarazil ani hlboko v lesoch. Zo všetkým čo sa povaľuje po lese neodporúčam manipulovať, ide o držku: detektorweb.cz
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#40069Verze : 0
Pěchotní miny jsem viděl osobně u zmiňované věže gen. Svobody a to při vstupu do výtahu. Byly naskládány za prosklením budovy v jakési dvoraně věže. Byly ve stojenech po 10 ks. Bylo jich cca 100ks. Byly to miny nalezené při odminovávacích pracích.(pochopitelně bez roznětek). Škoda, byla by to hezká památka Crying or Very sad
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#40451Verze : 0
Ahoj Michala II


díky za info. Na kdy výpravu plánujete. My vyrážíme 10. 07. 2004 vlakem z Plzně do Krosno. Potom pěšky na Slovenskou stranu.


Ahoj Ruda
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#40677Verze : 0
Vyrážíme také v čevenci, bližší datum není určeno. Berete s sebou detektor kovů? Myslím, že by se člověk určitě nevrátil s prázdnou...
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#40692Verze : 0
Ahoj Michale II


Detektor nebereme. Jedeme na vandr. Plánujeme projít místa bojů Wrocanka, Machnovka, 534, Zindranova. Koupit detektor je můj velký sen. Nemohl bys mě poradit. Chtěl bych si koupit MD 3009. Je to dobrá volba pro svátečního hledače a začátečníka. Abych nekoupil nějaký brak.


Ahoj Ruda
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#40780Verze : 0
Ahoj Rudo,
Já bohužel také nejsem majitelem detektoru Crying or Very sad Plánuji ho, ale v nejbližší době také zakoupit. Absolutně se v tom ale nevyznám, mohli bychom zkusit založit fórum o kvalitách jednotlivých přístrojů a zkušenostech s nimi. Co ty na to? Odkud jsi Rudo? My jsme z Prahy, mohli bychom se někde sejít a pokecat.... Smile
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#40782Verze : 0
Michal II


Já jsem z Plzně. To je docela kousek. Máte nějakou partu nebo co. Co máte na Dukle v plánu?


Ruda
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#40784Verze : 0
To je kousek. Na Dukle máme domluveno s jistým pánem, že by nás měl zavést na místa kde čištění krajiny probíhalo pouze okrajově a kde by se dalo něco najít. Nepatříme mezi vykradače hrobů, ale pátrání v krajině Nás neskutečně rajcuje. DOufám že se nám podaří něco najít. Obyvatelé přilehlých vesnic, kde probíhala fronta vlastní spousty výstroje, většinou po Rudé armádě. Bohužel tam provádějí nájezdy lidé, kteří vykupují tyto věci za babku a následně prodají za 10x tolik. Já osobně sbírám věci po Wehrmachtu, ale o ty je na Dukle nouze, protože Wehrmacht v klidu vyklízel pozice, před Rudou armádou. Žádný panický útěk se nekonal, ale precizní ústup s vyklízením pozic. Ale co se dá dělat. Na Dukle je nádherně a stojí nám zato se tam už po čtvrté podívat.
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#41145Verze : 0
Zdravím
Zháňam informácie o bojoch na Dukle. Ak niekto z vas vie o nejakých publikáciách , alebo internetovej stránke , dajte mi prosim vediet. Informácie všetkého druhu.
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#41738Verze : 0
V Čechách vyšla asi v loni nová knížka o bojích nadukle. Autorem je Karel Richtr a název knížky je Apokalipsa v Karpatech. Právě ji čtu a dělám si spoustu poznámek. Fakt doporučuju.


Ahoj Ruda
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#41764Verze : 0
Keď chceš navštiv stránku http://www.svidnik.sk/svidnik/dudukla.htm sú tam možnosti prejsť na stránku mesta, alebo ukážky najdôležitejších pamiatok. Najlepšia knižka je ešte z komunizmu - Dukla večne živá - sú tam príbehy a stoji za to si prečítať všetky jej časti, niekoľko ich mám aj doma. Veľmi často pred niekoľkými rokmi som tam chodil, ale stoji to za to prejsť si ju celú a hlavne po poľsklej hranici smerom na údolie smrti a občas si odbehnuť do kopcov popozerať vybudované opevnenia a okopy sú po nich ešte celkom pekné stopy a tak isto aj po bojoch. Na nájdenie veci z vojny nepotrebuješ ani detektor vždy sa niekde niečo povaľuje a najmä veľa šrotu je u miestných ľudí. Zaminovaná nie je ale povaľuje sa tam veľa nevybuchnutej munície pokiaľ nevieš s ňov zaobchádzať a nie si na to vyškolený neber to do rúk. Rokmi sa stali niektoré zložky a výbušniny dosť labilné. Nechaj ju iba tak ležať a radšej si ju iba odfotografuj ako by si ju mal zobrať zo sebou. Väčšinou ide o náboje do minometov, delostrelecké granáty a náboje do pušiek (samopalov, pištoli) ani nepočítam. Ale najde sa tam aj iná munícia, ale iba v menšom množstve. Miestný obyvatelia majmä ti starší sú o vojne dosť zhovorčivý a radi porozprávajú príbehy z vojny alebo kde čo padlo a bolo zničené.
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#46789Verze : 0

Citace - Ruda :

Na léto plánujeme s kamarádem výpravu na Duklu. Hledám informace, mapy, literaturu atd.. Najde se někdo kdo by mě mohl pomoci jak celou věc naplánovat, abychom se skutečně dostali do terénu. Budu vděčný za každý tip, upozornění na pomníček apod.


Děkuji rudolfbayer@iol.czMam tady odkaz na stranku kde je popsana cesta do udoli smrti je bohuzel v polstine ale snad pomuze www.um.dukla.pl/.../atrakcje/dolina/dolina.htm.
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#46962Verze : 0
Knihy Dukla věčně živá 1-8 mám, dostal jsem je na rozhledně L. Svobody. Myslím, že po prázdninách budu mít celou sérii na prodej.(Za symbolickou cenu) Pak ještě něco jeko Leporelo z Dukly a to samé o Tokajíku.
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#47123Verze : 0
2 Ruda :Knihy z Ciech sa dost tazko zhanaju na Slovensku. Da sa to zohnat aj cez internet ?
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#47547Verze : 0
Vyskúšaj internetove predajne knih Slovenská je "Dunaj" a Česká je "Vltava" jeto trochu slabší odvar "Amazonu" ale na českej to čo hľadáš skoro s určitosťov nájdeš zatiaľ je to to najlepšie čo internetový predaj kníh u nás ponúka ale vykúšaj si zistiť či to nepredáva aj tento server.
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#47755Verze : 0
Dobré knihy nájdes aj na adrese www.press.sk.
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#49034Verze : 0
Naše výprava se blíží. Kdo nám můžete ještě podat info tak předem děkuji.


Vyrážíme 16. 07. 2004.
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#51822Verze : 0
Nemáte někdo informace jak budou probíhat oslavy 60 výročí.
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#51825Verze : 0

Citace - Rovenbridge :

Zdravím
Zháňam informácie o bojoch na Dukle. Ak niekto z vas vie o nejakých publikáciách , alebo internetovej stránke , dajte mi prosim vediet. Informácie všetkého druhu.Skús v knižnici knihy od O.Kvapila (dufam že si pamätám dobre ) Wink
Opisuje v nich boje na Dukle, pri L.Mikuláši, v údolí Váhu atd.
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#55030Verze : 0

Citace - Ruda :

Nemáte někdo informace jak budou probíhat oslavy 60 výročí.8.) Pokusim sa Vam to zistit, kedze pochadzam priamo z tohto regionu aj mesta. Arrow Pito_J
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#59309Verze : 0

Citace - Šupi :

Citace - Rovenbridge :

Zdravím
Zháňam informácie o bojoch na Dukle. Ak niekto z vas vie o nejakých publikáciách , alebo internetovej stránke , dajte mi prosim vediet. Informácie všetkého druhu.Skús v knižnici knihy od O.Kvapila (dufam že si pamätám dobre ) Wink
Opisuje v nich boje na Dukle, pri L.Mikuláši, v údolí Váhu atd.8.) Mam nahraty dokument o Dukle skoda, ze len 2.cast.,Lebo prvu som nestihol. Davali to na CT2 minuly rok.
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#59311Verze : 0
Pito-J : Nepoznáš náhodou nejakých Šuťákovcov z Nižneho Komarnika ?
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#59329Verze : 0

Citace - Šupi :

Pito-J : Nepoznáš náhodou nejakých Šuťákovcov z Nižneho Komarnika ?A vies ze ano !
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#59880Verze : 0
Svet je malý.Môj dedo pochádza z Nižného Komarnika.Ja som z Košíc.Vďaka bojom na Dukle som prišiel aj k sesternici- počas bojov jej otcovi zahynula celá rodina a môj dedo si ho adoptoval.Nemáš nejaké info ako budú prebiehať oslavy? Viem len že to bude prebiehať 6.októbra a že rekonštrukcie bojov budú pri Vyšnom Komarniku ale nič viac.Vieš nejaké časy kedy to začne a tak ?
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#64182Verze : 0
Zdravim vsetkych !


Kto by si chcel vychutnat a pozriet rekonstrukciu bojov o kotu Obsar v Niznom komarrniku tak malo by to byt 9.10.2004 o 14.00 hod. Ma sa tam zucastnit 220 vojakov asi 2 transportery 1 tank, teraz neviem ci nemecky alebo sovietsky a este nejaka mensia vojnova technika. Na udolie smrti medzi dedinami Kapisova a Kruzlova ma tiez byt nieco podobne ,ale teraz neviem ci 7 alebo 8.10.2004 o 14.00. Bude to zaujimave vychutnat si to. 8.)
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#66922Verze : 0
Duklu vrelo odporucam navstivit, chodim tam skoro kazdy rok na den cs. armady, a ukazky bojov su z roka na rok lepsie Smile, ale co som chcel : Ako knihu odporucam od M.Kopeckeho - 1cs. samostatna tankova brigada v SSSR, su tam aj mapy, aj ked sa jedna hlavne o nasadenie tankov, ale tiez pomoze, a okrem toho vam, ktory sa chystate prist z CR odporucam cestou spat navstivit muzeum a pamatnik SNP v Banskej Bystrici, najvacsie a najkvalitnejsie muzeum venovane IIsvv na Slovensku...
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#67170Verze : 0
O tých rekonštrukciách hovorili dnes v spravach, ma to byť myslím 9. a 7., škoda, že mám v sobotu skúšku. Čo sa spomienok pamätníkov týka, tak dokument Dukla-Krev a mýtus je fakt dobrý. Sú dam dosť silné zážitky, napr. ako čs. dôstojník strieľal na vojakov, ktorí v panike utekali a pod. Fakt sa to oplatí pozrieť!
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#68089Verze : 0
A ešte väčší má z toho človek zážitok, keď najprv prečíta nejakú knihu, a potom tých ľudí, o ktorých sa tam píš vidí v telke ( konkretne v tom dokumente DU.KR.A.M. naživo hovoriť,... Okrem toho som mal aj to šťastie stretnúť autora tej knihy, čo som spomýnal vyššie, a môžete ktrikrát hádať kde... Áno, na DUKLE !!!, na deň ČS armády....
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#68438Verze : 0
Dnes som bol pozrieť rekonštrukciu bojov o Obšar. Boha paradne bolo, len škoda toho počasia. Toto bola zatiaľ najlepšia rekonštrukcia..... Na druhy rok idem zas, kto nebol može ľutovat. mimochodom, bol niekto pozrieť na rekonštrukciu v udoli smrti v piatok, čo tam bolo?
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#68480Verze : 0
Musim povedat, ze toho roku rekonstrukcia bojov o kotu Obsar bola asi najlepsie ! Skoda len toho pocasia , ale v skutocnosti tiez prsalo. Mna len mrzi, ze mali byt tam aj 2 ruske tanky T34 a neboli. Informoval som sa preco a zistil som , ze sa pokazily. Jednemu vraj odisla hydraulika a druhy mal nieco s motorom. To je skoda. Rad by som si pozrel tieto exponaty v akcii. Laughing
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#70367Verze : 0
Bol by som zabudol, ze kazdy si mohol pozriet aj ukazku bojov o kotu Obsar v televizii. Vysielali ju totiz na TA3.
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#70368Verze : 0
No skoda skoda tych T34 . Tiez by som si taku masinu pozrel v akcii. No ale ono to je tak s tymi russkymi masinami, Furt daco odide, tu motor, tam prevodovka..... sak zato ich tolko ostalo pri tych nasich cestach....a ze vraj pamätniky.
No to pocasie bolo naozaj dobove, no az tak dobovo nemuselo padat na divakov, ne...........
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#70516Verze : 0
S tými T 34/85 musím oponovať na svoju dobu to boli výborné mašiny a veľmi dlho aj vydržali po motorickej stránke boli oproti iným skoro "nezničiteľné" a keď ich vyradzovali tak ich naročky preťažovali a aj tak mali problémy aby ich znepojazdnili.
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#70612Verze : 0
Ale jasne T-34 bola dobra masina....to bol len pokus o vtip. Ale zasa prve stroje tohto radu mali svoje muchy, ale to asi kazdy stroj....
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#70774Verze : 0
Tie ktoré stoja na pamätníkoch sú už spravidla povojnová výroba z konca 40 a z 50 rokov.
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#70842Verze : 0
Dnes mi došla z jedného čeksého antikvariátu kniha Vojenské dejiny Československa IV diel. Po prelistovaní mám z nej veľmi dobrý dojem. Sú tam mapky z bojov na Dukle a pôsobenie 1. čs. armádneho zboru na Slovensku.
Odporúčam všetkým!!!! (aj napriek tomu, že sa nesie v socialistickom duchu...)
URL : https://www.valka.cz/Po-stopach-Dukelskych-hrdinu-prosim-o-pomoc-a-informace-t10640#98371Verze : 0