Main Menu
User Menu

Achzarit

Stroj poměrně unikátní koncepce. Základem je korba z kořistních tanků řady T-54 a T-55. Je odstraněna věž tanku a vnitřní prostor uzpůsoben pro transport vojáků. Dále je zlepšena původní pancéřová ochrana, vyměněn motor a převodovka. Název Achzarit by měl hebrejsky znamenat "krutá žena".


Osádka je tříčlenná, sedí vepředu. Velitel vpravo, střelec uprostřed, řidič vlevo. Vozidlo přepravuje sedmičlenný výsadek. Motor je typu Detroit (Detroit Diesel 8V-71 TTA, výkon 485 kW, 650 koní, 8 válců), převodovka Allison (Allison XTG-411-4). Novější verze Achzarit Mk 2 je vybavena motorem Detroit Diesel 8V-92 TA (850 koní) a převodovkou Allison XTG-411-5.


Výzbroj tvoří zejména dálkově řízený kulomet 7.62mm umístěný na stropě korby. Kromě toho jsou na vozidle úchyty pro další zbraně (na střeše jsou další tři kulomety 7.62mm), stejně jako odpalovače zadýmovacích granátů.


Hmotnost vozidla dosahuje asi 44 tun, původní T-54/T-55 vážily zhruba 36 tun. Přitom samotný trup T-54/T-55 (protože věž je odstraněna) váží 27 tun. Rozdíl hmotností je dán přidaným pancířem.
URL : https://www.valka.cz/Achzarit-t13731#50904Verze : 0
MOD
...
Achzarit - (www.israeli-weapons.com)

(www.israeli-weapons.com)
Achzarit - (www.israeli-weapons.com)

(www.israeli-weapons.com)
URL : https://www.valka.cz/Achzarit-t13731#51045Verze : 0
MOD
Důvodem vzniku této unikátní koncepce je snaha o maximální ochranu vojáků. Při operacích proti gerilám, vyzbrojeným RPGčky, nelze použít běžné OT a BVP, protože by byly rychle zničeny. Proto Izraelská armáda používá výhradně M113 pro dopravu a přestavěné tanky (Centurion, T-54/55) pro boj a hlídkování. Navíc při přestavbě přestěhovali motorový prostor a zavedli ochranný tunel pro pěchotu, který je dobře vidět na první fotografii.
URL : https://www.valka.cz/Achzarit-t13731#51064Verze : 0
Achzarit je typ vozidla, které nikde ve světe nemá odpovídající ekvivalent. Je to obrněný transportér s jinde nevídanou pasivní ochranou. Jak již psal sagittarius, důvodem je maximální ochrana osob. Tato filozofie se prolíná většinou moderních konstrukcí, používaných izraelskou armádou. Izraelci například nikdy nezavedli do výzbroje klasické BVP. Podle jejich strategie v podstatě všechny bojové činnosti příslušejí tankům. Transportéry mají za úkol bezpečně dopravit výsadek do místa akce s tím, že potřebnou palebnou podporu jim poskytnou tanky. Achzarit je zaveden výhradně ve výzbroji izraelské armády, která jich má k dispozici několik set.
Achzarit -


URL : https://www.valka.cz/Achzarit-t13731#157038Verze : 0
Památník a muzeum Obrněného sboru, Latrun vlastní foto, 2017
Achzarit -


Achzarit -


Achzarit -


Achzarit -


URL : https://www.valka.cz/Achzarit-t13731#586655Verze : 1
MOD
Diskuse
To ani BTR-T nesnese s Achzaritem srovnání??? Pokud se nepletu, tak jistá paralela by se najít dala, přesto je mi jasné, že je tam pořád spusta rozdílů...
URL : https://www.valka.cz/Achzarit-t13731#157040Verze : 0
Myslím že jedním (asi ne hlavním) důvodem byla i cena, tanků T-54/55 bylo dostatek a dodávky byly dost levné (aspoň dodavatelé se nezmiňovali o platbě Smile ) sice z "druhé ruky" ale v solidním stavu. Izrael jich ve válkách ukořistil tolik že nastalo nerudovské co s nimi, jako transportéry slouží zřejmě docela dobře.
URL : https://www.valka.cz/Achzarit-t13731#157042Verze : 0
A v tom je právě ta elegance - dostatek materiálu (stavebního) a taky jistá historická paralela - Rusové šetří peníze a v důsledku toho pořád ohrožují životy vojáků...
Ve srovnání Achzarit/BTR-T vyhrává Achzarit - jedině ve výzbroji je na tom BTR-T lépe a z hlediska ceny je to totéž...
URL : https://www.valka.cz/Achzarit-t13731#157044Verze : 0
Samozřejmě, že v uričtém úhlu pohledu by se Achzarit s BTR-T dal srovnávat. A to hlavně použitým "polotovarem" tankového podvozku.
Netroufnu si na základě svých chabých informací o obou typech srovnávat úroveň ochrany (asi jen šestý smysl mi říká, že na tom Izraelci budou lépe Very Happy ). Ale zase narážíme na odlišnou koncepci "těžký transportér" - Izrael, versus "těžké BVP" - Rusové.


Kdesi jsem četl, kolik stovek téček Izraelci ukořistili, ale už to nevím (kdoví-kde je ten článek zabordelenej). A tam autor psal přesně totéž, co bitaxe. Izraelci řešili otázku co s nimi. Podle mého názoru to vyřešili docela elegantně
Smile


Nevím, zda je to pravda, ale první série Achzaritů se prý musely předělávat, protože velitel - aby mohl efektivně řídit akci - musel být vysunutý z poklopu.
Víte o tom něco?
URL : https://www.valka.cz/Achzarit-t13731#157062Verze : 0