Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise

Autor : 🕔03.04.2009 📕20.047

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Zoufalá situace vyžaduje zoufalá řešení. A vzdušná situace nad Německem nebyla v roce 1945 nijak růžová. Spojenci bombardovali vybrané cíle dle libosti. Proto vzniklo zvláštní komando Elbe, které mělo ničit bombardéry taranem.

Za vznikem Sonderkommanda Elbe stál plukovník Hajo Hermann. Navrhoval vyslat do vzduchu speciálně upravené stíhačky Messerschmitt Bf 109, které něměly bombardéry sestřelovat, ale piloti je měli srážet taranem - nárazem vlastního letounu.

Cílem celé akce bylo šířit mezi osádkami bombardérů strach a hrůzu. Předpokládalo se, že konsternované osádky budou odmítat létat na bombardovací mise a tak se podaří získat čas na výrobu dostatečného množství proudových stíhaček Messerschmitt Me 262 Schwalbe.

Nejednalo o klasický sebevražedný nálet, protože Hajo Hermann předpokládal, že část pilotů náraz přežije. Japonské protějšky šanci na přežití neměli, protože jejich letouny byly naložené trhavinami nebo nesly bomby, jejichž explozi pilot nemohl přežít

.

Ačkoli se z dnešního pohledu zdá celý nápad naprosto šílený, díky cíleně vedené propagandě neměl program nikdy problém s nedostatkem dobrovolníků. Na první výzvu se jich přihlásilo 2000 a bylo vybráno 300. Většinou byli mladí a neměli příliš zkušeností.

K taranu používali „odstrojené“ stíhačky Messerschmitt Bf 109, zbavené pancéřování a většiny výzbroje. Zůstal jen jediný kulomet ráže 13 mm s padesáti náboji. Cílem bylo letoun maximálně odlehčit, aby dokázal uniknout doprovodným stíhačkám.

Celkem bylo připraveno 180 letadel. Plán mise schválil samotný Hitler a určil i její datum – 7. duben 1945.

Ten den se nad Německo vydal svaz tvořený 1300 bombardéry 8. letecké armády s doprovodem stíhaček P-51 Mustang. Předvoj svazu tvořilo 31 bombardérů B-24 Liberator 389. bombardovací skupiny. Jeden z letounů byl napaden Bf 109 Sonderkommanda Elbe, pilotovaným Heinrichem Rosnerem.

Rosner zvolil nejdrastičtější metodu útoku. Narazil se svým letounem přímo do kabiny vedoucího letounu formace, bombardéru „Palace of Dallas“. Messerschmitt narazil ještě do letounu zástupce velitele formace. Nárazem byl zničen, ale Rosnerovi se podařilo letoun opustit na padáku.

B-24 Liberator zástupce velitele formace přešel do střemhlavého letu. Piloti bojovali s řízením, aby letoun vyrovnali. Zda se osádkám podařilo opustit poškozené bombardéry, se dozvíte v úvodu třetí části seriálu Stíhači v boji nazvané Zoufalá mise.

Druhým způsobem, jak poslat bombardér taranem k zemi bylo zničení kormidel. Při tomto způsobu používal pilot stíhačky vrtuli jako sekačku a letoun jako beranidlo. Neovladatelný bombardér se zřítil a pilot stíhačky měl díky velké „deformační zóně“ tvořené dlouhým motorem dobrou šanci na přežití.

Jedním z pilotů, který zvolil tento způsob útoku, byl Heinrich Henkel. Jeho obětí se stal B-24 Liberator 467. bombardovací skupiny, pojmenovaný „Sacktime“. Přestože se palubním střelcům bombardéru podařilo útočníka několikrát zasáhnout, zastavit ho nedokázali. Messerschmitt zničil pravou ocasní plochu Liberatoru, udělal kotrmelec přes čumák a přepadl vlevo kolem přídě. Pilot byl stále v kabině.

Kvůli přetížení se mu dlouho nedařilo letoun opustit. Pilotům bombardéru se podařilo situaci zvládnout a s prakticky neřiditelným letounem se dostat nad území obsazené spojenci. Cestou do bezpečí je doprovázely dva Mustangy. Když se odpoutávali, zakýval pilot jednoho z nich křídly a přidal plyn.

Bombardér se dostal do vrtulového víru a začal padat k zemi. Jestli se pilotům podařilo pád vybrat a zachránit zbytek osádky, se dozvíte v hlavní pasáži třetí části seriálu Stíhači v boji nazvané Zoufalá mise.

Útoky Sonderkommanda elbe si vybraly oběti i v řadách letounů B-17 487. bombardovací skupiny. Jedním z pilotů byl Klaus Hahn. Ten byl nejprve málem sestřelen doprovodnými Mustangy, ale nakonec se mu podařilo uniknout. Přestože měl zraněnou ruku, taranoval jeden z bombardérů.

Také on útočil na ocasní plochy, ale pro změnu křídlem – podobně jako sekerou. Také jemu se podařilo svou zničenou stíhačku opustit na padáku. Zda se to podaří i osádce těžce poškozené létající pevnosti, se dozvíte v závěru třetí části seriálu Stíhači v boji nazvané Zoufalá mise.

Více o celém seriálu na stránkách

Více o tomto dílu na stránkách

Hesla zmíněná v této části seriálu:

Letadla:

B-17 Flying Fortress

B-24 Liberator

Focke-Wulf Fw 190

Messerschmitt Bf 109

Messerschmitt Me 262 Schwalbe

P-51 Mustang

Premiéru vysílá Česká televize dne 03.04. na programu  ve 20:00

Reprízu vysílá Česká televize dne 07.04. na programu  v 06:55

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔03.04.2009 📕20.047

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago