Friedrich August Freiherr von der Heydte

Autor : 🕔11.12.2010 📕10.450

Po vzoru svého otce, který udělal úspěšnou vojenskou kariéru během 1. světové války, vstoupil po dokončení školy do Reichswehru. Nejdříve sloužil u pěchoty, později nastoupil jako kadet u jezdeckého pluku. Vojenskou službu přerušil a odešel na innsbruckou univerzitu studovat práva. Absolvoval v roce 1927, pak pokračoval ve studiích na diplomatické škole ve Vídni. Aby se vyhnul stíhání gestapem kvůli potyčce s nacistickými studenty, vrátil se ke svému pluku. V roce 1935 byl povýšen na poručíka. Kvůli studiu na Rakouské konzulární akademii dočasně armádu opustil. Poté, co napadl nacistického studenta, který hanobil katolickou církev, mu znovu hrozilo stíhání, kterému se opět vyhnul návratem do vojenské služby.

Jeho jízdní pluk se reorganizoval na protitankový. V roce 1938 Heydte nastoupil do školy pro důstojníky generálního štábu. K pluku se vrátil před tažením do Polska, během něhož velel protitankové rotě a byl vyznamenán Železným křížem 1. třídy.

Prvního srpna 1940 byl převelen k letectvu a po parašutistickém výviku velel 14. rotě 3. výsadkového pluku. Při operaci Merkur (invaze na Krétu) průzkumná jednotka Heydteho praporu pronikla do města Chanie a Heydte z rukou starosty přijal kapitulaci města. Za projevené hrdinství při operaci Merkur byl Heydtemu propůjčen Rytířský kříž.

Pro plánovanou operaci Herkules, invazi na Maltu, byla sestavena Fallschirmjäger Brigade Ramcke, do které byl začleněn i Heydtův prapor. Operace byla odvolána a dobytí Kréty tak bylo jedinou velkou německou výsadkovou operací. Po zbytek války byli výsadkáři úspěšně nasazováni jako elitní pěchota.

V říjnu 1941 velel Ramcke praporu na východní frontě jižně od Leningradu. Prapor byl vyslán čelit ruskému protiútoku u města Tichvina. V boji muž proti muži utrpěl malé ztráty, ale hrůzy z boje vedeného polními lopatkami, bodáky a výsadkářskými noři vojáky vyčerpával. Sám Heydte byl raněn a krátce poté byl prapor stažen.

V červnu 1942 byl Heydte s Ramckeho brigádou převelen do severní Afriky. Po bitvě u El Alamejnu ustoupila brigáda do Tunisu a nakonec se evakuovala.


https://en.wikipedia.org/wiki/Friedrich_August_Freiherr_von_der_Heydte

V září 1943 se Heydte podílel na odzbrojování italských jednotek v Římě a jeho okolí. Při průzkumném letu nad ostrovem Elba jeho letadlo havarovalo a Heydte byl těžce zraněn - čtyři měsíce se zotavoval.

Během pobytu v nemocnici dostal rozkaz, aby vybudoval nový 6. výsadkový pluk, s kterým sa později přesunul do Normandie. Vojáci 6. výsadkového pluku měli přidělenou část polostrova Cotentin severně od Péries. V noci 22. června zahájili Američané útok a brzy pronikli do prostoru bráněného 3. praporem. Major von der Heydte nasadil do protiútoku 16. rotu, která sa střetla s nepřítelem v síle praporu. Parašutisty podpořil pouze jeden tank, ale i to stačilo na to, aby se Američané vzdali. Pluk nakonec obdržel rozkaz, aby se přesunul k St. Lô a zmařil americký pokus o průlom. Nepřátelský tlak byl však tak drtivý, že se dostali třikrát do obklíčení. Vždy se však dokázali probojovat, ale s obrovskými ztrátami. Za boje v Normandii získal Heydte 18.10.1944 dubové listy k Rytířskému kříži.

V září 1944 se němečtí výsadkáři zasloužili o neúspěch spojenecké operace Maket Garden v Holandsku. Von der Heydteho skupina se utkala severně od Einhovenu s americkou 101. výsadkovou divizí.

Při operaci Greif během německé ofenzivy v Ardenách v prosinci 1944 velel plukovník von der Heydte vzdušnému výsadku do oblasti Elsenbornu, kde měla jeho bojová skupina v noci na 17.12.1944 zablokovat spojení na jih přes Schnee-Eifel a tím zabránit přísunu posil ze severu. Kvůli navigační chybě pilotů byl výsadek rozptýlen, k cíli se dostala jen desetina mužů. Heydte skupinu rozpustil a příkázal výsakářům, aby se po malých skupinkách pokusili překročit linie. Von der Heydte, který si při výsadku zlomil ruku, se Američanům vzdal 23. prosince v Monschau.

Po válce musel čelit nepodloženým obviněním z válečných zločinů. 12.07.1944 byl propuštěn ze zajetí v Anglii. Pracoval na univerzitě a až do důchodu se věnoval politické kariéře. Byl povýšen na generála v záloze výsadkových vojsk Bundeswehru.

Zdroje:
www.panzernet.net
www.palba.cz
www.fronta.cz
Chris McNab: Němečtí výsadkáři
Jean-Yves Nasse: Zelení ďáblové
Autor : 🕔11.12.2010 📕10.450

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • RaS Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • jikjik Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1 Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik 25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 3 weeks ago

 • R Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago