Friedrich August Freiherr von der Heydte

Autor : 🕔11.12.2010 📕11.260

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Po vzoru svého otce, který udělal úspěšnou vojenskou kariéru během 1. světové války, vstoupil po dokončení školy do Reichswehru. Nejdříve sloužil u pěchoty, později nastoupil jako kadet u jezdeckého pluku. Vojenskou službu přerušil a odešel na innsbruckou univerzitu studovat práva. Absolvoval v roce 1927, pak pokračoval ve studiích na diplomatické škole ve Vídni. Aby se vyhnul stíhání gestapem kvůli potyčce s nacistickými studenty, vrátil se ke svému pluku. V roce 1935 byl povýšen na poručíka. Kvůli studiu na Rakouské konzulární akademii dočasně armádu opustil. Poté, co napadl nacistického studenta, který hanobil katolickou církev, mu znovu hrozilo stíhání, kterému se opět vyhnul návratem do vojenské služby.

Jeho jízdní pluk se reorganizoval na protitankový. V roce 1938 Heydte nastoupil do školy pro důstojníky generálního štábu. K pluku se vrátil před tažením do Polska, během něhož velel protitankové rotě a byl vyznamenán Železným křížem 1. třídy.

Prvního srpna 1940 byl převelen k letectvu a po parašutistickém výviku velel 14. rotě 3. výsadkového pluku. Při operaci Merkur (invaze na Krétu) průzkumná jednotka Heydteho praporu pronikla do města Chanie a Heydte z rukou starosty přijal kapitulaci města. Za projevené hrdinství při operaci Merkur byl Heydtemu propůjčen Rytířský kříž.

Pro plánovanou operaci Herkules, invazi na Maltu, byla sestavena Fallschirmjäger Brigade Ramcke, do které byl začleněn i Heydtův prapor. Operace byla odvolána a dobytí Kréty tak bylo jedinou velkou německou výsadkovou operací. Po zbytek války byli výsadkáři úspěšně nasazováni jako elitní pěchota.

V říjnu 1941 velel Ramcke praporu na východní frontě jižně od Leningradu. Prapor byl vyslán čelit ruskému protiútoku u města Tichvina. V boji muž proti muži utrpěl malé ztráty, ale hrůzy z boje vedeného polními lopatkami, bodáky a výsadkářskými noři vojáky vyčerpával. Sám Heydte byl raněn a krátce poté byl prapor stažen.

V červnu 1942 byl Heydte s Ramckeho brigádou převelen do severní Afriky. Po bitvě u El Alamejnu ustoupila brigáda do Tunisu a nakonec se evakuovala.


https://en.wikipedia.org/wiki/Friedrich_August_Freiherr_von_der_Heydte

V září 1943 se Heydte podílel na odzbrojování italských jednotek v Římě a jeho okolí. Při průzkumném letu nad ostrovem Elba jeho letadlo havarovalo a Heydte byl těžce zraněn - čtyři měsíce se zotavoval.

Během pobytu v nemocnici dostal rozkaz, aby vybudoval nový 6. výsadkový pluk, s kterým sa později přesunul do Normandie. Vojáci 6. výsadkového pluku měli přidělenou část polostrova Cotentin severně od Péries. V noci 22. června zahájili Američané útok a brzy pronikli do prostoru bráněného 3. praporem. Major von der Heydte nasadil do protiútoku 16. rotu, která sa střetla s nepřítelem v síle praporu. Parašutisty podpořil pouze jeden tank, ale i to stačilo na to, aby se Američané vzdali. Pluk nakonec obdržel rozkaz, aby se přesunul k St. Lô a zmařil americký pokus o průlom. Nepřátelský tlak byl však tak drtivý, že se dostali třikrát do obklíčení. Vždy se však dokázali probojovat, ale s obrovskými ztrátami. Za boje v Normandii získal Heydte 18.10.1944 dubové listy k Rytířskému kříži.

V září 1944 se němečtí výsadkáři zasloužili o neúspěch spojenecké operace Maket Garden v Holandsku. Von der Heydteho skupina se utkala severně od Einhovenu s americkou 101. výsadkovou divizí.

Při operaci Greif během německé ofenzivy v Ardenách v prosinci 1944 velel plukovník von der Heydte vzdušnému výsadku do oblasti Elsenbornu, kde měla jeho bojová skupina v noci na 17.12.1944 zablokovat spojení na jih přes Schnee-Eifel a tím zabránit přísunu posil ze severu. Kvůli navigační chybě pilotů byl výsadek rozptýlen, k cíli se dostala jen desetina mužů. Heydte skupinu rozpustil a příkázal výsakářům, aby se po malých skupinkách pokusili překročit linie. Von der Heydte, který si při výsadku zlomil ruku, se Američanům vzdal 23. prosince v Monschau.

Po válce musel čelit nepodloženým obviněním z válečných zločinů. 12.07.1944 byl propuštěn ze zajetí v Anglii. Pracoval na univerzitě a až do důchodu se věnoval politické kariéře. Byl povýšen na generála v záloze výsadkových vojsk Bundeswehru.

Zdroje:
www.panzernet.net
www.palba.cz
www.fronta.cz
Chris McNab: Němečtí výsadkáři
Jean-Yves Nasse: Zelení ďáblové
Autor : 🕔11.12.2010 📕11.260

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 1 week ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago