Stíhači v boji II - 01 První krev

Autor : 🕔03.04.2009 📕16.195

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

První letecké souboje se odehrály v době první světové války. V té době se z křehkých letounů, schopných unést sotva pilota staly stroje vyzbrojené kulomety a disponující dostatečným výkonem, aby byly schopné provádět základní akrobatické obraty.

Nad celou frontou probíhaly zuřivé letecké souboje desítek a stovek letadel jedné a druhé bojující strany. Postupně byly vypracované zásady vedení vzdušného boje a Dicta Boelke se stala „biblí“ stíhacích pilotů. Tato nadčasová publikace neztrácí v některých svých bodech platnost ani v dnešních dnech.

Letecké souboje, které zpočátku probíhaly téměř na úrovni rytířských klání, mezi jednotlivci postupně přerostly v nemilosrdná jatka, kde bylo jediným cílem zabít protivníka. Z času na čas se vyskytly výjimky.

V červnu 1917 se nad Francií utkala dvě esa. Na německé straně Ernst Udet a proti němu miláček francouzského národa Georges Guynemer. Jeden pilotoval Albatros D.III a druhý SPAD VII. Nejlepší letouny své doby. Po úvodním střetu na vstřícném kurzu se rozpoutal regulérní manévrový souboj, ve kterém získával Guynemer mírnou převahu, nicméně i Udetovi se dařilo dostat protivníka do zaměřovače. Ale když stiskl spoušť, zbraně mlčely. Guynemer viděl jeho problémy a bylo mu jasné, že má před sebou bezbrannou oběť, která nemůže uniknout záplavě střel z jeho kulometu.

Oba letouny vyrazily proti sobě. Udet se smířil se svým osudem. O Guynemerovi se vědělo, že je vynikající střelec, na sestřelení protivníka mu mnohdy stačilo pár nábojů. Výsledek souboje je obsahem úvodu první části seriálu Stíhači v boji nazvané První krev.

Obě bojující strany se snažily vyvíjet stále modernější a výkonnější letouny, které by vlastním pilotům poskytly výhodu před svými protivníky. Jedním z letounů, který znamenal nepříjemné překvapení pro spojence, byl trojplošník Fokker Dr.I. Letoun, který byl mimořádně obratný a skvěle stoupal. V rukách zkušeného pilota byl nebezpečným smrtícím nástrojem. Jedním z takových pilotů byl Werner Voss. Na prototypu Fokkeru Dr.I sestřelil dva britské letouny S.E.5a. Pomstít své druhy se vydalo šest pilotů 56. peruti v čele s kapitánem McCuddenem. Všichni se stali stíhacími esy s pěti a více sestřely.

Voss už esem byl a jeho konto se blížilo k padesátce. Výzvu bez váhání přijal, a ač osamocen, svým šesti protivníků se postavil. V souboji přiváděl své protivníky k úžasu, když předváděl neuvěřitelné akrobatické obraty. Výsledkem bylo, že přes veškerou snahu se ani jednomu ze šesti pilotů nepodařilo Vosse sestřelit. Naopak Voss jednoho z Britů přinutil s kouřícím motorem opustit bojiště. Vossovi se několikrát naskytla příležitost opustit bojiště a odpoutat se svým pronásledovatelům, ale nikdy ji nevyužil. Britové po něm stříleli při každé příležitosti a z každého úhlu. Voss se zdál být nezranitelný. Jak celý souboj skončil, se dozvíte v hlavní pasáži první části seriálu Stíhači v boji nazvané První krev.

Když spojencům docházely lidské zdroje, zapojila se do války zámořská velmoc, Spojené státy. Američtí vojáci neměli své letouny. Bojovali na francouzských SPADech. Jedním z nich byl Raymond Brooks, který se na SPADU XIII utkal s přesilou německých Fokkerů D.VII.

Bojoval sám proti osmi. Zpočátku měl výhodu v tom, že Němců bylo tolik, že si navzájem překáželi a navíc museli dávat pozor, aby nestříleli po sobě navzájem. Dva Němce se mu podařilo sestřelit, ale ostatní to jen rozzuřilo a navíc měli víc prostoru k manévrování. Chtěli pomstít smrt svých druhů a Američana sestřelit. Navíc mu při jednom manévru došlo palivo a než přepnul na záložní nádrž, zůstal viset s nehybnou vrtulí na vrcholu stoupání. Dostal několik zásahů a jeden z jeho kulometů byl vyřazen zásahem nepřátelského projektilu.

Přesto se mu podařilo zápalným střelivem sestřelit další dva protivníky, kteří se mu připletli do zaměřovače. Ostatní se soustředili na jedinou věc. Zabít ho za každou cenu. Zda se mu podaří vyváznout, se dozvíte v závěru první části seriálu Stíhači v boji nazvané První krev.

Více o celém seriálu na stránkách

Více o tomto dílu na stránkách

Hesla zmíněná v této části seriálu:

Letadla:

Albatros D.III

SPAD VII

Fokker Dr.I

S.E.5a

Fokker D.VII

SPAD XIII

Výzbroj:

Lewis

Spandau

Vickers

Osobnosti:

Ernst Udet

Manfred Freiherr von Richthofen

Georges Guynemer

Arthur Rhys-Davis

Keith Muspratt

Richard Maybery

Arthur Raymond Brooks

Werner Voss

James McCudden

Ostatní:

Escadrille Laffayette

56. Squadron RAF

premiéru vysílá dne 15.09. na ve 20:00

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔03.04.2009 📕16.195

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 1 week ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago