Bez lidství to nepůjde

Autor : 🕔08.08.2008 📕5.066
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Úcta k životu“ jako východisko pro dialog křesťanů s islámem? Něco takového navrhuje jeden z příspěvků ve sborníku, jež vychází u příležitosti šedesátin naší známé intelektuální osobnosti. Zní to hezky, byť z toho cítím beztvarou opatrnost. Nejvíce mi ale vadí, že se někam vytratil člověk. Mám tomu rozumět tak, že by v dialogu s muslimy vadil?

Dá se to pochopit, ale těžko přijmout. Člověk bez Boha pro někoho hodnotu zřejmě nemá. Věřící, uctívající, klanící se, odevzdávající se, to ano, jen ne, prosím, člověk sám o sobě.

A přitom bez člověka by žádné náboženství nevzniklo. Je to přece člověk, kdo se zmítán mezi vírou a nevírou, mezi rozumem a ilogismem chytá tajemství. A chytá se ho jako ten, kdo sklouzávaje do propasti bere za vděk každým stéblem jako nadějí.

Nepamatuji si doslovně vyznání Simony Weilové, francouzské filosofky židovského původu, jež přijala za své křesťanství. Ale vím jistě, že ukřižování, toto spoluutrpení božsko-lidské nebo lidsko-božské, bylo pro ní podstatou křesťanství. „Bez Ukřižování bych se necítila křesťankou“. Kdo toto pochopí, nepřistoupí na představu mezináboženského dialogu jako výlučnou disputaci o víře v Boha. Vypadne-li z takového dialogu člověk, změní se v překřikování hluchých.

Zájmem o lidství, o člověka, přesahuje křesťanství všechna ostatní vyznání. Chtějí-li křesťané vést dialog s jinými náboženstvími, jsou nuceni z humánní dimenze své víry slevovat, či dokonce o ní raději nemluvit. Shora zmíněná „úcta k životu“ je důkazem. Raději nedávejme najevo, že nás naše víra učí chovat úctu rovněž k člověku. Ti druzí v rozhovoru by nás mohli podezírat, že jsme pro přílišnou lidskost málo zbožní, ne-li nezbožní.

K čemu pak ale takový dialog? Nebude-li názorovou výměnou výhradně o lidském, nemá žádnou cenu. Na lidském máme šanci se domluvit, na podobě Boha nikoliv.

Převzato se svolením autora z
https://muller.blog.idnes.cz/c/41745/Bez-lidstvi-to-nepujde.html
Autor : 🕔08.08.2008 📕5.066

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago