Omaha Beach dnes

Autor : 🕔15.08.2003 📕26.734
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Je to už téměř 60 let, co armáda Spojených států podnikla invazi do okupované Evropy vyloděním na severozápadních plážích Francie. Asi nejznámější z nich je patrně pláž Omaha. Já jsem měl tu čest jí 9. srpna 2003 navštívit.

Pláže invaze bohužel nebyly hlavním cílem této výpravy po krásách severozápadní Francie, a tak jsem byl nejen finančně, ale i časově omezený. Přesto cítím povinnost se s Vámi podělit o některé poznatky i amatérské fotografie, které jsem za tu dobu pořídil.

Do vesničky St Laurent, sousedící s touto pláží, jsem dorazil až v pozdních, odpoledních hodinách, ale o to méně turistů se v ní pohybovalo. Hned v první chvíli mě bylo jasné, že se zde muselo dít něco velkého. Většina obyvatel na J-Jour (z francouzštiny Den D) nezapomněla a svůj vděk dává dodnes najevo vyvěšením francouzské i americké vlajky u svého domu.

Nezbývalo tedy, než navštívit muzeum, na které je velmi dobře upozorňováno. Po několika minutách jízdy vás na tento areál upozorní americký tank Sherman, který je uprostřed parkovište vystavený. Neméně zajímavě na vás zapůsobí ocelový protitankový ježek, který je umístěn v bezprostřední blízkosti pancéřového stroje. V tu chvíli se dostanete do té pravé nálady a ohlížíte se kolem sebe. Následně vás upoutá další Spojenecká technika - kanón M1 155 mm a vyloďovací člun LCVP. V muzeu jako takovém jsem bohužel z časových důvodů být nemohl.

V okolí vesnice St Laurent je ještě jedno, na první pohled neoficiální, muzeum. Před samotným hangárem (kde je muzeum umístěné) ale uvidíte spousty zajímavých zbytků Spojenecké techniky. Krom dalších vyloďovacích člunů, zde narazíte na, pravděpodobně z vody vylovený, motor z blíže neurčeného letounu, a hned za ním, o zeď opřenou, zachovalou třílistou vrtuli! To mně, jako leteckého nadšence, zajímalo nejvíce. Dále zaujmou pancéřové střelnice s viditelnými stopami po velkorážných střelách, nebo podvozek z jakéhosi transportéru. Do samotného muzea jsem bohužel opět jenom nahlédl.

Nyní už bylo na řadě samotné místo, kde se psaly dějiny - pláž Omaha, pojmenovaná podle názvu operace, která se zde odehrála. Prvním bodem, kam zabloudí váš zrak je nepřehlédnutelný pomník, ale než jej stačíte celý prohlédnout, upoutá vás samotná pláž. Jaký paradox! Tam, kde před více jak půlstoletím lidé umírali, se dnes rekreují turisté z celého světa, jakoby šlo o jakoukoliv jinou pláž. Alespoň to demonstruje fakt, že život jde dál a nemá cenu dělat z každého vojensky významného místa zakázanou oblast. Co se německého opevnění týče, moc toho už neuvídíte. Mimo pár tzv. Widerstandsnester, hnízd odporu, nebo částí betonového zdiva, už nic nenajdete. Po celé pláži jsou na příslušných místech patníky, upomínající, že se 'zde' vylodila "ta a ta" jednotka.

Posledním místem připomínajícím tuto operaci je pochopitelně hřbitov. Stejně jako třeba u Verdunu, tak i zde uvidíte pláně s bílými mramorovými kříži, popřípadě židovskými hvězdami, na kterých jsou napsána jednotlivá jména padlých, útvar, kde sloužili, město, odkud pocházeli a den úmrtí. Kousek od těchto pomníčků je překrásné panorama pláže, které se musí líbit i za ošklivého počasí.

Mimo pár amerických vlajek, které ve vesnici uvidíte, už žádný jiný náznak Invaze nespatříte. Omaha Beach je dodnes diskutovaným tématem a asi jediným způsobem, kterým můžeme vzdát Spojeneckým vojskům hold, je tato místa navštívit. A ja můžu s klidnou hlavou říci, že to za to skutečně stojí!

Několik fotografií najdete zde

Autor : 🕔15.08.2003 📕26.734

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago